Ümraniye’de İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

Programa Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Murat Çakır, Okul Müdürü Mehmet Ragıp Sekmen, SGK Müdürü Olkan Uzman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Program şehitler anısına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ümraniye’de İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

Programın açılış konuşmasını yapan Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen; Mehmet Akif Ersoy'un ‘Zulmü Alkışlayamam’ adlı şiirini okudu ve "Bu aziz millet zalime boyun eğmez, eğemez. Mehmet Akif'in dileği ‘Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasındı.” Bizim dileğimiz de odur. Ancak mecbur bırakılırsak bir değil, bin İstiklal Marşı yazarız” dedi.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk, “İstiklal Marşı, zaman-mekan üstü cümlelerden oluşuyor. 'Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var’ sözlerindeki gibi 15 Temmuz Gecesi o iman gücünü gördük. Bu vatan kolay kazanılmıyor. Bizim atalarımız bu güzel vatanı kazandı. Biz de sahip çıkmalıyız. Ancak bunu birlik ve beraberlik içerisinde başarabiliriz. Rabbim bize o günleri tekrar yaşatmasın" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu yaptığı konuşmada, "Bu önemli ve özel günde sizlerle bir arada olmaktan gurur duyuyorum. İstiklal Marşı, bu milletin bağımsızlık sembolü ve manifestosudur” dedi.

Program Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı video gösterimleri ve şiirlerinin okunmasıyla son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER