“Ermenistan’ın Bölgedeki İşgalci Politikası ve Etkilerinin Bertaraf Edilmesi” Konulu Konferans Ümraniye’de Düzenlendi

Azerbaycan Alemi Kültür Merkezi ve Anadolu 2071 Sosyal Medya Derneği tarafından Ümraniye Belediyesinin ev sahipliğinde Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferans yoğun katılımla gerçekleşti.

“Ermenistan’ın Bölgedeki İşgalci Politikası ve Etkilerinin Bertaraf Edilmesi” Konulu Konferans Ümraniye’de Düzenlendi

Gerçekleşen programa; Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Ethem Koyuncu ve Mesut Özdemir’in yanı sıra birçok misafir katılım sağladı. 

Programda bir konuşma gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Ethem Koyuncu; “Öncelikle Ümraniye’mize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

 

Sizlere ilk olarak birkaç konudan bahsetmek isterim. Bilirsiniz ki biz Türkler yaşadığımız toprakların üzerini vatan bildiğimiz gibi, altını da vatan biliriz. Bizler vatanımız ve milletimiz için can verip toprağın altına girdiğimizde tohumlarımızdan çıkacak fidanların birer çınar olacağını adımız gibi biliriz. 1. Cihan harbi esnasında Ruslara güvenen Ermenilerin Türk köylerini yağmalamasına ve yaşanan acılara tarih şahit olmuştur. Çanakkale harbinde görevini tamamlayan Azerbaycan milli şairi Ahmet Cevad Bey bölgede ki acıları dindirmek ve Azerbaycan milli birliğine katkıda bulunmak için bölgeye intikal etmiştir. Ahmet Cevad Bey bölgede çalışmalarını sürdürdüğü esnada Stalin Rusya’sı tarafından hapse atılmıştır. Hapis döneminde hücresinin Karadeniz’in hırçın sularına bakan küçük penceresinden dışarıya bakarken  dudaklarından dillere pelesenk olmuş şu dizeler dökülmüş;

Çırpınırdın Karadeniz

Bakıp Türk'ün bayrağına

Ah ölmeden bir görseydim

Düşebilsem toprağına

Ve ardından Rus askerleri tarafından kurşuna dizilerek şehit edilmiştir. Şüphesiz Ahmet Cevad Bey o gün toprağa düşerken Özgür Azerbaycan’ın kurulacağından emindi…

Yakın dönemde seneler 1992’yi gösterdiğinde yine 1. Cihan Harbi esnasında ki çetelerin zihniyetinde olan Ermenistan ile çıkan çatışmalar sonucu Dağlık Karabağ bölgemiz işgal edilmiştir. Aradan geçen 25 yılı aşkın sürede bölge hala işgal altında ve Azerbaycan Türkleri tarifsiz acılar yaşamaktadır. Ermenistan tarafı bölgenin demografik yapısını değiştirmek amacıyla akla ziyan uygulamalarına hala devam etmektedir. Tüm olanlara rağmen Azerbaycan halkı barıştan yana olan tutumunu sürdürmektedir. Yalnız barışın sağlanması ve sürdürülebilmesi için adaletli olunması gerekir. Bölgedeki adil barış ancak, Ermenistan ordusunun işgal altındaki bölgeleri boşaltması ve göçmenlerin kendi topraklarına dönmesiyle sağlanır. Böylece Ermenistan, Azerbaycan ve diğer komşu devletlerle barış içerisinde yaşayabilir. Sizlere son söz olarak şunu söylemek isterim. Ahmet Cevad Bey nasıl ki toprağa düşerken özgür Azerbaycan’dan eminse bizler de bugün özgür Karabağ’dan emin olarak çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştirelim. Tek Millet iki Devlet olarak bizler birlik ve beraberlik içerisinde ‘Sefer bizden zafer Allah’tan' diyerek doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edelim.

Selam ve dua ile.” diyerek sözlerine son verdi. 

Program konuşmacıların konuşmalarını gerçekleştirmesinin ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER