banner26

Enerji Ekonomisi Alanında Marka Bilim İnsanları İstanbul'da Biraraya Geldiler

Enerji ekonomisi alanında en önemli bilim insanları Kozyatağı Hilton Hotel’de 8-9-10 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen International Congress of Energy, Economy and Security (Uluslararası Enerji, Ekonomi ve Güvenlik Kongresi) kongresinde buluştu.

Enerji Ekonomisi Alanında Marka Bilim İnsanları İstanbul'da Biraraya Geldiler

Enerji ekonomisinde bir dünya markası olan Prof. Dr. Muhammad Shahbaz (Montpellier Business School), Doç. Dr. Ayfer Gedikli (İstanbul Medeniyet Üniversitesi) ve Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan (İstanbul Medeniyet Üniversitesi) koordinatörlüğünde, başta TİKA (Türk İş Birliği ve Koodinasyon Ajansı Başkanlığı) olmak üzere çok sayıda üniversite, kurum ve kuruluşun katkılarıyla beşincisi gerçekleştirilen ENSCON kongresine otuz civarında ülkeden saygın bilim insanları katılarak, enerji ekonomisi, çevre ekonomisi, küresel iklim değişiklikleri ve etkileri konularında üst düzey bilimsel bildiriler sundular.

Dünyada bir ilke imza atılarak enerji ekonomisinin duayen bilim insanları Prof. Dr. Muhammad Shahbaz (Montpellier Business School), Prof. Dr. Gary Campbell (Michigan Technological University), Prof. Dr. Berrin Tansel (Florida International University), Prof. Dr. Shawkat Hammoudeh (Drexel University), Prof Dr Jiří Jaromír Klemeš (Brno University of Technology) and Prof. Dr. Lixiao Zhang (Beijing Normal University) aynı panelde bir araya geldiler. Bu isimlerin ortak özelliği enerji ekonomisi, çevre ekonomisi, küresel iklim değişiklikleri konularında uluslararası düzeyde kabul gören en önemli bilimsel dergilerin editörleri olmalarıdır.

Üç gün süren kongrede yüzden fazla bildiri sunulmuştur. Bu bildiriler arasında, inceleme sürecinden geçtikten sonra seçilen bildiriler kongrenin paydaşı olan saygın dergilerde makale olarak yayımlanacaktır. Öte yandan, öne çıkan politika önerileri konuyla ilgili kamu ve özel sektör yetkilileriyle paylaşılacaktır. Enerji ekonomisi alanında dünya ölçeğinde kabul gören ENSCON kongresinin altıncısı 2020 Kasım ayında organize edilecektir. Öte yandan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, “Yılın Bilim İnsanı” ödülü projesini başlatmıştır. Proje kapsamında ilk ödül Prof. Dr. Muhammad Shahbaz’a verilmiştir. Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, çevre ekonomisi alanında yaptığı uluslararası yayınlarla çevresel farkındalığa yaptığı katkıların yanı sıra bu alanda çalışan bilim insanlarına esin kaynağı olduğu için bu ödüle layık görülmüştür.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER