Gençler İçin İnsan Hakları Eğitim Projesi Kapsamında Sertifika Töreni Gerçekleşti

Ensar Vakfı Çekmeköy Şubesi tarafından organize edilen ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen geçlere yönelik ‘Gençler İçin İnsan Hakları’ eğitim programına katılan öğrenciler yapılan bir programla sertifikalarını aldılar.

Gençler İçin İnsan Hakları Eğitim Projesi Kapsamında Sertifika Töreni Gerçekleşti

Gençler İçin İnsan Hakları” projesinin sertifika töreni ve kitap lansmanı törenine, Çekmeköy Kaymakamı Resul Çelik, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ak Parti Çekmeköy ilçe Başkanı Av. Akın İlhan, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan Bayrak, Çekmeköy Müftüsü Vehbi Akşit, Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, Çekmeköylüler ve liseli gençler katıldı.

Eğitimde gençlere insan hakları kapsamında; temel hak ve özgürlüklerin yanı sıra, özgürlüğün sınırları, anayasal hak ve sorumluluklar ve kamusal haklar gibi konularda teorik eğitimler atölye çalışmalarıyla anlatıldı.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz; “İyi ki Bu Gençlik Var Diyorum”

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz sertifika töreninde yaptığı açıklamada, “Ensar Vakfı Çekmeköy Şubesi tarafından organize edilen ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen geçlere yönelik ‘Gençler İçin İnsan Hakları’ eğitim programı gerçekten çok güzel hazırlanmış bir proje. Eğitimlerin gençlerin aslında geleceğe bakışını, kendisi için neler yapılması gerektiğini kendi haklarını anlattığını yakından görüyoruz. Öte yandan katılamayan, öğrencilerimiz aslında kaybeden tarafta olduğunu, kazananlar ise sizlersiniz. Sizlere inanıyorum, bu projede sizleri geleceğe hazırlayan çok değerli hocalarımız var. Hocalarımızın birikim ve tecrübelerinden güzel faydalanmış ve kendi haklarınızı, ülkemize neler yapılabileceğini, bu hakları gelecekte nasıl kullanacağınızı öğrenmişsiniz, tebrik ederim. Proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan gençlerimizi tekrar tebrik ediyor ve iyi ki bu gençlik var diyorum" diye konuştu.

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, “Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle, vakfımız Çekmeköy şubesinin hazırlamış olduğu ve kurumlarımızın da işbirliği ve desteğiyle yapmış olduğumuz insan hakları projesi kapanış toplantısında sizlerle bir arada olmaktan son derece mutluyum. Geleceğimizin gençlerimizin elinde olduğunu, çok daha nitelikli, çok daha kaliteli, kendini çok daha iyi yetiştirmiş bir gençlik için her zaman daha fazla çalışmalıyız. Bilginin çok önemli olduğu ve o değerin hayatın içerisine tatbik edilmesi gerektiği, haklarımızın neler olduğunu ve bu alanda nasıl çalışma yapılması gerektiğini değerli akademisyenlerimizin nezaretinde bir kez daha öğrenmiş ve bu bilinç halini kazanmış oldunuz” dedi.

Ensar Vakfı Çekmeköy Şube Başkanı Muhammed Sarı, “Gençler Yorulmadan Emin Adımlarla Yollarına Devam Etmelidir”

Ensar Vakfı Şube Başkanı Muhammed Sarı, projenin tanıtımını 25 Mart'ta ilçe protokolünün katılımı ile başladıklarını ifade ederek, “ilk ders tarihimiz 6 Nisan da başlamıştı. Mayıs’ın sonuna kadar derslerimiz devam etti. 250'ye yakın kayıt aldık ve bu kayıtlarımızdan 100 öğrenci sertifika almaya hak kazandı ve derslere devam etti. Bu projede görüyoruz ki gençlerimizden ümit var olduğumuzu bir kez daha huzurlarınızda ifade etmeliyim. Üstat Necip Fazıl'ın söylediği gibi ‘Tohum saç bitmezse Toprak utansın hedefe varmayan mızrak utansın… Hey gidi küheylan koşmana bak sen çatlarsan doğuran kısrak utansın’ şiirinde ifade edildiği gibi gençlerin kim ne derse desin yorulmadan, yılmadan emin adımlarla yollarına yürümeleri istikametlerini doğru ilerlemeleri gerekmektedir. Bazı insanların zaman zaman mırıldandığını, artık bu vatanda yaşanılmaz denildiğine şahit olduğumuzu düşünür, yazar Cemil Meriç'in bir ifadesiyle cevap vermek istiyorum. ‘Vatanlarını yaşanmaz bulanlar vatanlarını "yaşanmaz" laştıranlardır.’ Bu vatanın yaşanılması gereken bir toprak parçası olduğunu herkese göstermek ve ortaya koymak için siz gençlerin çok çalışması çok gayret göstermesi gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Program protokol konuşmalarının ardından, sertifika dağıtımı ve ‘Gençler İçin İnsan Hakları’ kitabını dağıtımı ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER