31 Mart’ın Ardından Olaylar ve Gerçekler

Kabul etmek gerekir... İstanbul’da yeni bir süreç başladı. 1994 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmet bayrağını dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen’den devir aldığı bayrak 25 yıl sonra yeniden CHP’ye geçmiş oldu. Peki AK Parti döneminde her alanda çok büyük hizmetlerin yapıldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi nasıl olduda, İstanbul’da esaretten başka bir eseri olmayan, geçmişte her alanda arkasında çok büyük enkaz bırakarak İstanbul’u kaybeden CHP’ye geçmiş oldu. CHP 25 yıl sonra İstanbul’u Ak Parti’nin elinden nasıl aldı? CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u nasıl yönetecek? Yarım kalan yatırımlar tamamlanacakmı? Çevre düzeni eskiye mi dönecek? Yarım kalan yapımı devam eden metro çalışmaları tamamlanacak mı?

Şimdilik bir şey söylemek için henüz erken. Ancak AK Parti Türkiye’nin en güçlü ikinci ismi Binali Yıldırımla girdiği seçimleri nasıl kaybettiğini analiz etmek önemli. Gerek bakanlığı döneminde gerek Başbakanlığı döneminde Türkiye’yi çağ atlatacak hizmetlerle adından sıkça söz ettiren ve her alanda büyük projelerle ülkemize hizmet eden Türkiye Cumhuriyetinin yetiştirdiği ender isimlerden Binali Yıldırımın bu seçimi kaybetmesi gerçekten çok manidar.

Peki bu sürece nasıl gelindi. Bir zamanlar AK Parti’nin ceketini dahi koysa seçimi kazandığı İstanbul’da Türkiye’nin yetiştirdiği deneyimli ve başarılı ismi Binali Yıldırım İstanbul’da neden kaybetti?

Kimse kusura bakmasın...

1. AK Parti’de ciddi anlamda bir güç zehirlenmesi başladı.

2. Koltuk sevdalıları ve sözde AK Partililer tabanının sesine kulak vermedi.

3. Atı alıp Üsküdar’ı geçenler ve kargadan başka kuş tanımayan bazı partililer ihalelerin peşine düştüler.

Neticede 31 Mart’ın sonucu bu üç maddenin etkisiyle oluştu. Bence Binali Yıldırım gibi bir değere ve İstanbul’a yazık oldu. Umarım bu seçimden iyi bir ders alınır. AK Parti’nin teşkilatları yeniden yapılandırılır. Teşkilatlara ve kurumlara hizmet edecek işin ehli ve liyakat sahibi insanlara verilir. Geçmişte Anavatan Partisinin başına gelen talihsizlikler AK Parti’de yaşanmaz.

YORUM EKLE

banner18