banner22

Sosyal medyada kız çocuklarımızı ‘Çevrimiçi Tehlike’ karşılıyor

Kız çocuklarının sosyal medyada suistimale uğramaması ve sözde pembe görünümlü dijital mecranın karanlık ve tehlikeli dünyasında kötü sonuçlarla karşılaşmaması için uzmanlardan öneriler geldi.

Sosyal medyada kız çocuklarımızı ‘Çevrimiçi Tehlike’ karşılıyor

Türkiye’nin önde gelen bazı önemli ailelerine siyasi danışmanlık veren Analiz Uzmanı Taner Akkuş ile Kamuda Yöneticilik yapan Eğitimci Gülşen Yılmaz, ‘Ülkemizde ailelerin kız çocuklarını çevrimiçi dünyadaki tehlikelere karşı onları nasıl koruyacakları konusunda bazı uyarılarda bulundu.

Çevrimiçi tehlikenin her geçen gün büyüdüğüne dikkat çeken Taner Akkuş, sosyal medyanın kız çocuklarını erken evliliğe teşvik ettiğinede dikkat çekti ve çocukların vakitlerinin önemli bir kısmını sosyal medya başında geçirdiğini söyledi. Akkuş, sözlerine şöyle açıklık getirdi; ’Günümüz toplumunda facebook vb. paylaşım sitelerine üye olma 10‘lu yaşların altında ne yazık ki!. Bu yüzden ailelerin sosyal medya konusunda bilinç sahibi olmaları ve çocuklarını bu alanda karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı bilinçlendirmeleri gerekiyor. ‘dedi.

“ÇOCUKLARIN ÇEVRİMİÇİ DAVRANIŞLARININ VERİLERİ”

Akkuş, Çocukların internet kullanımı bu dönemde hiç olmadığı kadar yüksek oranlara çıkmış bulunmaktadır. 2016 yılında %79’luk kullanım oranı 5-15 yaş aralığı için bu sene %92’lere ulaşmıştır. Bu büyümenin büyük kısmı, tablet kullanımının artması ile gerçekleşmiştir bilgisini verdi.

Birçok sosyal medya platformu 13 yaş sınırı getirse de çocukların yaşlarını büyük göstererek bu sınıra çok uymadığı görülmektedir diyen Akkuş sözlerini şöyle sürdürdü;”10 yaşındaki çocukların %28’inin 11-12 yaş grubundaki çocukların ise %46 – %51 oranlarında sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Aileler de bu konuda bilinçsiz. %85 Snapchat, %79 Instagram ve %62 facebook hesabı olan çocukların aileleri herhangi bir yaş sınırlaması olup olmadığını bilmiyor veya yanlış yaş sınırını biliyorlar.

Her yaştan çocuk için birincil çevrimiçi hedeflerden biri YouTube’dur ve 5-15 yaş aralığındaki çocukların onda sekizi düzenli olarak siteyi kısa klipler veya programlar izlemek için kullanmaktadır.” Dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de 12-17 yaş grubu çocukların kullandığı sosyal sitelerin içeriğinde %56 oranında müstehcenlik ve %36 oranında da cinsel istismar tespit edildi diyen Akkuş sözlerini şöyle tamamladı:”Bu siteler engellenerek iletişime kapatıldı. Verilere göre kız çocuklarının evlilik hayatına daha erken adım attığı ve çocuk gelinlerin sayısının, çocuk damatların sayısından 20 kat fazla olduğu belirlendi.”

“AİLELER MUTLAKA ÖNLEM ALMALI”

Eğitimci Gülşen Yılmaz, tecrübe sahibi yetişkinlerin bile rahatlıkla kandırılabildiği bu mecrada çocuklarımız kendilerini destek almadan asla koruyamaz. Çocuğunuzla aranızda sosyal anlamda güçlü bir iletişim kurmanın ve onu karşılaşabileceği tehlikelere karşı daima gözetip uyarmanın önemine değindi. ‘ Çocuklarınızın gün içerisinde neler yaptığından haberdar olmalı ve arkadaşlık ettiği kişiler hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu sayede işler yolunda gitmediğinde çok geç olmadan duruma müdahale edebilirsiniz vurgusunda bulundu.

“Ebeveynler olarak baş döndüren hızda gelişen bu digital çağda çocuklarımızın karşısında değil, yanlarında durarak ve hassas bir yaklaşımla sürdürülebilir izleme ile onları bu tehlikeden koruyabiliriz..”

Aile koruma filtresi yeterli olmayabilir diyen Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:”Pek çok güvenlik yazılım firması, masum görünen sosyal ağlara aile koruma ve ebeveyn kontrolü gibi seçenekler sunsa da, bu tür yazılımlar, çocukların uygunsuz içerikteki sitelere girmesine bir nebze engel olabiliyor.

Bu koruma programları çocuklarımızı sosyal medyada uğrayabilecekleri dijital şantaja, zorbalığa ve pedofiliye karşı korumaz diyen Yilmaz sözlerini şöyle tamamladı:’Eğer çocuğunuzun facebook hesabı varsa, sayfasını ve arkadaş listesini sık sık kontrol edin. Neler yazmış, hangi fotoğrafları paylaşmış dikkat edin… Ama tabii her şeyden önce onu, instegram, facebook ya da bu gibi sosyal paylaşım sitelerinde karşılaşabileceği tehlikelere karşı bilinçlendirin ve uygun bir dille uyarın.’ çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER