Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa Birliği müzakereleri için referandum sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin devam edip etmeyeceği konusunda bir referandum düzenlenebileceğinin sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa Birliği müzakereleri için referandum  sinyali

Erdoğan, Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin devam edip etmeyeceği konusunda bir referandum düzenlenebileceğinin sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin devam edip etmeyeceği konusunda bir referandum düzenlenebileceğinin sinyalini verdi. Erdoğan, "Bizim AB'ye katacağımız çok şey var, onların da bize katacağı çok şey olabilir. Ama bu mantıkla giderse, bize düşen de 81 milyona gitmek. 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak" açıklamasında bulundu. 

Avrupa Birliği'nin sonuna gelinip gelinmediği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Erdoğan "Buna dair işaretler görüyorum. Bir an önce sonuna yaklaşılsa da, biz de istikametimizi çizsek diye düşünüyorum" dedi.

Batman'daki PKK saldırısına ilişkin konuşan Erdoğan, "Onlar bizden 7 tane şehit aldı, biz onlardan 700 tane terörist öldüreceğiz. Terörün bedelini o teröristlere ödeteceğiz. Üzerine üzerine gideceğiz" dedi.

Rusya ile yapılan İdlib mutabakatına da değinen Erdoğan "İdlib bir Halep sürgün yeri haline gelmişti" yorumunda bulundu.

TRT World Forum'un kapanış oturumunda konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Birleşmiş Milletler yapılanmasına eleştiri

BM, adalet arayışına hâlâ cevap oluşturamamıştır.

BM, Kıbrıs konusunda da bir şey yapamadı.

Suriye'de yaşananlar, Afganistan, Yemen çözüme kavuşmadı. Bütün her yerde adalet çökmüş. İsrail kabul etmedikten sonra BM'de kimse bir şey söyleyemiyor. 5 tane daimi ülkeden bir tanesi 'hayır' diyorsa mesele bitiyor.

Olması gereken 5 daimi üye dönemi geçti. Neden? Bu 2. Dünya Savaşı şartlarıydı. Aynı şartları yaşamıyoruz. Yeni bir dönüşüm, değişime gitme zamanıdır. Yeni dönüşüm- değişimde, 193 üyenin de içinde yer alacağı, dönüşümlü olarak daimi üye sıfatı alması lazım. Onun için de ben diyorum ki dünya beşten büyüktür. hele hele birden büyüktür. Uygulamalar böyle değil.

Sömürgeci bir mantıkla mücadele verenlere karşı Türkiye küresel güçleri yanına toplayarak bir adım atmanın gayretinde.

Geçici üyelerin Birleşmiş Milletler'de kıymeti yok. Sadece daimi üyelerin kararına göre elini kaldırır indirir. Geçici üye olsan ne yazar olmasan ne yazar. Sadece 'BM geçici üye' diye bir sıfat kazanırsın. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER