İBB’nin Engelleri Kaldıran Şeb-i Arûs Töreni Ayakta Alkışlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü, Mevlana Celaleddin-i Rûmî’nin vefatının (Şeb-i Arus) 745. yılında özel bir anma programı düzenledi.

İBB’nin Engelleri Kaldıran Şeb-i Arûs Töreni Ayakta Alkışlandı

İSEM’de eğitim gören engelli bireyler Mevlana’nın yaşamından kesitleri ve evrensel mesajlarını müzik ve görsel sanat yorumlarıyla sergiledi. Engelleri kaldıran anma programı izleyenleri duygulandırırken ayakta alkışlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü (İSEM), 07-17 Aralık 2018 tarihleri arasında icra edilen Mevlana Celaleddin-i Rûmî’nin 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri dolayısıyla (Şeb-i Arûs) özel bir etkinlik düzenledi. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen programa İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, İBB Engelliler Müdürü Yeliz Yıldız Kökenek, ve çok sayıda engelli ailesi katıldı.

Etkinlikte nesillerden nesillere sevgiyi, birlik ve beraberliği aşılayan ünlü İslam Alimi ve mutasavvıfı Mevlana Celalledin-i Rûmî’nin yaşamından kesitler ve evrensel mesajları İSEM’den eğitim alan engelli bireylerin müzik, şiir, ilahi ve görsel sanat yorumlarıyla sahneye aktarıldı. Etkinlik izleyenleri oldukça duygulandırırken ayakta alkışlandı. Etkinlik sonunda İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, etkinliği gerçekleştiren engelli bireylere ve hocalarına çiçek takdim etti.

BARAÇLI: “ENGELLİLERE YÖNELİK PROJELERİMİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK”
Program sonrası bir konuşma gerçekleştiren İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, “1994 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı bu organizasyon bizlere çok büyük heyecan veriyor. Onun için 25 yılı aşkındır süren çalışmalarımız devam edecek. İstanbul’a ülkemize ve dünyaya birçok projeyi örnek olarak vereceğiz” diye konuştu.

MACİT: “MEVLANA’NIN YAKLAŞIMI ENGELLİ BİREYLER İÇİN ÇOK ANLAMLI” 
İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit ise, “Gel, gel, kim olursan ol gel” diyen büyük islam alimimiz Mevlana’nın bizim kültürel yaşantımıza kattığı değerler sadece ülkemiz sınırları içinde kalmamış dünyanın her coğrafyasına yayılmıştır. Gönülden gönüle, bireyden evrene, ayrımcılıkları yıkan mesajları, toplumun engelli bireylere yaklaşımı konusunda da büyük anlamlara sahiptir” dedi. Macit, İBB’nin engelli bireylere yönelik yeni bir hizmetinin de bilgisini vererek, “Özel eğitim gerektiren down sendromu, otizm, zihinsel engelli, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan 0-14 yaş arası çocuklara erken tanı, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin tek çatı altında sağlanacağı özel eğitim kampüsü 2019 yılı içinde Maltepe’de açacağız” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner18