banner32

İstanbul'daki Yozgatlılar Vefa İftarında Buluştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgat Konfederasyonu tarafından düzenlenen "Vefa İftarı" programına katıldı.

İstanbul'daki  Yozgatlılar  Vefa İftarında Buluştu

Program, Üsküdar'daki Cemile Sultan Korusu'nda gerçekleşti. Hemşehrimiz Fuat Oktaya iftar sofrasında  ,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan yardımcısı Yozgat eski milletvekili Ertuğrul Soysal ile adı son günlerde Ak Partiden milletvekili adayı olacağı iddialarıyla gündeme gelen  ANAP’ın eski bakanlarından Lütfullah Kayalar eşlik etti.

Vefa yemeğine Eski Milletvekili Ekmelettin İhsanoglu,  İhsanoğlunun gelini Av. Sevda Şahin İhsanoglu, Eski Bakan Lütfullah Kayalar, Bakan Yardımcısı ve Eski Yozgat Milletvekili Ertuğrul Sosyal, Av. Satılmış Şahin,  Bursa Yozgatılılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aslan, Yozgat Platformu Başkanı Kazım Ekinci,  İş insanı Yüksel Akgün ve  sivil toplum kuruluşu temsilcileri gibi çok sayıda davetli katıldı. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay iftarda yaptığı konuşmasına  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileterek başladı.

"TÜRKİYE DEMEK ÇÖZÜM DEMEKTİR"

Türkiye'nin uluslararası alanda sorunlara karşı çözüm için anahtar ülke konumunda olduğunu vurgulayan Oktay, "Türkiye demek çözüm demektir. Bunu Balkanlar'da, Irak'ta, Libya'da, Karabağ'da ve daha birçok yerde gördüğümüz gibi bugün de Rusya-Ukrayna krizinde görüyoruz. Recep Tayyip Erdoğan, dünyadaki tüm ülke liderleri ile rahatça diplomasi yürütebilen sayılı liderlerdendir. Türkiye, hiçbir yer, ülke, kuruluş veya kişiden izin almaya ihtiyaç duymadan çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapmıştır; yapmaya da devam etmektedir. Suriye'de, Irak'ta, terör koridoru oluşturmak amacıyla örgütlere binlerce tır silah yardımı yapanlar, bölgede, Türkiye'yi işlevsiz hale getirme hayali kurdular. Terörden beslenenler, her koldan tehditleri artırarak Türkiye'ye diz çöktürebileceklerini sandılar. Bunlara karşı biz daima hakkı haykırdık; adalet yerini bulmuyorsa kendi göbeğimizi kendimiz keser; gereğini yaparız dedik ve yapıyoruz. Önce ülkemizin güney sınırlarında oluşturulmaya çalışılan terör bataklığına karşı çıkarak bölgede oynanan tiyatroya dur dedik. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Bahar Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatları ile terör örgütünün sınırlarımızla olan irtibatını tamamen kesmiş durumdayız. Terörü kaynağında kurutmak üzere bugün de Pençe-Kilit Harekatıyla Irak'ın kuzeyindeyiz" şeklinde konuştu.

"SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI TANINSIN DİYE TEKLİF VERİYORLAR"

Türkiye ile Ermenistan arasında başlayan normalleşme sürecine karşı HDP'nin dinamit koyduğunu belirten Oktay, "Terörün kökünü kurutmak için bir taraftan sahada çabalarımızı sürdürürken bir taraftan da terörün uzantılarıyla mücadele ediyoruz. İşte HDP'yi görüyorsunuz; sözde Ermeni soykırımı tanınsın diye milletin meclisinde millete hakaret edercesine teklif veriyorlar. TBMM çatısı altında, millete iftira atmak, fikir terörüdür. Milletin meclisinde, tarihimize kara çalmak; Türkiye ile Ermenistan arasında başlayan normalleşme sürecinin temeline dinamit koymaktır. Bu süreci baltalamak isteyenlerin sesi, bugün hem içerden hem dışardan geliyor" diye konuştu.

"BİDEN'İN MESAJINI ŞİDDETLE KINIYORUM"

ABD Başkanı Joe Biden'ın 24 Nisan mesajına tepki gösteren Oktay, "ABD Başkanı Biden'ın gaflet dolu 24 Nisan mesajını da bu vesileyle şiddetle kınıyorum. Biz yıllardır Türkiye'yi sıkıştırmanın aracı olarak kullanılan Ermeni meselesinde daima bir adım önde olduk. Konunun tartışılmasından, tezlerimize aykırı fikirlerin serbestçe dile getirilmesinden asla rahatsızlık duymadık. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla ifade ettiği gibi hakikatin kıvılcımı, fikirlerin yasaklanmasından değil; 'müsademe-i efkardan' yani 'fikirlerin çarpışmasından' doğar. Türkiye'de bu konuda her türlü yayına ve arşive ulaşmak mümkündür. Bu anlayışla yıllardır muhataplarımıza çağrıda bulunuyoruz: Gelin, bu tartışmayı siyasetin meselesi olmaktan çıkarıp, tarihçilerin konusu haline getirelim. Gelin, acılarımızı yarıştırmayalım. Yaraları kanatmanın değil birlikte iyileştirmenin mücadelesini verelim. HDP'nin milli değerleri ayaklar altına alan tutumu, sadece sözde Ermeni Soykırımı önerisiyle bitmiyor. Şanlı ordumuzun terörle mücadelesine karşı naralar atmakla meşguller. 6+1'lik kaybedenler kulübü de bunlara bir kez olsun sesini çıkarıp, milletten yana tavır alamıyor. Bilakis birlikte hareket ediyorlar" dedi.

Yozgat Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Deniz; "Cumhurbaşkanı Yardımcımız, kıymetli büyüğümüz ve dostumuz Fuat Oktay beyefendi. Değerli hazirun ve aziz hemşehrilerim. Yozgat Konfederasyonu Geleneksel “VEFA İFTARI” davetimize uzaktan ve yakından icabet ederek, programımıza, anlam ve değer kattığınız için, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Yozgat konfederasyonu 2018 yılında kuruldu. Bünyesinde 5 federasyon, 41 dernek, 4 Avrupa temsilciliği ve 13 il temsilciliği bulunmaktadır. Konfederasyon Yönetim kurulu, 20 yıldır İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin ve Avrupa’nın, dernekleşmesinde yoğun emek ve çaba harcamıştır. Yozgat ve ilçelerine Bozok üniversitesi başta olmak üzere, fakültelerin yapılması, yüksek Okul, Anadolu lisesi ve iç tefrişatlarının yapılmasında ciddi katkılar sağlamıştır. Fatihte bulunan, Yozgat öğrenci yurdunu, imara açtırıp, yapımını ise çoğu aramızda, olan ve olamayan hemşehrilerimizin katkıları ile bu kadrolar tarafından yapılmıştır. 500’e yakın üniversite okuyan öğrencilerimize, burs sağlanmıştır. Bayramdan sonra, Yozgat merkeze, bakanlık ve valilik ile görüşme yapılmış olup, Yozgatlı şair fenni adına bir müze yapılacaktır, Yerköy ve Sarıkaya ilçelerimize, Şehitlerimiz adına, birer tane kütüphane, yapılacaktır. Konfederasyonumuz, kültürel değerlerin korunması ve memleketimizin tanıtımı ve kalkınmasında, ilk günkü gibi aynı şevk ve heyecan ile yoluna devam etmektedir" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2022, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER