ÜTED BAŞKANI YAHYA SAĞLAM'DAN: “ENGEL OLMA DESTEK OL” ÇAĞRISI

Ümraniye Tüm Engelliler Derneği (ÜTED) Başkanı Yahya Sağlam 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Gününde yaptığı çağrıda, “3 Aralık engelliler için kutlama yapılacak gün değildir” dedi.

ÜTED BAŞKANI YAHYA SAĞLAM'DAN: “ENGEL OLMA DESTEK OL” ÇAĞRISI

Engelliler için yaptıklarınızı aslında kendiniz için yaptığınızı unutmayın, diyerek açıklamasına başlayan ÜTED Başkanı Yahya Sağlam,  3 Aralık engelliler günü ile ilgili önemli açıklama ve eleştirilerde bulundu.

Yaptığı açıklamada Sağlam, “Her yıl 3Aralık’ta bir dünya engelliler gününü kutlama furyası çıkar. Bir yıl boyunca engellilerle ilgili ajite haberler yapan medya bu günde de yoğun bir biçimde bu haberlerine devam eder. Kimi ünlüler ve siyasetçiler de tekerlekli sandalyeye oturup veya gözlerini bağlayıp ellerine baston alarak bizleri anlamaya çalışırlar. Fakat bir sonraki engelliler gününde görürüz ki, anlaşılamamışız” dedi.

“GÜNLÜK HAYATTA YAŞADIĞIMIZ ZORLUKLAR BİZİ ANLAMADIKLARININ EN BÜYÜK KANITIDIR”

Günlük hayatta yaşadığımız zorluklar bizi anlamadıklarının en büyük kanıtıdır diyen başkan Sağlam, “Bunu nereden mi anlarız?  Hala kaldırımlara park eden araçlar, kaldırımlara üç kuruş daha fazla kazanayım diye konulmuş eşyalar, engellilerin eğitim koşullarının standartlardan çok uzak olması, çalışma ve sosyal hayatlarında hala ayrımcılığa maruz kalmaları bu anlaşılamamanın en büyük kanıtıdır. Engellileri bir süreliğine onlar gibi davranarak anlamaya çalışma onları yanlış anlamaktan başka bir işe yaramamaktadır. Engellilerin anlaşılabilmesi onları taklit ile değil, herkes gibi eşit haklara sahip olduklarının bilincinde olma ile mümkündür. Hizmet ve ürünlerde evrensel tasarıma önem vermek, eğitim ve öğretimde gerekli eğitim materyallerinin sağlanması, eğitim standartları ve kalitesinin artırılması toplumsal entegrasyonu hızlandıracak ve güçlendirecektir. Engellilerin ihtiyacı olan destek teknolojilerinin üretimini ve bu teknolojilerin engellilere sağlanmasını desteklemeli. Destek teknolojilerinin sağlanması ve erişilebilirliğin artırılması engellilerin bireysel ve sosyal yaşam kalitesini yükseltecektir” diyerek konuşmasını noktaladı.

27 YAŞINDAKİ BURAK KILIÇ’IN AZMİNE HAYRAN KALACAKSINIZ

ÜTED üyesi 27 yaşındaki Burak Kılıç da bugüne dair kısa bir açıklamada bulundu. Kılıç, “Ben Burak kılıç doğuş tan engeliyim 27 yaşındayım ben Ümraniye Tüm Engelliler Derneği yönetim kurulu üyesiyim. Ben hem Türk Kızılay’ı hem de Yeşilay gönüllüsüyüm. Ayrıca AFAD gönüllüsüyüm. Engelli olma rağmen gönüllülük faaliyetlerini çok seviyorum. Beni tanıyan herkes bana şu lafı söylüyor. Burak sen tüm engeliler aşıyorsun diyorlar. Evet, çok doğru. Ben tüm engelleri aşıyorum ve ben aşırı milliyetçiyim vatan millet bayrak devlet sevdasıyla yaşıyorum. Gelecek ile ilgili fikirlerim var. Tüm fikirlerimi hayata geçirmek istiyorum ve biz dernek olarak Ümraniye’de bir İlk olarak engelliler ve aileleri olarak deprem de bilgilendirme bilinçlendirme ve semineri yaptık. Bu sadece bir projelerimiz den biridir.  Daha birçok projelerimiz var. Engelli kişiler ne ister? Engelsiz yaşam, önyargısız, engeliler kendisi ispatlayabilir. Ama engelliye engelli olmayın engelli kişiler de sağlıklı insanların gibi her şeyi yapabilirler.  Hayata dahil olmak üzere tüm her şeyi düşünürüm. Ben kendim ile ilgili gelecekte yapmayı düşündüğüm projelerden biri de yazılım kodlama öğrenmek istiyorum. Afet ve acil durum yönetimi alanı ile ilgili projem var. 2024 yılına kadar hayata geçirmek istiyorum. Ben niye Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyorum. arama kurtarma afet acil durum yönetimi alanında tek engelli benim. Ben afet bilinci ile ilgili faaliyetlere katılıyorum. Bu gün 3 Aralık Dünya engelliler günü olması nedeniyle benim ile röportaj yapan Metropol Gazetesi Mahmut Boydak abi ye müteşekkirim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2022, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER