Taner Akkuş:”Çocuklarımızı örgütler kullanıyor”

Önceleri bu tip çocukları daha çok dilencilik veya trafik ışıklarında cam silerlerken görüyorduk diyen Akkuş, ‘Mülki idare amirlerlikleri ile zabıta görevlilerinin titiz çalışması sonucunda ve “Terbiye yetkisi güvenini kötüye kullanma” suçundan ilgili Ailelere soruşturma açılması sonrası, söz konusu meselenin büyük ölçüde önüne geçildiğini günümüz toplumunda görmek mümkün’ dedi.

Taner Akkuş:”Çocuklarımızı örgütler kullanıyor”

Yenimetropol-İSTANBUL

Özelliklede toplu taşıma araçlarının yolcu indirip bindirdiği noktalarda çalgı aletleri ile müzik çalan, mendil veya sakız gibi çeşitli satışlar da yapan çocuklar, organize bazı illegal ve suç örgütlerine hizmet veriyor.

Editöre konuşan Stratej ve siyasi danışman Taner Akkuş, örgütlere hizmet verdiğini bilmeyen sokak satıcısı çocuklarımıza yönelik, özelliklede okulların kapanışına girdiği şu günlerde toplumun daha dikkatli ve duyarlı olması yönünde bazı değerlendirmede bulundu.

Çocukların Çalıştırılması Kanunen Yasak

Ancak yeni bir yöntem ile toplumumuzun duygusallığından faydalanmak için genelde yoksul ve fakir çocuklar kullanılarak, Ailesine yardım ediyor ve okul okumak için harçlık kazanıyor algısı verilen acınaklı görünümüyle, henüz küçük yaşlardaki ve sevimli görünümlü çocuklara satıcılık yaptırarak haksız kazanç elde ediliyor vurgusunda bulunan Akkuş sözlerini şöyle sürdürdü;

18 yaşından küçük çocukların çalıştırılması “Türk Ceza Kanununun 477 nci ve 526 ncı maddesine göre yasak" olmasına rağmen sokaklarda çalıştırılıyor. Söz konusu bu çocuklar; aile geçimine katkıda bulunma, kendi masraflarını karşılama süsü üzerinden illegal yapılanmalar tarafından dar gelirli ailelerin çocukları sarmalın içine dahil edilerek, ailelere de sözde yardım edeceklerinin vadiyle çocuklarını çalıştırıp örgüte hizmet ettirmektedir dedi.

Dışarıdan Gözetleniyorlar

Çocuklardan her hangi birinin elinden tutarak karnını doyurmak veya sözde ihtiyaçlarını yapmak için alışverişe götürmek istediğinizde, kendisini uzaktan gözetleyen biri veya birileri hemen çıkarak müdahale etmek suretiyle engel olmaktadırlar. Bu durum bile çocuklarımızın illegal yapılanmalara hizmet ettiğini göstermekte malesef!.

Toplumun en temel sorunlardan biride suça meyilli bir nesil yetişmesi ki, cezaevleri bu konuda tıka basa olduğunu istatistik verilerinden de görüyoruz ne yazıkki diyen Akkuş, Devletimizin konuyla ilgili tüm birimleri zaten (burs,kitap,erzak vb..) sosyal hizmetler aldı altında sürdürülebilir tüm yardımları yapmaktadır vurgusu yaptı.

Hiç bir gerekçe çocuklarımızın Eğitim ile Aile yaşantısından ayrı mahrum bırakamaz diyen Akkuş, Aileleri de bu konuya hassasiyet göstererek çocuklarını bu tip örgütlere teslim etmemeleri konusunda uyararak, Milletimizde bu konudaki duygusal yardımlaşmanın suistimal edilerek ve ilerleyen yaşlarda birer suç makinası haline gelen bu çocuklardan alışveriş yapmamaları ve en yakın güvenlik güçlerine de durumu bildirmeli diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER