banner31

Kadir Gurbetçi’den Gündeme Dair Açıklamalar

Eski İSPARK Genel Müdürü ve Mali Müşavir Kadir Gurbetçi gündemi gazetemize değerlendirdi.

Kadir Gurbetçi’den Gündeme Dair Açıklamalar

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan pandemi konusuna değinen Gurbetçi; “Bu salgın(pandemi), bir çok bileşeni içinde barındırıp dünyayı da derinden etkileyen bir konu. Süreci sağlık, ekonomi, siyaset ve sosyal açıdan değerlendirmek gerekir. Kısaca değinecek olursam, laboratuar ya da doğal ortamda gelişip yayılmış olup olmadığı tartışıla dursun, dünya’da dengeler şimdiden değişti.”

AB’ye üye ülkelerin birbirine destek olmadığı, İngiltere, İtalya, İspanya gibi ülkelerde ciddi ölümlerin olduğu, buna ABD’de ki toplu ölüm ve toplu mezarlar eklenince, adeta imajı bozulan bu ülkelerin sağlık sistemlerinin ne kadar kötü bir durumda olduğu ortaya çıktı. Düşünebiliyor musunuz halkına bez maske, doktoruna medikal önlük vermekten aciz bir ülke düşünün. Bütün bunları temin edecek maddi imkanları yok değil. Operasyon ve organizasyonel manevra kabiliyetleri çok düşük olduğu gibi bir de insan merkezli sağlık ve düşünce sistemi zayıf.”

E-TİCARET DAHA ÇOK ÖNEM KAZANACAK

Gurbetçi; “Anketlere yansıyan, halkın batı ülkelerinin tam aksine devletine inancıda daha da arttı. Bir çok ülkeye tıbbi malzeme yardımı da milletimizi gururlandırdı. Peki şimdi ne olacak? Zaman içinde bu travma etkilerini yiterecek olsa da; E-ticaret daha da artacak, çalışma modelleri değişecek, Çin’in dünya üretim üssü tezi yerine, alternatif üretim ve tedarikleri başka ülkelere de kayacak, sağlık sistemi sorgulanacak, bahçeli ev talepleri öne çıkacak, uzaktan eğitim artacak, şirket iflasları gibi konular gündemi epey meşgul edecek. Türkiye iyi yönettiği bu salgına karşı ikinci dalgaya karşı daha dikkatli olmak zorunda. Şayet yeni bir salgın ortamına karşı kendini korursa, coğfrafi konum, insan gücü, düşük maliyetli istihdam, kongre turizmi, sağlık turizmi mamul üretim tedarik kapasitesiyle büyük güç olmaya aday” dedi.  

EKONOMİ’DE MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Mooddy’s derecelendirme kuruluşuna göre 2020’de Türkiye yüzde 5 daralacağını ifade eden Gurbetçi; “2021 yılında ise yüzde 3,5 büyüyeceği öngörülüyor. Buna mukabil 2020’de yalnızca Çin yüzde 1, G20 ülkeleri yüzde 4 daralma yaşayacağı, takip eden yılda ise G20‘ye üye ülkelerin 4,8 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Sonuç olarak, hazırlığı olan ve planlamasını iyi yapan, gelişmeleri okuyabilen, ikinci salgınıda yemeyen ülkeler öne çıkacak. Türkiye’nin bu potansiyeli var. Ne diyelim Allah milletimizi her türlü felaketlerden korusun.” Şeklinde konuştu.

Kadir Gurbetçi; “Bu vesile ile bütün dostlarımın mübare Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ederim.” Dedi.  

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER