banner22

Seçim Sistemi

İttifak uygulamasının seçim barajını fiilen ortadan kaldırdığı yorumları yapılırken, barajın ittifak yapan partilerin en az yüzde 5 oy almaları şekline dönüştürülebileceği iddia ediliyor. Bu durumda küçük partiler ittifak vasıtasıyla Meclis’e giremeyecek.

Seçim Sistemi

İktidar partisi, tartışmaları bir vakit evvel başlayan Siyasi Partiler ve Seçim Yasa değişikliklerini, kapsamlı ve geniş bir çalışmaya dönüştürmeye karar verdi.

Çalışma, yeni partilerin transfer yapmasının ve grup kurmasının engellenmesinden çıkartılarak, “yeni ittifak modelleri, seçim barajı, daraltılmış bölge” gibi hususları da içeren büyük bir mevzuat taramasına dönüştürüldü. Masada, seçim barajlarının yüzde 5’e indirilmesi ve seçim bölgelerinin sayısının arttırılması da var.

İKİ YASA, TEK PAKET

Milliyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; Edinilen bilgiye göre, AK Parti’de kurulan komisyon, ilk toplantısını önümüzdeki hafta yapacak.

AK Parti Siyasi İşler Başkanı Hayati Yazıcı başkanlığındaki komisyon, çalışmalarını yaz süresince sürdürecek ve yeni yasama dönemine, hem siyasi partiler, hem de seçim yasasında ciddi farklılıklar içeren bir paket getirilecek. Bu paketin oluşumunda, partide daha evvel yapılan taslak çalışmadan da yararlanılacak. Geçmişte bu taslakla alakalı olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunum yapılmış, simülasyonlarla yapılan değişikliklerin neticeleri gösterilmişti.

YÜZDE 5 BARAJ TARTIŞMASI

Yapılan planlamaya göre ilk evvel 400 maddeyi bulan iki yasa sadeleştirilecek ve aşağı yukarı 200 maddeye indirilecek. Sadeleştirme dışında, asıl mühim çalışma, seçim barajı hususu ile alakalı olacak. İttifak uygulamasının seçim barajını fiilen ortadan kaldırdığı yorumları yapılırken, barajın ittifak yapan partilerin en az yüzde 5 oy almaları şekline dönüştürülebileceği iddia ediliyor. Bu durumda, baraj otomatik olarak yüzde 5’e inecek. Küçük partilerin ittifak aracılığı ile Meclis’e girmesi engellenecek.

DARALTILMIŞ BÖLGE

İktidar Partisi, milletvekili seçimlerinde dar bölgeye sıcak bakmazken, daraltılmış bölgeye daha yakın duruyor. Yeni düzenlemede buna dair hükümler de yer alacak. Bir parti yöneticisi, daraltılmış bölge olmasa bile ona benzer bir ara formül geliştirebileceklerini söyledi. Parti, metropollerdeki seçim bölgelerinin miktarını arttırmayı planlıyor. Bu hususta daha evvel yapılmış çalışma da bulunuyor.

İTTİFAK YAPISI

Türkiye milletvekilliği bu çalışmanın konusu olmayacak. Bunun amacıyla Anayasa değişikliği gerekiyor. Diğer partilerin çalışmalara destek vermemesi durumunda, TBMM’den geçirilmesi mümkün olmadığı için bu mevzuya girilmeyeceği belirtiliyor. Tartışılan diğer bir mevzu ise ittifakların yapısı olacak. İttifak yapısının aynen kalabileceği gibi seçimden evvel ittifak yapmanın yolunun kapatılabileceği de iddia ediliyor. Partilerin güçlerini seçimden evvel değil, seçimden sonra birleştirmesiyle alakalı öneriler de bulunuyor. Bu durumun büyük partileri avantajlı çıkaracağı yorumları yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER