Yedi Renk Tek Yürek Platformu'ndan Malazgirt Çıkarması

Malazgirt Zaferi kutlamalarına büyük katkı sağlayan “Yedi Renk Tek Yürek Platformu” etkinliklerde bu yılda yerini aldı.

Yedi Renk Tek Yürek Platformu'ndan Malazgirt Çıkarması

İlk olarak Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayanı makamında ziyaret eden platform üyeleri samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette,  kısa zaman içerisinde gerçekleştirdiği hizmetlerle ilgili “Yedi Renk Tek Yürek Platformu” üyeleriyle bir araya geldi.

Başkan Savcı Sayan yeni açılan tekstil fabrikalarını platform üyelerine tanıtarak geleceğe dönük çalışmaları hakkında bilgi verdi. Akabinde “Yedi Renk Tek Yürek Platformu” yöneticileri Van Erciş’e geçerek incelemelerde bulundu. Daha sonra Selçuklu diyarı Ahlat ilçesine geçen Platformu yöneticileri tarihi önem taşıyan yerleri ziyaret ederek etkinliklerin yapıldığı alandaki çadırında günün önem ve anlamını içeren faaliyetlerini aralıksız sürdürdü.

Ömer Erdoğan Başkanlığındaki “Yedi Renk Tek Yürek Platformu” Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Ahlat Belediye Başkanını ve birçok üst düzey yöneticinin katıldığı kortej yürüyüşüne katıldı. Platform üyeleri etkinliklerin son gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçelinin katılması ile birlikte 26 Ağustos’ta son buldu.

Yedi Renk Tek Yürek Platformu Başkanı Ömer Erdoğan, Bingöl Ab-ı Hayat Platform Başkanı Sabri Bağış, Diyarbakır Federasyon Başkanı İbrahim Yalçıntepe, Van Vakfı Başkanı Hayrettin Gümüşkaya, Muş Kardeşlik Platformu Başkanı Kıyasedin Seçkin, Türkiye Yörük Toplumları İrfan Tatlıoğlu, Metropol Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mahmut Boydak, Bolu Platform Başkanı Mustafa Özkul, Çankırı Federasyon Başkanı İsmail Altun, Muş Derneği Başkanı Şeref Seçkin, Trabzon Derneği Başkanı Mustafa Sarı, Belgesel Yapımcısı İsmail Kahraman, Zonguldak Fed. Başkanı Ahmet Tosun, Bitlis Platformu Başkanı Selim Korkmaz, Ardahan Derneği Başkanı Ferman Güler, Siirt Vakfı Başkanı Fikri Özalp, Balıkesir Derneği Başkanı Haşim İdrisoğlu, Denizli Derneği Başkanı Fatih Alp Yıldırım, Ben Anadoluyum Şiirinin Yapımcısı Ünlü Şair Hacı Gürhan etkinlikler kapsamında yerlerini aldı.

Malazgirt Zaferi'nin 948. yılına görkemli kutlama

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Milli Park Alanı'nda Malazgirt Zaferi'nin 948. Yıl Dönümü Kutlama Programı'nda konuştu.

Malazgirt Zaferi'nin 948. yıl dönümü vesilesiyle Sultan Alpaslan'ı ve ordusundaki tüm kahramanları rahmetle yad ettiğini belirten Erdoğan, bin yıldır bu toprakların vatan olması için gözlerini kırpmadan canını veren gazilere, şehitlere de Allah'tan rahmet diledi. Erdoğan, Anadolu'nun en doğusunda Malazgirt'te açtıkları bu coğrafyanın kapılarını, 3-4 yıl sonra en batıda İznik'te yeni bir devlet kurarak, ebediyen mühürlediklerini anlatarak, "İznik'in hemen dibindeki Söğüt'te diktiğimiz Osmanlı'nın çınarının dallarını, Batı'da Adriyatik kıyılarından Viyana önlerine, Akdeniz'de Cebelitarık Boğazı'na, güneyde Afrika'nın içlerine kadar uzattık." ifadesini kullandı.

"Bundan bir asır önce Osmanlı'yı 'hasta adam' ilan edip, milletimizi yeniden Orta Asya'ya sürmeyi planlarının heveslerini, Çanakkale ile Kut'ül Amare ile İstiklal Harbimizle kursaklarında bıraktık." diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Uzunca bir süre milletimizi, kendi iç meseleleriyle uğraştırarak, medeniyetinden, tarihinden, kültüründen koparmaya çalışanların da senaryolarını boşa çıkardık. Eğer bugün millet olarak bilhassa da gençlerimizle birlikte Malazgirt Zaferi'ni böylesine bir coşkuyla kutluyorsak, 10 binler bugün Malazgirt Ovası'ndaysa işte bu projeyle birlikte o aksi projeyi hazırlayanlar da çökmüş demektir."

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2019, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER