banner14

JCR'nin Başkanı Orhan Ökmen "Dolar 4.26 TL'ye kadar gerileyebilir"

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR'nin Başkanı Orhan Ökmen, döviz kuruna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

JCR'nin Başkanı Orhan Ökmen "Dolar 4.26 TL'ye kadar gerileyebilir"

JCR'nin Başkanı Orhan Ökmen ilave politik bir şok olmazsa teorik olarak dolar/TL'nin 4.26'lara kadar inebileceğini söyledi

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR'nin Başkanı Orhan Ökmen ilave politik bir şok olmazsa teorik olarak dolar/TL'nin 4.26'lara kadar inebileceğini söyledi Ökmen, Türkiye'ye benzer 17 ülkenin yerel para birimlerinin Ocak'tan beri değer kaybının %12.65 olduğunu, bu dönemde TL'nin değer kaybının ise %73'lere çıktığını, şimdi ise kaybın %44 civarında olduğunu belirtti.

Hükümetin son vergi indirimlerini piyasaların negatif karşıladığını belirten Ökmen "Bunun yanında Fed'in dünkü kararlarıyla dolar tekrar değerlendikçe Türk Lirası değersizleşiyor. Diğer bir sebebi de mevduat veya kredi faizlerinde bir aşağı yönlü zorlama olması. Ekonomik nedenlerin dışında olan baskı var." değerlendirmesini yaptı.

Ökmen ilave politik bir şok olmazsa teorik olarak Dolar/TL 'nin 4.26'lara kadar inebileceğini söyledi. Ökmen "ancak son 2 aylık enflasyonun tahribatını eklersek kur 4.60'lara yükselebilir." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER