Azerbaycan Zafer Bayramını İstanbul Boğazında Kutladı

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kütür Derneği (İSTAD ) Azerbaycan Zafer Bayramı kutlama gecesi düzenledi.  

Azerbaycan Zafer Bayramını İstanbul Boğazında Kutladı

6 Kasım  2021 Cumartesi Üsküdar’da  Valide Sultan Gemisinde  yapılan kutlama gecesinde gemi boğazda seyir halindeyken, geceye katılanlar Karabağ’da kazanılan zafer sonrası özgürce vatanlarına dönebilme sevincini yaşayan Azerbaycanlı kardeşlerinin sevinçlerini yürekten hissederek Zafer Bayramını kutladılar.

Sunumunu İSTAD Genel sekreteri, başkan yardımcısı Metin Yıldırım'ın yaptığı program iki kardeş ülkenin şehitleri için saygı duruşu, milli marşların okunması ile başladı.Kazanılan zaferin önemi üzerine konuşmalar devam etti. Kafkas halk oyunları ekibinin gösterileri, Kafkas müziği eşliğinde halaylar ve Kazakistanlı sanatçı Asem Erejekızı’nın çaldığı dombıra ilgi ve heyecanla dinlendi.

İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu Azerbaycan Zafer Bayramı Kutlama Gecesinde yaptığı konuşmada katılanlara teşekkür ettikten sonra 44 gün süren Karabağ savaşının ve zaferinin kazanılmasının önemli sonuçlarından biri olan Zengezur koridorunun açılması ile yüzyıllardır hayal edilen Türk dünyası ile bağın kurulacağını ve bunun çok önemli bir kazanım olduğunu söyledi.  Bir gün Türk dünyası birliği kurulduğunda dünyada daha çok söz sahibi olacağımızı sözlerine ekleyerek bu uğurda can veren şehitleri rahmetle andı.

Azerbaycan İstanbul Konsolosu Dr.Anar Ahundov savaşın başladığı daha  ilk günlerde Türkiye Cumhurbaşkan’ının  Azerbaycan’a desteğini açıklaması ve savaş devam ettiği sürece desteğinin kararlılıkla sürdürmesinin kendileri için çok önemli olduğunu ve bunun için buradan Azerbaycan devleti ve her bir vatandaşı adına teşekkür ettiğini söyledi. İstanbul Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan parlemotolar gurubu başkanı Şamil Ayrım yapmış olduğu konuşmada birlik dayanışma mesajları vererek Türkiye Azerbaycan Kardeşliği ve dayanışmasının asırlara dayandığını  ve bu dayanışmanın sonsuza dek süreceğini belirtti.    
 

Azerbaycan-Türkiye Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı  gecede yaptığı konuşmada bu zaferin kazanılmasında Türkiye’nin desteğine dikkat çekti.  “ Her zaman Türkiyemiz varolsun ki, Türk dünyası var olsun, Azerbaycan güçlü olsun. Bugün Kafkaslarda Azerbaycan parlayan bir yıldızsa onda sizin payınız var. Azerbaycan bu savaşı alnının akıyla şehitlerinin kanıyla milletinin kahramanlık ruhuyla kazanmış. Azerbaycan 1. Karabağ savaşında 25 bin şehit vermişti onların kanı yerde kalmadı, kızımızın gelinimizin namusu ayaklar altında kalmadı.” dedi.

Avrupa Azerbaycan Konfederasyonu Genel Başkanı Sahil Gasımov Karabağda sahada askerler savaşırken kendilerininde Avrupa’da yaptıkları enfermasyon ve bilgilendirme ile  bu savaşın kazanılması için destek olduklarını söyledi konuşma sonrası AAK Yönetim kurulu üyeleri Arzu Oqtay, Vasif Muradlı ve Tenzile Rüstemhanlı'nın iştiraki ile İSTAD başkanı Sefer Karakoyunlu'ya yapmış olduğu başarılı çalışmalarından dolayı Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi(AAK)adına madalya takdim edildi. 
 

Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Vefa Yunus Taylan, İpek Yolu Stratejik Araştırma Merkezi başkanı Dr. Seyfullah Türksoy, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz de gecede birer selamlama konuşması yaptı.Azerbaycan Zafer Bayramı Kutlama Gecesine, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Dr. Anar Ahundov, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Vefa Yunus Taylan, Azerbaycan Diaspora Bakanlığı Temsilcisi Fuad Kerimli, Kenan Memmedov, Azerbaycan-Türkiye Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, Avrupa Azerbaycan Konfederasyonu Genel Başkanı Sahil Gasımov, Azerbaycan- Kerkük Medeniyet ve Emekdaşlık Derneği Genel Başkanı Melehat Gurbanova , İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Seyfullah Türksoy,  Avrasya Türk Dernekleri  Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz STK yöneticileri, Azerbaycan ve çok sayıda davetli katıldı.
 

Program sonunda İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım'a, Üsküdar Belediye Başkanı Av.Hilmi Türkmen'e Atev Başkanı Tenzile Rüstemhanli'ya' AAK Başkanı Sahil Gasımov'a ve Akmem başkanı Melahat Gurbanova'ya derneğin çalışmalarına vermiş oldukları destekten dolayı plaket verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER