Azerbaycan Bağımsızlık Günü ve 100. Yılı İstanbul Boğazında Kutlandı

Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin 100.Yılı ve Azerbaycan Cumhuriyetinin 27.Bağımsızlık günü Avrupa ve Asya kıtasının kesişme noktası İstanbul boğazında Tekne turu ile kutlandı. Çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı gece renkli görüntülere sahne oldu.

Azerbaycan Bağımsızlık Günü ve 100. Yılı İstanbul Boğazında Kutlandı

Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin 100.Yılı ve Azerbaycan Cumhuriyetinin 27.Bağımsızlık günü Avrupa ve Asya kıtasının kesişme noktası İstanbul boğazında Tekne turu ile kutlandı. Çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı gece renkli görüntülere sahne oldu.

İki ülkenin bağımsızlık yolunda şehit olanları için saygı duruşu ve akebinde milli marşları okundu. Gecenin sunumunu yapan İSTAD Genel Sekreteri Metin Yıldırım Azerbaycan halkının bağımsızlık yolunda vermiş olduğu milli mücadeleden bahsederek Azerbaycanın diğer Türk Cumhuriyetlerine bağımsızlık yolunda örnek olduğunu belirtti.

Günün anlam ve önemini belirteerek sözlerine başlayan İSTAD Başkanı Sefer KARAKOYUNLU” Bağımsızlık günü kutlamamıza destek veren herkese teşekkür ederiz. Azerbaycan’ın Bağımsızlık günü ve 100.yılı kutlu olsun. Azerbaycan Cumhuriyeti aslında 28 Mayıs 1918’de Azerbaycan Demokratik Halk Cumhuriyeti olarak kurulmuş ve şarkın ilk Türk Cumhuriyetidir. Ancak Azerbaycan 1920’de Ruslar tarafından tekrar işgal edilmiş, bu durum 20 Ocak 1990 tarihine kadar devam etmiştir 20 Ocak 1990 da bağımsızlık için meydanlarda buluşan halkın üzerine SSCB tankları sürülmüş, 137 vatandaşımız hunharca katledilmiştir. Bu vahşet karşısında Azerbaycan Türkleri daha da güçlenmiş milli birlik ve dayanışma en üst seviyelere taşınmış ve 18 Ekim 1991 de Azerbaycan bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu bağımsızlık bölge halklarına örnek olmuş ve diğer halklarda bir bir bağımsızlıklarını ilan etmiş ve SSCB dağılmıştır. Azerbaycan'ın bağımsızlığını kabul eden ilk ülke Türkiye Cumhuriyetidir. Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeşliği ve dayanışması asırlara dayanmaktadır. Bu kardeşlik bu gün olduğu gibi gelecekte de en üst seviyede devam edecektir. İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği olarak Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığı ve 100.yılını sevinçle ve gururla kutluyoruz. Azerbaycan, Kafkasya'nın ve bölgenin parlayan yıldızıdır, gün geçtikçe Azerbaycan'ın bölgedeki önemi daha da artmakta ve genç Azerbaycan Cumhuriyeti geleceğe emin adımlarla yürümektedir.

En büyük dileğimiz Uluslararası hukuka aykırı olarak işgal edilen Karabağ’ın terk edilmesi ve sorunların giderilmesidir. Bizim düşmana verecek bir karış toprak değil, bir çakıl taşımız bile yoktur. Azerbaycan’a ve Türk dünyasına karşı işlenmiş soykırım ve cinayetleri unutmuş değiliz. Ermenistan tarafından haksız yere işgal edilmiş olan Azerbaycan topraklarının derhal kayıtsız şartsız terk edilmesini istiyoruz”dedi.

Daha sonra söze alan Üsküdar Beledeiye Başkan yardımcısı Mete  Yapıcı İstanbul Azerbaycan Cumhuriyeti Konsolosu Hayyam Daşdemirov Azerbaycan’ın bağımsızlık gününü kutlayarak birlik dayanışma mesajları verdiler.

Kutlamaya çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri, basın mensupları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Kutlama programı Azerbaycan ve Türkiye Musikilerinden sunmlar ve ikramlarla son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER