banner22

AK Parti’de ‘İstanbul’ düğümü Çözülüyor

AK Parti, geçen hafta sonu gerçekleştirilen kongrelerle birlikte yaklaşık 900 ilçede yeni teşkilatlarını tamamladı; bazı illerde kongre süreçlerini başlattı. Kongre sürecinde il ve ilçe başkanlarında yüzde 65 değişim yapmayı planlarken kadın ve genç kotasına ağırlık vermek için çalışıyor.

AK Parti’de ‘İstanbul’ düğümü Çözülüyor

Edinilen bilgiye göre AK Parti’de bugüne kadar ilçelerde yüzde 51 değişim yaşandı.

En büyük değişimin ise Ankara ve İstanbul gibi büyük illerde olacağı sanılıyor. Fakat bu illerde pandemi dolayısıyla kongrelerin sona bırakılması bekleniyor. Partide yaşanacak değişimde yönetimde de kadın ve gençlerin olması için çalışma yapılıyor.

Öte yandan AK Parti İstanbul teşkilatlarında tepeden tırnağa revizyona uğrayan 39 ilçe başkanından 22’si için değişim kararı alındı.

İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak hakkındaki karar ise henüz kesinlik kazanmış değil. Bayram Şenocak hakkında netleşmeyen bilgiye göre görevden alınıp yerine Kağıthane eski belediye başkanı Fazlı Kılıç'ın getirileceği iddia edildi.

MEVCUT BAŞKANIYLA DEVAM EDİLMEYECEK İLÇELER

Şişli, Küçükçekmece, Kartal, Maltepe, Şile, Çekmeköy, Fatih, Başakşehir, Beylikdüzü, Güngören, Bahçelievler, Bağcılar, Esenyurt, Avcılar, Sancaktepe, Tuzla, ve Gaziosmanpaşa ilçe başkanları ile yola devam edilmeyeceği iddia edildi. Görevden alınan başkanların bir kısmı kimler olduğu konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ÜMRANİYE’DE MEVCUT BAŞKAN MAHMUT EMİNMOLLAĞLU İLE DEVAM 

Ak Parti İstanbul teşkilatlarında yaşanan değişim hareketinin yankıları devam ederken, Ümraniye’de devam kararı alındı. Ümraniye'de AK Parti Kurucu İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2001 yılında siyasete atılan Av. Mahmut Eminmollaoğlu 2004 yılından itibaren de Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2017’de AK Parti Ümraniye İlçe Başkanlığına atanan Eminmollaoğlu, ‘‘Biz de görev talep edilmez verilir. Bizim düsturumuz budur. Davanın bu kısmında bize görev düşerse biz onu yapmaya gayret gösteririz.’’ dedi.

ÇEKMEKÖY’DE YÜCEL YALÇINKAYA ÖN PLANA ÇIKIYOR

AK Parti değişim yaşayan bir diğer ilçede Çekmeköy oldu. Salih Kırıcı’nın görevden alınmasıyla yerine yeni aday isimleri bir bir ortaya çıkıyor.

Öte yandan sosyal medya üzerinden ve kulislerdeki bilgilere göre, Ak Parti Çekmeköy İlçe Başkanlığı için Yücel Yalçınkaya’nın ismi ön plana çıkıyor. Son dönemde sıkça dile getirilen dışarıdan biri yerine ilçeden, teşkilat içinden bir ismin göreve getirilmesinden yana olduğu açıkça ifade ediyor.

Uzun yıllar partide görev almış, tabandan gelen, meclis üyeliği yapmış ve hayatının önemli kısmını sosyal faaliyetlere adamış olan Yücel Yalçınkaya ismi ilçe başkanlığı için sıkça telaffuz ediliyor. Ak Parti’nin Çekmeköy’de Yücel Yalçınkaya ile hedef çıtasını yükselteceği dile getiriliyor.

11 başkanla devam

AK Parti, İstanbul’da 11 ilçede ise mevcut başkanlarla yola devam kararını netleştirdi. Buna göre Arnavutköy, Bakırköy, Bayrampaşa, Başakşehir, Çatalca, Fatih, Kağıthane, Sancaktepe, Silivri, Sultangazi ve Ümraniye ilçe başkanları, kongrelerine genel merkez adayı olarak katılacak. Adalar, Ataşehir, Bağcılar, Beşiktaş, Beykoz, Büyükçekmece, Çekmeköy, Esenler, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Pendik, Sultanbeyli, Şile ve Zeytinburnu’nun ise ilçe başkanlığı adaylık süreçlerinin henüz kesinleşmediği kaydedildi.

Öte yandan Başkent Ankara’da Akyurt ve Altındağ’da genel merkez teşkilat temayül yoklaması yapıldı; 10 ilçede henüz kongreler tamamlanmadı. İzmir’de ise, üç ilçede kongrelerin tamamlanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2021, 23:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER