İstanbul Türkiye-Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği Nevruzu Unutmadı

İSTAD(İstanbul Türkiye-Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği) Türk dünyasının ortak mirası olan Nevruz bayramını gerçekleştirdiği bir programla kutladı.

İstanbul Türkiye-Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği Nevruzu Unutmadı

AAK-Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı Sahil Gasımov, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Mete Yapıcı birer konuşma yapıp katılımcıların bayramını tebrik edip, birik dayanışma mesajları verdiler. Geceye çok sayıda basın mensubu ve STK temsilcileri katıldı.

Sefer Karakoyunlu, “sözlerime başlamadan önce Yenizelanda’da Müslüman kardeşlerimize yapılan katliamı terör olayını şiddetle kınıyoruz. Terörün dini ırkı inancı olmadığı gibi akıtılan gözyaşının rengi aynıdır terör ve bu terörist eylemler çanak tutanları kınıyoruz.  Bildiğiniz gibi bugün aynı zamanda Çanakkale zaferiniz 104. Yıl dönümüdür. Çanakkale zaferi vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin hür yaşama aşkının ibret verici bir mücadelesidir. Yok, edilmek istenen bir milletin, yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vatanını canı pahasına savunduğunu göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir. Tarih boyunca hürriyet ve bağımsızlığına düşkünlüğü ile temayüz etmiş milletimiz; her türlü zorluğa karşı vatanına kanı ve canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiştir. Bu özelliği ile hem esaret yüzü görmemiş aynı zamanda yaşadığı coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmuştur. Bu duygularla Çanakkale zaferini 104.yıl dönümünde kutlar, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve Milli kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun”

Nevruz Bayramı Türk Dünyasının ortak mirasıdır

Karakoyunlu; “Nevruz’un dört bin yıllık geleneğe sahiptir. Birçok halkla birlikte Türklerin günümüze kadar yaşattığı kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma bayramıdır.21 Mart’ta insanlık adına birçok hadiseler yaşanmıştır. Bugün özellikle gece ve gündüzün eşit olduğu gündür. Toprağa, suya, havaya ve insanoğlunun kalbine yüce yaradan ın merhamet ve bereketinin nakış nakış işlendiği gündür. Bu özel günümüz kutlu olsun. Bu günün düzenlemesine emeği geçen herkese İSTAD adına teşekkür eder saygılar sunarım” şeklinde konuştu.

Gazetemize Anlamlı Plaket

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Başkanı Sefer Karakoyunlu Metropol Gazetesi imtiyaz sahibi Mahmut Boydak’a plaket takdim ederek çalışmalarında başarılar diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner18