banner22

YENİ İNFAZ DÜZENLEMESİ MECLİSTE

AK Parti ve MHP’nin ortak teklifiyle Meclis’e sunulan infaz düzenlemesi, cinsel suçlar, uyuşturucu, terör, kadına şiddet ve adam öldürme gibi kamu vicdanını yaralayan suçlar dışındaki suçlardan hapiste olanlar için yarı yarıya infaz indirimi öngörüyor

YENİ İNFAZ DÜZENLEMESİ MECLİSTE

AK Parti ve MHP'nin üzerinde çalıştığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklife göre, ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden belirleniyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın kırmızı çizgi olarak belirttiği ve kamuoyu vicdanını yaralayacağı öngörülen "cinsel suçlar", "uyuşturucu", "kadına şiddet", "adam öldürme" ve "terör suçları" kapsam dışı bırakıldı.

YARI YARIYA İNDİRİM


* Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle cezaevlerinin rahatlatılmasını da sağlayacak olan düzenleme, bu suçların dışında kalan suçlar için 2'de 1 oranında, yani yarı yarıya ceza indirimi getiriyor. Buna göre eğer hükümlü cezasının yarısını çekmişse tahliye olabilecek.
* Teklifte, hükümlülerin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesine ilişkin esaslar yeniden belirleniyor. Hükümlüler ceza infaz kurumlarında bulunduğu tüm aşamalarda, en geç 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacak. 10 yılın üzerinde olan cezalarla terör ve kasten öldürme gibi önemli suçlardan mahkum olanların tahliyesine Cumhuriyet savcısının başkanlık edeceği bir kurul karar verecek...

 

KONUTTA İNFAZ


* 65 yaşını dolduran, 0-6 yaş çocuğu bulunan kadınlar ve hasta mahkumlara ev hapsi cezası uygulaması getiriliyor. Hapis cezalarının hafta sonu ve geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletiliyor. Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı artırılıyor. Bu kapsamda kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkekler için 1 yıl, 70 yaşını bitirmiş kişiler için 2 yıl, 75 yaşını bitirmiş kişiler için de 4 yıl, olarak yeniden düzenleniyor.


* 5 yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hasta veya engelli hükümlüler, Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı olarak cezalarını konutlarında infaz edebilecek. Yeni doğum yapan ve toplam üç yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadın hükümlüler de yine cezalarını konutunda infaz edebilecek. Diğer yandan, hamile kadınların cezası bir buçuk yıl ertelenebilecek.

DENETİMLİ SERBESTLİK


* Teklifte geçici düzenleme ile terör suçları, uyuşturucu ticareti suçları, cinsel saldırı suçları, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere, belirli bir tarihten önce işlenen suçlarda, denetimli serbestlik süresi 3 yıl olarak uygulanacak. 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitirmiş hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olarak uygulanacak.


* Belirli bir tarihten önce suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşına kadar cezaevinde kaldığı 1 gün 3 gün; 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacak. Açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılacak. Bu süre gerektiğinde uzatılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER