banner32

Uğur Birdal; 'Sigortalı İşçi Çalıştıran İşveren Hem Kendisi Kazanır Hem de Ülkesine Kazandırır’

Ümraniye SGK Müdür Yardımcısı Uğur Birdal kayıt dışı olarak sigortasız çalıştırılanlar konusuna dikkat çekerek gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Uğur Birdal; 'Sigortalı İşçi Çalıştıran İşveren Hem Kendisi Kazanır Hem de Ülkesine Kazandırır’

Uğur Birdal; “Tüm işverenlere buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Kayıt dışı olarak işçi çalıştıran işletmelerin sigortalı işçi çalıştırmaktan çok daha maliyetli ve risklidir. Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyetli ödeyeceğiniz primin yaklaşık on katıdır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip, çalışamaz duruma gelmesi ya da ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderlerin iş verenden talep edilmektedir.”

Birdal, iş verenlere çağrıda bulunarak yasalara uyumanın ve yasal işçi çalıştırmanın önemine ve avantajlarına değinerek, işverenlerin devletin yanında olmalarının her açıdan çok daha karlı çıkacaklarını belirtti.

Birdal; “Yasalar gereği iş insanlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Çalıştırdığınız işçiyi en geç çalıştırmaya başladığınız tarihten 1 gün önce sigortalı işe giriş bildirgesi ile çalıştırdığınız sigortalının işten ayrılması halinde en geç 10 gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile ay içinde çalıştırdığınız sigortalıların pirime esas kazançlarını (bürüt ücretlerini) çalıştıkları gün sayılarını ve mesleklerini de içeren bilgilerini izleyen ayın 26'sı saat 23.59'a kadar muhtasar ve pirim hizmet beyannamesi belgesi ile SGK’ya bildirmelisiniz” dedi.

Sigortalı işçi çalıştırmanın ve kurallara uyumanın önemini vurgulayan SGK Ümraniye Müdürlüğü, SGK’ya bildirdiğiniz işçilerimize ait sosyal güvenlik primlerini ise takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekmektedir. Pirim ödemelerinizi kurumun anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla veya kredi kartı ile yazabilirsiniz bu uygulamanın ülkemizde işverenlerin üzerimdeki mali yükleri azaltarak kayıtlı istihdamı artırmak amacıyla 22 farklı sigorta primi teşviki uygulanmaktadır. Bu teşvikler neticesinde, sosyal güvenlik primlerinin önemli bir kısmı Devlet tarafından karşılanabilmektedir. Kayıt dışı istihdam; çalışanların SGK’ya hiç bildirilmemesi veya çalışma sürelerinin ya da ücretlerinin eksik bildirilmesidir. İşlerinizde kayıt dışı istihdam tespiti halinde yüksek idari para cezaları ile karşılaşırız iş kazası durumunda adli ve ağır idari sorumluluklar doğar ve teşvik, hibe ve kredilerden yararlanamazsınız” diyerek gazetemiz aracılığıyla kamuoyuna önemli bilgiler veren Ümraniye SGK yetkilileri sigortasız işçi çalıştırmaktan çok daha maliyetli olduğunu ve iş yerlerinin kurallara yasalara uyumasının önemini vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 23:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER