banner22

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan "Her İhracat Ekonomiye Katkı Değildir"

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan’dan mobilya sektörü hakkında sektöre dair önemli açıklmalarda bulundu.

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan "Her İhracat Ekonomiye Katkı Değildir"

Kur sebebiyle hammadde ihracatının arttığı, sunta ve benzeri ürünlerin yurt dışına satıldığı, yerli üreticilerin mobilya yapımında kullanılan bu ürünleri bulamadığı, bu durumun mobilya ihracatını olumsuz etkilediği, suntaların yurt dışına ucuz fiyatlarla satıldığı konusu konuşuluyor.

Çalışkan yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz üzere sektörümüz yaklaşık 20 yılda ihracatını 200 milyon dolarlardan 3,5 milyar dolarlara çıkaran dev bir sektör konumuna geldi. 2020 hedeflerimiz arasında da yılı 4 milyar dolar ihracat ile kapatmak bulunuyor. Yaklaşık 200 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda sektörümüz önemli bir başarıya imza atıyor. En başarılı pazarlar kısmını aslında iki taraflı incelemek lazım. Tabii ki Irak, Suudi Arabistan, Almanya, Libya, Azerbaycan senelerdir ihracat gerçekleştirdiğimiz ve ihracatta da oldukça başarılı olduğumuz pazarlar. Bir de işin kilogram başına ihracat kısmı var. Orada da özellikle ABD pazarına odaklanmamız gerekiyor. Mobilya sektöründe genel kilogram başına ihracatımız 2,74 dolarken, ABD pazarında bu rakam 4 dolara çıkarıyor. Bizim ihracatta ülke sayısını arttırmak ya da genel ihracat rakamlarımızı arttırmaktan ziyade kilogram başına ihracatımızı arttırmak olmalı. ABD nezdinde sektörümüze baktığımız zaman kilogram başına ihracatımızı bu pazarda rahatlıkla çıkarabilecek güce sahibiz ki geçtiğmiz aylarda ABD ile 100 milyar dolarlık bir ticaret anlaşmamız bulunuyor ve burada mobilya sektörü ilk sırada geliyor. MODOKO olarak da aynı benzer yapıyı ABD’de açmak üzere anlaşmalarımızın son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Keza yakın bir zamanda Dubai ve Almanya’da da benzer yapıları kuracağız. Buradan konuya bakacak olursak ülkemizin asıl ihtiyaç duyduğu konu katma değerli ürün ihracatı. Ülkemizin genel ihracatı kilogram başına 1,4 dolar. Bizim bu yılki ihracat hedefimiz 190 milyar Dolar. Genel hedeflerde asıl yapmamız gereken kilogram başına ihracatımızı arttırabilmek. Birkaç yıldır da hem STK temsilcileri hem hükümet markalaşmanın önemine değiniyorlar. İşte tam da bu noktada Türkiye mobilya sektörü olarak dünyada adımızı duyurmaya başladık. Dünyada tasarım deyince akla ilk gelen ülke olan İtalya’yla eşdeğer mobilyalar üretiyoruz. Karşımızda Çin gibi bir üretim devi durmasına rağmen hızlı ve kaliteli ürünler sunuyoruz. Ancak tam da bu noktada pandemi süreciyle birlikte Çin’in kaybettiği pazarlarda bizim tedarikçi ucuz ülke konumunda olmamamız gerekiyor. Şu anda kurdaki artıştan dolayı mobilyanın ana malzemesi olan MDF’yi üreten fabrikalar iç pazara ürün vermekte zorlanıyorlar. Bu kadar ihracat rekoru kırmaktan bahsederken, biz hammadde bulmakta zorluk çekiyoruz. Hammadde yurt dışına satıldığı için iç piyasada talebe karşılık veremiyoruz. Çünkü düğünler ve konut satışlarıyla birlikte ve sektörümüzün kampanyalarıyla iç piyasada ciddi bir talep var ve biz aldığımız siparişlere ancak 60 gün veriyoruz. Aynı durum dış pazarlarımız için de geçerli ve bu gidişle termin süremizi 120-150 güne çıkarmak durumunda kalacağız.”

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan; “MDF üreten malzemeler şu an önemli bir ihracata imza atsalar da şunu gözden kaçırıyorlar. Onların bir birim sattıkları ürünü, biz katma değerli ürün haline getirip 5 birim olarak satıyoruz. Ülke ekonomimiz için bu kadar önemli bir rol üstlenirken, karşılaştığımız bu durum ihracat hedeflerimizi de tutturmamızı en önemlisi de katma değerli ürün ihracatının önünü kesiyor. Bir an önce, önem sırasının iç pazara verilmesi şart. Hammadde ve işçiliği ile yüzde 90 oranında yerli ve milli olan güçlü mobilya sektörümüzün, önündeki sorunlardan da birazca bahsetmemiz gerekirse, 5-6 kişiden az çalışanı olan KOBİ’ler mobilya sektörünün markalaşması için engel oluyor. Bunların açılmasına müsaade edilmemeli çünkü büyümeyi baltalıyor. Bunun yerine entegre tesisler kurularak rekabeti arttırmalıyız. Yine kalifiye eleman sorunu ve artık sıfır atığın önemli bir gündem maddesi olarak önümüzde dururken, sektörümüzde geri dönüşüm sorunu var” Şeklinde konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER