AK Parti Belediyeciliğinde Yeni Dönem Başladı

Türkiye, siyasi tarihinin en önemli yerel seçimlerinden birini gerçekleştirdi. Zira bu seçimler Cumhuriyet'in yüzüncü yılına giden süreçte hem Türkiye siyasetinin yönünü tayin ederken hem de şehirlerin idarecilerini belirledi.

AK Parti Belediyeciliğinde Yeni Dönem Başladı

Seçimin en önemli ayağı İstanbul’da seçim tartışmaları sürerken İstanbul Anadolu Yakası’nda ipi göğüsleyen başkanlar görevlerine hızlı başladı.

Üsküdar’ı önemli projelerle marka şehir haline getiren Hilmi Türkmen yola devam dedi ve sandıktan güçlü bir şekilde çıktı. Geçtiğimiz 5 yıl boyunca Türkiye’ye örnek projeleri hayata geçiren Başkan Türkmen, ekibi ve teşkilatlarla birlikte 3 aylık seçim boyunca olağanüstü bir tempo gösterdi ve seçimleri 10 bin oy farkla kazandı.Ümraniye’de ise uzun yıllar KİPTAŞ’ta genel müdürlüğü görevini yürüten İsmet Yıldırım yüzde 54,65 gibi büyük bir oranla Ümraniye’nin yeni Belediye Başkanı olarak seçildi.  Sancaktepe’de, AK Parti güven tazeledi. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde en çok konuşulan ilçeler arasında olan Sancaktepe’de bayan aday AK Parti Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Av. Şeyma Döğücü, tecrübesini konuşturarak sandıktan çıkmasını bildi. AK Parti’nin kurucuları arasında bulunan yılların tecrübeli siyaset kadını Döğücü, saha hakimiyetini her geçen gün hissettirerek Sancaktepeli seçmenden güven aldı. 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nin en dikkat çeken ilçelerinden biride Çekmeköy oldu. En yakın rakibine 14.528 oy fark atarak 3’üncü kez yetkiyi milletten alan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ile ustalık dönemi başlamış oldu.

Öte yandan çeşitli stratejiler geliştiren Cumhur İttifakı, 30’u büyükşehir olmak üzere 51 il ve toplamda 544 seçim bölgesinde ortak adayla seçimlere katıldı. Geriye kalan 825 seçim bölgesinde ise her iki parti de kendi adaylarıyla yarıştı.  AKP, İstanbul'un bazı ilçelerinde düşüş yaşamasına rağmen, önemli ölçüde belediyelerde başkanlığını kazandı. Bu ilçeler şunlar: Beykoz, Beyoğlu, Çatalca, Bağcılar, Çekmeköy, Esenler, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Bayrampaşa ve Zeytinburnu. Tarihsel olarak MHP İstanbul'da çok güçlü bir siyasal aktör olduğunu kanıtladı.  Belli orandaki oyunu Cumhur İttifakı'na aktararak AK Parti'ye etkili bir destek sunmuş oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15