banner22

Türkiye'nin En Seçkin Mobilyacılar Sitesi Modoko’dan 50. Yılı Kutlaması

İstanbul’un mobilya ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan ve 40 ülkeye ihracat gerçekleştiren MODOKO,  Pazar günü Titanic Business Kartal Otel’de 50. yılını kutladı.

Türkiye'nin En Seçkin Mobilyacılar Sitesi Modoko’dan 50. Yılı Kutlaması

MODOKO 50 YAŞINDA

Modoko'nun 50. yıl dönümü kutlamasına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Şile Belediye Başkan Yardımcısı Rafet Avcı , Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Akgül, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Kartal Kaymakamı Abdullah Demir ile Modoko üyeleri katıldı.

Geçmiş MODOKO başkanlarına da katkılarından dolayı teşekkür plaketi verilirken, aynı zamanda hediye çarkı çevrilerek Türk Kızılay’ına, Çocuk Esirgeme Kurumu’na, LÖSEV’e, Darülaceze’ye, Engelliler Derneği’ne çeşitli hediyeler ve Ümraniye Polis Teşkilatı’na araç bağışlandı. MODOKO Başkanı Koray Çalışkan konuşmasında, 2020’de ABD’deki MODOKO AVM’sine başlayacaklarını belirtirken, Avrupa ve Ortadoğu’da AVM açmak üzere fizibilite yaptıklarını ve hedeflerinin MODOKO’nun cirosunu yüzde 20, ihracatını ise yüzde 30 arttırmak olduğunu sözlerine ekledi.

Siyaset dünyasından, STK temsilcilerine ve sektör paydaşlarının da yer aldığı gecede, geçmiş MODOKO başkanlarına da MODOKO’ya sundukları katkılardan ötürü teşekkür plaketi teslim edildi. Yaz aylarında başlayan ve MODOKO’dan alışveriş yapan herkese hediye fırsatı sunan Hediye Çarkı’nın da eklendiği gecede, eski başkanlar çarkı çevirerek Türk Kızılay’ına, Çocuk Esirgeme Kurumu’na, LÖSEV’e, Darülaceze’ye, Engelliler Derneği’ne araç bağışladılar.

MODOKO MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN ÇATI GÖREVİ GÖREN KURUMUDUR

Gecenin açış konuşmasını yapan MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, “Yılı 3,5 milyar dolar ile kapatmaya hazırlanan mobilya sektörünün çatı kurumlarından bir tanesi de MODOKO. MODOKO, bugün İstanbul’un mobilya ihtiyacının yüzde 40’ını tek başına karşılamaktadır. 150 bin metrekare büyüklüğünde, 350 mağazanın içerisinde bulunduğu ‘Türkiye’nin Mobilya Başkenti’ MODOKO’ dan Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Türkiye Cumhuriyetler olmak üzere 40 ülkeye ihracat gerçekleştirmekteyiz. Mobilya sektörünün 200 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini düşünürsek, MODOKO ihracatın yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirmektedir. 50. yıl dolayısıyla İstanbul Sanayi Odası ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteğiyle ABD’de MODOKO modelinin aynısını kuruyoruz. Böylece Türkiye’de KOBİ’ler için zor olan ihracatı kolaylaştırmayı, lojistik, personel maliyetlerini aşağıya çekmeyi hedefliyoruz. Minimumda 15 bin metrekarelik bir büyüklüğe sahip AVM’ de 80 markamız yer alacak. İstediğimiz gibi giderse ilk yılda 1 milyar dolarlık satış hedefliyoruz. Şimdiden Avrupa ve Ortadoğu’da aynı modelde AVM kurmak için çalışmalara başladık” derken, 50. yıl dolayısıyla MODOKO Akademi ile 3 milyon dolarlık UR-GE desteği aldıklarını da belirtti.

Çalışkan “İhracata yönelik çalışmalarımız bununla da sınırlı değil. Aldığımız UR-GE desteğiyle ilk aşamada daha önce hiç ihracat yapmamış ya da çok az ihracat yapmış 25 şirkete eğitimler vermeye başladık. Geçtiğimiz aylarda vermeye başladığımız yabancı dil ve ihracat eğitimlerinden sonra İsrail, Filistin ve Lübnan’a götürerek fizibilite çalışmalarında bulunduk” diyerek mobilya sektörünün 10 milyar dolarlık 2023 yılı hedeflerinde hem AVM hem de UR-GE projeleriyle önemli bir destekte bulunacaklarını ifade etti.

MODOKO ÇARKI HEDİYE DAĞITTI

Gecede Modoko çarkı yardım için çevrildi. Engelliler Vakfı'na 15 adet tekerlekli sandalyenin çıktığı Modoko çarkından, Darülaceze, Sokak Çocukları Vakfı, LÖSEV, Türk Kızılay'ı ve TEMA vakfına da hediyeler dağıtıldı.

ÜMRANİYE EMNİYETİ’NE ARABA ÇIKTI

Modoko çarkındaki en büyük hediye ise Citroen marka arabaydı. Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım'ın döndürdüğü çark ile arabalardan biri Ümraniye Emniyet Müdürlüğü'ne çıktı. Ümraniye Belediye Başkanı Yıldırım, 'Modoko esnafının bu güzel katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz' dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER