“Bugün İnsanlık İçin Ne Ürettin?”

Bağımlılık insanı tüketir.

Bağımlılar her şeyi tüketir.

Tükendikçe tükettiğimiz bir çağa tanıklık ediyoruz hep birlikte.

Peki ya tüketilmek tüketmekten daha hızlı gelişirse neler olur diye düşündük mü hiç?

Bir gün içinde neler tükettiğimizi bir yere yazalım. Ve tükettiklerimizin bizi ne oranda yıpratıp tükettiğini de araştırarak veya düşünerek not edelim.

Sonra bir de bugün ne ürettik diye soralım kendimize? Muhtemelen çoğumuzun buna verecek bir cevabı bile olmayabilir. İnsanlık üretemez hale geldi. Üretilmiş olanları kopyalıyor.

Yediğinden giydiğine, duygusundan düşüncesine her şeyi kopyalayan insanlar…

Hatta aklı, zihni, beyni, duyguları, düşünceleri kopyalanan insanlar…

Sevgi, nefret, kin, aşk, korku, kıskançlık vs.nin ötesinde bir şey hissediyorsak da buna bir isim bile veremeyecek haldeyiz.

Yeni bir insani değer üretilmiyor hiçbir alanda.

Elimizdeki teknoloji bile kendini kopyalıyor her geçen gün. Bu üretim meselesini daha ulusal perspektiften ele alarak daha mikro hale getirirsek üretimin iyiden iyiye azaldığını gözlemek kaçınılmaz olacaktır.

Hayatında toprağa bir kere bile çapa vurmayan insanlar olduk veya bizim için böyle kurgulanmış bir düzeneğin içinde buluverdik kendimizi. AVM’lerden dışarı çıkamaz olduk. Her yerde kendimize duvarlar ördük. Kimi zaman bir şeylerden korunmak için kimi zaman da işimize böylesi geldiği için. Birkaç şehri düstur edindik kendimize. Evlerimizi memleketimizi terk ettik. Özümüzden uzaklaştık ya da uzaklaştırıldık. Özümüz olan toprağı terk ettik.

Bir buğdaya dahi dokunamamış çocuklar sanal ne gerçek ne nasıl ayırt edecek?

Şimdi herkes zamlardan şikâyetçi.

Kimse kendisinden şikayetçi olacak kadar gerçeği görmemekte ısrarcı. Bir yerlere kurulup yayıldıkça yayılanlardan ve hantal dalkavuklardan başlayarak dönüşüm ve değişim sürecine ivedilikle geçmeliyiz. Her iş ehline verilmeli. Herkes işinde ehil olmak için mücadele etmeli. Tükenmemek için üretmeliyiz.

Gidecek başka yerimiz olmadığından değil başka bir yere gitmek istemediğimiz için memleketimizin her karışına sahip çıkalım. Özümüze dönüp üretelim, bağımlılıktan ve bağımlılardan olmaktan kurtulalım.

Selametle kalınız.

YORUM EKLE