banner31

Dünyada Nerede Izdırap Varsa Türk Kızılayı Orada

“Tam 148 yıldır din, dil, ırk ayrımı yapmadan Afrika’dan Asya’ya, Balkanlardan Orta Doğu’ya kadar ihtiyaç sahibi herkese yardım ulaştıran Türk Kızılayı’na bir ziyaret gerçekleştirdik.

Dünyada Nerede Izdırap Varsa Türk Kızılayı Orada

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, gündeme dair soruları Metropol Gazetesine cevapladı.

TÜRK KIZILAYI ULUSLARARASI YARDIM KURULUŞLARI İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEDİR

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can; “Dünyada 191 ülkenin yardım kuruluşları vardır. Bu yardım kuruluşları arasında 35 tanesi Kızılay diğerleri ise Kızılhaç olarak varlıklarını göstermektedir. Her ülkedeki yardım kuruluşlarının ana gayesi insan ıstırabını dindirmektir. Yardım kuruluşları birbirleriyle yarış yerine güç ve kuvvetlerini birleştirerek daha zor durumdaki ülkelere destek noktasında faaliyet göstermektedir. Kızılay ve Kızılhaç’ların ortak konfederasyonu (IFRC) kurulmuştur. Genel merkezi Cenevre’dedir. Bu kuruluşun bir genel başkanı ve 4 tane Kıtalar arası Genel Başkan Yardımcısı vardır. 2017 yılında yapılan genel kurulda Londra’dan Kazakistan’a kadar bulunan 53 ülkenin içinde bulunduğu coğrafyanın Avrupa Kıtası Genel Başkan Yardımcılığına Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık’ı aday göstermiştik ve kazandık. Türk Kızılay böylece dünyadaki faaliyetlerinde güzel bir örnek oldu. Bunun dışında 17 ülkede delegasyon merkezimiz mevcuttur. Bu ülkelerde Asya, Ortadoğu, Afrika,Balkanlar gibi dünyanın farklı yerlerinde olup oralardaki yakın yere afet anında lojistik destek sağlamaktayız. Türk Kızılayının uluslarası ortamlarda değerlendirme yaparken insani yardımda açık ara ilk sıralarda yer aldığımızı ifade edebiliriz. Dünyanın neresinde bir afet ve afetlere yardım söz konusu olduğunda ekiplerimiz en kısa sürede ulaşıp genel merkezle irtibat kurarak yardımları ulaştırmaktadır.”

ULUSLARARASI DÜZEYDE TÜRK KIZILAYI BAYRAĞI HER YERDE

Türk Kızılay olarak dünde insan ıstırabının yanında olduklarının altını çizen Can; “bugünde uluslararası düzeyde insan ıstırabının yanındayız, insan elinin uzanamadığı tek ihtiyaç sahibi kalmayana denk bizler görevimizin başında olacağız. Türkiye de şube ve temsilcililerimiz genel merkezimizle bu işi götürürken uluslararası yardımlarda 17 tane delegasyonumuzla yardımları sağlamaktayız. Genel Başkanımızın IFRC görevi gereği 53 ülkenin Avrupa Kıtası Başkan Yardımcılığı yaptığı için uluslararası düzeyde Türk Kızılay’ımızın bayrağı her yerde dalgalanmaktadır.”

TÜRK KIZILAYI OLARAK SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRİYORUZ

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can; “Bugüne kadar Kızılay veren el ile alan el arasında bir köprü olmuştur. Bağış yapmak isteyenler kime, neye, nereye diye belirtmişlerse Kızılay olarak biz onların istekleri doğrultusunda en uygun şartlarda ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Vermiş olduğumuz bu hizmetler bağışı yapan ve alanın isteklerini karşılıyorsa, Kızılay üzerinde bağışlarda artış olması gerekir. Her geçen gün Kızılay bağışlarındaki artış Türk Kızılay’ı olarak sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizin bir göstergesidir. 152 yıldan beri yardım faaliyetleri bu yüzden hız kesmeden devam etmiştir. Kamuoyu yoklamalarındaki son verilerine göre en güvenilir ve bilinir kurum olarak Türk Kızılay seçilmiştir.  Buda kamuoyunun Kızılay’a duymuş olduğu güvendendir.” Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER