İFADER (İnsani Fikir Akıncıları Derneği) Faaliyetlerini Sürdürüyor

Uzun zamandır Ümraniye’de faaliyet gösteren İnsani Fikir Akıncıları Derneği (İFADER) Kurucu ve Genel Başkanı Orçun Şekercioğlu, basın mensupları ile bir araya geldi.

İFADER (İnsani Fikir Akıncıları Derneği) Faaliyetlerini Sürdürüyor

Sadece İstanbulda 600' yakın ihtiyaç sahibi aileye yardım ettiklerini açıklayan Şekercioğlu; “başta Antalya olmak üzere birçok ilde temsilcilikler açtık. Üstlenmiş olduğumuz vizyon ve misyonla yaklaşık 13 yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yoksul vatandaşlarımıza yönelik yardımlarımız yurt içerisinde ve yurt dışında hızla devam ediyor.”

“Bizim Tek Tarafımız Mukaddesat, Devletimiz, Bayrağımız ve Milletimizdir”

İFADER’in fikir ve düşünce kuruluşu olduğunu söyleyen Orçun Şekercioğlu, “8 yıldır resmi olarak yurtiçi ve yurtdışında yardımlar başta olmak üzere fikir ve düşünce üzerine sayısız çalışmalar yürütbir sivil toplum kuruluşuyuz. Antalya’da 35, Ordu’da da 15 kişiden oluşan temsilciliklerimiz var. Bu illerimizde de faaliyetlerimizi yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Siirt’ten Bingöl’e, Sivas’tan Trabzon’a kadar planlamamızı yapıyoruz. Bu iyilik, fikir ve düşünce hareketini Türkiye geneline yaymak istiyoruz. 81 ilimizde temsilcilikler açacağız. Hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. Hiçbir cemaatin, tarikatın yan bahçesi de değiliz. Bizim tek tarafımız mukaddesat, devletimiz, bayrağımız ve milletimizdir. Kim ki bu değerlerle kavgalı bizim hasmımızdır” dedi.

“Deprem Bölgesinde Binlerce Vatandaşımıza İftar ve Sahur Verdik”

İFADER olarak deprem bölgelerinde yaptıklarını anlatan Şekercioğlu, “Geçtiğimiz aylarda 11 ilimizin ağır hasar aldığı, 50 bin insanımızın hayatını kaybettiği, yüz binlerce insanımızın da yaralandığı büyük bir deprem felaketi yaşadık. İFADER olarak ilk günden beri deprem bölgesindeydik. Bölgeye 22 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdik. Yaklaşık 12 gün boyunca bu ekibimiz arama kurtarma faaliyeti gerçekleştirdi. İlk 4 gün 12 vatandaşımızı, sonraki günlerde de 12 kişi olmak üzere toplam 24 vatandaşımızı sağ salim kurtardık. Ayni yardımlar konusunda da peder pey desteğimizi verdik. Ramazan ayında Hatay’da 3 bin 250 vatandaşımıza iftar, 2 bin vatandaşımıza da sahur verdik” ifadelerini kullandı.

“Kültür Sanat Organizasyonları Başta Olmak Üzere Tüm Etkinliklerimiz Devam Edecek"

Şekercioğlu, “İnsani yardım organizasyonları dışında kültür ve sanat etkinlikleri başta olmak üzere birçok kamuoyunun bilinçlenmesi düşündüğüm konularda seminer ve açık hava organizasyonlarımıza devam edeceğiz. Yakın zamanda planladığımız ‘Vatan Millet Devlet Bayrak’ temalı salon programıyla 17. büyük Türk devletimiz olan Türkiye’nin vatan, millet, bayrak kavramlarının ne anlama geldiğini anlatan bir program gerçekleştireceğiz. Özellikle 14 Mayıs seçimlerine giderken terör örgütlerinin hangi partiler olursa olsun lehine verdiği mesajları kabul etmiyoruz. O mesajlar bizim ayaklarımızın altındadır. Yapacağımız programda tüm partilerin terör örgütlerinden gelen mesajları reddetmesi gerektiğini ifade edeceğiz. Bu da toplumumuza karşı sorumluluğumuzdur. Bunların yanı sıra iklim değişikliği ve metaverse ile ilgili başlattığımız konferanslarımız mevcut. Farklı ilçelerde ve periyotlarda bunlara devam edeceğiz. İstanbul’da bizlere ulaşan ihtiyaç sahibi ailelerimiz var. Yaklaşık 500 haneye erzak, kira ve fatura yardımında bulunduk” şeklinde konuştu.

"Kurban Bayramı Faaliyetlerimiz Devam Edecek"

Kurban Bayramı’nda yapılacak faaliyetleri açıklayan Şekercioğlu, “Önümüzde bir Kurban Bayramı var. Bu bayramda da Afrika’nın Tanzanya ülkesinde olacağız. Geçen seneki gibi kurban faaliyetlerimiz orada devam edecek. İlk kez İstanbul’da kurban organizasyonu yapağız. Kurban hisselerini bize yazdıran vatandaşlarımıza etlerini evlere kadar teslim etmek suretiyle hizmet evreceğiz. Ayrıca deprem bölgesinde de beraber çalışacağımız bir kuruluş ile birlikte depremzede kardeşlerimizin yanında olacağız. Bu vesileyle Kurban Bayramı’nı 3 sacayağı ile geçirmiş olacağız. Afrika’da bu yıl inşa etmeyi planladığımız bir okul projesi vardı. Fakat biz okulu işletme tarafında olacağız. Okulu tamamlayıp Tanzanya yetkililerine teslim edecektik. Türk Bayrağı ve İFADER bayrağını dalgalandıracaktık. Bununla ilgili protokolü de hazırlamıştık. Ancak çalışmalarımızı deprem bölgelerine ağırlık verdiğimiz için bu proje önümüzdeki yıla kaldı. Tahsis edeceğimiz öğretmenlerimizle o bölgenin tatiline gelen aralarda Türkçe eğitimi vereceğiz. Okulun yanı sıra bir medrese çalışmamız da olacak. Bu medreseyi de yetkililere teslim edeceğiz. Su kuyuları açmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2023, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER