Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü İstanbul’da Gerçekleştirilen Programla Kutlandı

Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü İstanbul’da Kutlandı Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 28. yılı İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği (İSTAD) tarafından İstanbul’da düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü İstanbul’da Gerçekleştirilen Programla Kutlandı

İlk olarak 28 Mayıs 1918’de Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Milli Şura tarafından bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, 2 yıllık bağımsızlık sonrasında 70 yıl Sovyetler Birliği işgali altında kaldı. 18 Ekim 1991’de ise ikinci kez bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 28.yıl dönümü İstanbul’da İSTAD tarafından düzenlenen törende coşkuyla kutlandı.

İSTAD GENEL BAŞKANI SEFER KARAKOYUNLU; “TÜRKİYE-AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ SONSUZA KADAR SÜRECEK”

 Can Azerbaycan’ımızın bu özel sevinç gününde böyle bir etkinlikte bir araya gelmekten kıvanç duyduğunu belirten İSTAD Genel Başkanı Sefer Karakoyunlu, ‘’Bir ülkenin bağımsızlığı ne kadar önemli ise bağımsızlığını devam ettirip gelişmiş ülkeler seviyesine gelmek bir o kadar önemlidir. Azerbaycan 1991 yılındaki Azerbaycan değil, Azerbaycan her gün gelişmekte ve Kafkasya’nın parlayan yıldızı olmaya devam etmektedir. Azerbaycan Türkiye kardeşliği asırlara dayanmakta ve sonsuza dek sürecektir. Bölgede Azerbaycansız Türkiye Türkiyesiz Azerbaycan düşünülemez. Tarihin birçok sayfasında bir birine destek olan iki ülke, geçtiğimiz günlerde Türkiye  tarafından düzenlenen Barış Pınarı Harekâtı esnasında da birlik olmuştur. Azerbaycan Türkiye’nin yanında yer alarak destek açıklaması yapmıştır. Bu dayanışma İnşallah bir gün Karabağ’da da vuku bulur, haksız yere işgal edilen topraklarımız biran önce azad olur. Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez o yüzden Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin kurucusu Mehmet Emin Resulzade’yi, Azerbaycan Cumhuriyetinin kurucularından Ebulfez Elçibey’i, Azerbaycan’ı kafkasyanın parlayan yıldızı yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’i, rahmetle ve şükranla anıyorum” dedi.

ORTAK PROJELERDE DÜNYA’DA ÖRNEK GÖSTERİLEN İKİ ÜLKEYİZ

Türkiye ve Azerbaycan’ın sarsılmaz dostluklarla bir birine bağlı kardeş ülkeler olduğuna değinen Türkiye Azerbaycan Dostluk gurubu başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, ‘’ Türkiye’de en çok yatırıma sahip olan ülke Azerbaycan’dır. Türkiye-Azerbaycan ortak projelerle dünyada örnek gösterilen ülkeler konumundadır. Azerbaycan’ımızın bağımsızlık yılı kutlu olsun. Bildiğiniz üzere kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğanımız sayın Erdoğan'ın Azerbaycan'a giden heyette bende vardım. Yapılan görüşmelerde Türkiye’de doğan Azerbaycan uyruklu çocukların eğitimi için oluşturulan okullara yenilerinin de eklenmesi ve geri dönüşü zamanında yapmadığından kaçak konumuna düşen Azerbaycan vatandaşları içinde karşılıklı düzenlemeler yapılacaktır. Şu an İstanbul'da 4 noktada isteyen Azerbaycan vatandaşının çocuğuna kendi alfebeleriyle eğitim verilmektedir. ’’ diye belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER