banner31

Çekmeköy’de Uluslararası Proje Hayata Geçiyor

Karadeniz Bölgesinde Kültürel ve Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Projesi Çekmeköy Belediyesi tarafından 2019 yerel seçimleri öncesinde planlanan ve söz verilen projelerden biriydi.

Çekmeköy’de Uluslararası Proje Hayata Geçiyor

Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nün ulusal otorite görevini yürüttüğü Avrupa Komşuluk Aracı (ENI) Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İş Birliği Programı’nın ikinci teklif çağrısı kapsamında desteklenen proje 25 Aralık 2020 tarihinde uygulama süreci başlandığı bildirildi. 

Projenin toplam bütçesi 1,5 milyon Euro, Çekmeköy Belediyesine ayrılan hibe tutarı ise 600 bin Euro. 24 ay sürecek projede, Çekmeköy Belediyesi lider ortak olarak yer alırken,  Ukrayna’dan Ukrayna İş Destekleme Merkezleri Birliği, Romanya’dan Köstence Belediyesi, Yunanistan’dan Kavala Belediyesi, Bulgaristan’dan Byala Belediyesi ise diğer ortaklar olarak katılım gösteriyor.

PROJE KAPSAMINDA ÖNEMLİ BİR MERKEZ KURULACAK

Projenin Genel Hedefi, program bölgesinde yaratıcı endüstriler alanında faaliyet gösteren; sanatçı, tasarımcı, mimar, mühendis, akademisyen ve diğer disiplinlerden kişilerin  ücretsiz olarak faydalandığı, fikirlerini somut tasarımlara dönüştürebilecekleri, deneyim ve bilgi paylaşımında bulunabilecekleri, girişimcilik ve mentörlük gibi konularda destek alabilecekleri bir merkez kurmak. Ayrıca Karadeniz bölgesinde 5 ülkedeki yaratıcı endüstrilere hizmet eden diğer bireylerle ortak bir iletişim ve paylaşım ağına katılımları sağlanacak.  Kültürel ve yaratıcı endüstriler sektörü, Avrupa’daki ekonomik durgunluk sırasında bile büyümesine devam edebilen, dünyada en fazla istihdam olanağı sunan 3. sektör ve yalnızca Avrupa Birliği’nde 7 milyon kişiye istihdam yaratmak. Proje kapsamında tasarımında doğadan ilham alınan, orman içerisinde paylaşımlı bir ofis binası, Crea Centers Çekmeköy’ün yapımı tamamlanarak faaliyete geçirilecek.. Sonrasında bu merkezde çeşitli etkinlikler, seminerler, ilk gösterim etkinlikleri, yaratıcılık konuşmalarının gerçekleşmesi sağlanacak.

PROJE GELİR VE İSTİHDAM AÇISINDAN ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLANACAK

Bu proje ile Karadeniz Bölgesi'nde yaratıcı endüstrilerin bölgenin yüksek potansiyeli ile ilişkili olarak geliştirilmesi, gelir ve istihdam açısından önemli katkılar sağlayacak hale getirilmesi hedeflenmek isteniyor.

Yaratıcı endüstriler alanında faaliyet gösteren girişimcilerin bölgeyi tercih etmeleri ve kullanımlarının devamlılığının sağlanması için altyapı imkanlarının artırılması ve hizmetlerin sürekliliği gerekmektedir. Projede yer alan tüm ortak kurumların katkısı ile 5 ülkede yaratıcılık merkezleri kurulacak ve bu merkez içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetler dizini ortaya çıkarılacak. Yapılacak faaliyetler 5 ülkedeki tüm yaratıcı endüstri katılımcılarını bir araya getirerek etkileşimli bir ağ oluşmasını sağlayacak.

Şu an, projenin başlatılması için başlangıç toplantısını yapan Çekmeköy Belediyesi toplantı esnasında yapılan sunum ve tartışmalar ile ortaklar birbirini daha yakından tanımış, ortak çalışma grupları kurulmuş, ilk 6 aylık faaliyet dönemi detaylı planlanmış ve Ulusal & Avrupa Birliği mevzuatlarına uygun olarak projelerin yürütülmesi konuları ele alındı.

Önümüzdeki aylarda uzmanlar ile birlikte saha çalışmaları başlatılacaği bildirilirken, projenin ilk yılı sonunda Crea Centers Çekmeköy’ün açılması, 2. Yıl içerisinde de merkezin faaliyete geçmesi planlanmakta.

BAŞKAN AHMET POYRAZ, “ÖNEMLİ BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, “Bu merkezde yazarlar, mimarlar, tasarımcılar, reklamcılar, müzisyenler gibi fikirlerini ürüne dönüştüren kişilere ofis ve paylaşım alanı imkanları sunulacak. İstanbul’da bu sektöre baktığımızda istihdam alanlarının Avrupa yakasında olduğunu görüyoruz. Bu merkezle Anadolu yakasında da bu sektörde hizmet veren bir merkez üssü kurmayı ve bölgemizi bu açıdan hareketlendirmeyi hedefliyoruz. Bu projenin sadece Çekmeköy ve komşu ilçelerimizi değil Karadeniz’e kıyısı olan ve ekonomik faaliyetlerinde yaratıcı ekonominin çok yer tutmadığı diğer ortaklarımıza da büyük bir hareketlilik getireceğini düşünüyorum. Aynı anda Romanya, Ukrayna, Yunanistan ve Bulgaristan’da bizim takım liderliğimizde kurulacak merkezlerle sürekli iletişim halinde olacağız. Orada faaliyet gösteren kişilerle bizim merkezimizde çalışacak arkadaşlarımız birbirleriyle fikir alışverişinde bulunacak, hem kendi ürünlerini tanıtma fırsatı hem de kolektif çalışma fırsatı elde edecekler,” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER