Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal: “Dünyanın farklı noktalarında insani yardım anlamında birçok projeyi hayata geçirdik”

Dünyanın farklı bölgelerinde insani yardım anlamında birçok projeyi hayata geçiren, Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal, derneğin faaliyetleri ve hedefleri üzerine gazetemize açıklamalarda bulundu.

Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal: “Dünyanın farklı noktalarında insani yardım anlamında birçok projeyi hayata geçirdik”

Sadaka Taşları Osmanlı Kültür ve Medeniyetin Tarihi Miraslarındandır  

Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal, “Sadaka Taşları, Osmanlı’da yardımlaşma ve dayanışma aracı olarak kullanılmış çok önemli sembollerinden olduğu gibi Osmanlı’nın geleceğe emanet ettiği en önemli miraslardan bir tanesidir. Osmanlı iffet ve utancından dolayı fakirliğini gizleyenler onur ve vakarından dolayı ihtiyaçlarını hiç kimselere açamayanlar için onlara alan el ezikliğini yaşatmamak, şahsiyetlerini zedelememek ve en önemlisi onları istemek durumunda bırakmamak için yapılmış, konumlandırılmış ve uygulanmış bir yardımlaşma aracıdır. Bu Sadaka Taşları bir, bir buçuk metre büyüklüğünde; 70-80 santim genişliğinde, daha çok yuvarlak mermer sütun taşlar olarak inşaa edilmiş. Cami önlerinde, çeşme kenarlarında, köprü başlarında, hastane önlerinde, mezarlıklarda gibi noktalarda konumlandırılmış. Bu noktalardan geçen hali vakti olan insanlar Sadaka Taşlarının üzerine sadakalarını bırakırlarmış. Böylece ihtiyaç sahibi insanlarda Sadaka Taşları üzerinden sadece ihtiyaçları kadar olan miktarı alırlarmış. Bizlerde yardımlaşma ve dayanışmanın en zarif uygulaması, alan eli hicaptan veren eli gurur ve riyadan koruma ilkesini esas alarak yaşatılmış hayır abideleri Sadaka Taşlarından ilham alarak 2010 yılında derneğimizi kurduk.”

30 Ayrı Ülkede İnsani Yardım Çalışmalarını Organize Ediyoruz

Sadakataşı Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Özdal; “Yıllarca dünyanın birçok ülkesinde, aktif olarak yardım faaliyetlerinde gönüllü olarak çalışmış arkadaşlarımızla bir araya geldik. Bu vesileyle İstanbul Anadolu yakası merkezli olarak Sadakataşı Derneğimizi 2010 yılında kurmuş olduk. 9 yıldan beri başta Türkiye dahil olmak üzere 30 ayrı ülkede insani yardım çalışmalarımızı organize ediyoruz.  Bu çalışmaların en başında Ramazan ve Kurban organizasyonları yer almaktadır. Öte yandan kriz dönemlerinde özellikle; Suriye, Arakan ve Yemen gibi dünyanın farklı noktalarında; açlık, kuraklık, sel felaketleri, göçler ve  savaşların yaşandığı bölgelerde insani yardım çalışmalarını düzenlli olarak devam ettiriyoruz. Özellikle kış mevsimlerinde kış yardım çalışmalarını organize ediyoruz. Düzenli olarak yapmış olduğumuz yetim sponsorluğu çerçevesinde aylık yetim çocukların desteklenmesi projesi devam ediyor. Yine sağlık çalışmaları kapsamında katarakt ameliyatlarımız devam etmektedir. Geçtiğimiz hafta Tanzanya’da 225 tane katarakt amaliyatı gerçekleştirdik. Bunun yanında su kuyusu açılışları bütün yıl boyunca devam ediyor ve dünyanın bir çok bölgesinde su kuyusu açılışlarını gerçekleştiriyoruz.”

Eğitim Çalışmalarına Önem Veren Bir Derneğiz

Sadakataşı Derneği olarak kalıcı projeler gerçekleştirmeye özen gösterdiklerini ifade eden Özdal; “Bu projelerin en başında eğitim çalışmalarımız gelmektedir. Başta okullar olmak üzere eğitim çalışmalarına önem veren bir derneğiz. Şanlıurfa’da bir köy okulunun yapımını üstlendiğimiz gibi dünyanın farklı bölglerinde de eğitim faaliyetlerinin yapılabilmesi için çalışmalarına önem veriyoruz. Gittiğimiz bölgelerde eğitim en önemli sorun olarak sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin Vietnam, Sri Lanka ve Nepal gibi ülkelerde okulların inşa edilmesini sağlıyoruz”

Geçim Temini Projeleri Gerçekleştiriyoruz

Özdal; “Afrika’da özellikle Müslümanların azınlık olarak yaşadıkları bölgelerde birçok ibadethane ve camii eksiği bulunuyor. Sadakataşı derneği olarak camiler, ibadethaneler, Kur’ân kursları ve yetimhaneler olmak üzere kalıcı projeleri gerçekleştiriyoruz. Bazı bölgelerde ihtiyaca göre yaptığımız projelerde mevcut. Örneğin; Arakandan göç edipte Bangladeş’e gelmiş olan mültecilerin yaşadığı kamplarda insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla “Gelir Temini” projesini gerçekleştirdik. Bu bölgede rikşa dedikleri üç tekerlikli araçlar var. Bu araçlarla insanlar taksicilik yaparak evlerinin geçimlerini sağlayabiliyorlar. Öte yandan dikiş makinaları dağıtıyoruz ve o dikiş makinalarıyla bölge insanı üretmiş oldukları tekstil malzemelerini satarak evlerinin geçimlerini sağlayabiliyorlar veya fason olarak almış oldukları siparişleri üretip üreticilere bunlara vererek geçimlerini sağlayabiliyorlar. Bu geçim temini projesi yapmış olduğumuz yardım başlıklarından bir tanesi.”

Suriye’de Muhammed Mursi Adlı Çadır Kentinin Açılışını Gerçekleştirdik

Özellikle mültecilerin yaşamış olduğu bölgelerde barınma ihtiyacı ön plana çıktığını ifade eden Dernek Başkanı Kemal Özdal; “Örneğin geçtiğimiz ay Suriye’nin içerisinde dörtyüz kişinin barınacağı 60 çadırdan oluşan ve ismini Muhammed Mursi verdiğimiz çadır kentinin açılışını gerçekleştirmiş olduk.”

30 Ülkede 15 Bin Hisse Kurban Kesim ve Dağıtım Organizasyonu Gerçekleştireceğiz

Özdal; “Kurban organizasyonları bizim yıl içerisinde yapmış olduğumuz en geniş katılımlı organizasyonlardır. 30 ülkede 9 yıldan beri yapmış olduğumuz bu çalışmaların vermiş olduğu tecrübe ile bağışçılarımızın bize vermiş olduğu güven çerçevesinde bu yıl 30 ülkede 15 bin hisse kurban kesim ve dağıtım organizasyonu gerçekleştirmek istiyoruz. Bu kapsamda vekaletleri bizzat takip ederek çalışmayı gerçekleştirecek ekiplerimiz Türkiye’den yola çıkacaklar. 30 ülkede Türkiye’den yaklaşık 75-80 kişilik bir ekiple, arkadaşlarımız bu bölgelere gidecekler ve organizasyonu gerçekleştirecekler. Vekaletle kurban toplama ve bağışı kabul etme ve bunu vekalet yöntemiyle gidilen bölgelerde kesip dağıtma organizasyonu başta Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere dini mercilerin vermiş olduğu ruhsatlar ve fetfalar doğrutlusunda icra ediyoruz. Dernek olarak bu çalışmanın bir ibadet olduğu bilinciyle en ince ayrıntısına özen göstererek kurban ibadetini gerçekleştirme konusunda bütün alt yapımızı buna göre hazırlayarak çalışıyoruz.”

Kurbanın Sırrı Paylaşmakta Saklı

Dernek olarak kurban organizasyonu ve diğer kampanyalarda özellikle güçlü bir mesajla kamuoyunun karşısına çıkmaya çalıştıklarını ifade eden Özdal; “Asıl yapmış olduğumuz çalışmayı kamuoyunun anlaması için mesajımızı net bir şekilde vermeye çalışıyoruz. Bu yıl kurbanın sırrı paylaşmakta saklı diyoruz. Kurbanın asıl anlamının aslında bir fedekarlık ve teslimiyet olduğunu, bu bilinçle kurban organizasyonuna bu şekilde yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Suriye’de Mülteci Kampında Yaşadığım O Anı Unutamıyorum

Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal; “Bir çok bölgede farklı olaylarla karşılaşıyoruz. Özellikle savaşlar, krizler ve işgaller vesilesiyle yurdundan göç etmiş milyonlarla muhacir mülteci kardeşimiz var. Maalesef İslam coğrafyasının birçok bölgesinde bu anlamda büyük problemler yaşıyoruz. Suriye hemen yanı başımızda en önemli sorun. Suriyeli mülteciler üzerinden maalesef yürütülmek istenen provakasyonlara müsait bir takım algı çabaları olduğunu görüyoruz. Bütün bunların karşılığında milyonlarca muhacirin yanında yine milyonlarca hayatını kaybetmiş o hayatını kaybedenlerinde geride bıraktığı milyonlarca yetim çocuk olduğunu biliyoruz. Önceki ay Suriye’de açılışını gerçekleştirdiğimiz mülteci kampında tamamen şehit ve yetim aileleri barındırılıyordu. Bu kampın açılışını yaptıktan sonra kampı gezerken yetim çocukların etrafımızı sardığını ve hepsinin ellerini bizim elimizi tutmak üzere bir gayret içerisinde, bir çaba içerisinde olduğunu gördük. İki elimizi tuttuktan sonra başka çocuklar acaba benim elimide tutarmı diye anlamlı bakışlar sergilemeleri beni derinden hüzünlendirmişti. Çok duygusal bir ortam tabi. Malesef yetim çocuklar özellikle sahipsiz bırakıldığından ve onlarla ilgilenilmediğinden hayatlarıyla ilgili çok olumsuz sonuçlar ortaya çıkılabiliyor. Bu vesileyle yetim çocuklarımızı yakından ilgilenmeyi tercih ediyoruz.” şeklinde konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 10:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat yaşar
murat yaşar - 1 yıl Önce

bu yılda kurbanlarımızı sadakataşına bağışladık. Allah kolaylık versin inşAllah

SIRADAKİ HABER