banner32

ÜMRANİYE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINA HALKTAN YOĞUN İLGİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak kuruluşu KİPTAŞ A.Ş, kentsel dönüşüm imar bilgilendirme toplantılarını Ümraniye’den başlattı.

ÜMRANİYE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINA HALKTAN YOĞUN İLGİ

CHP İl Genel Meclis Üyesi Sacit Eyüboğlu öncülüğünde gerçekleşen toplantıya vatandaşların yoğun ilgisi oldu.

Hekimbaşı, Topağacı, Kazım Karabekir, Dumlupınar, İnkılap, ve Elmalıkent sakinlerinin yoğun katılım gösterdiği toplantıda, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, İmar A.Ş. Genel Müdürü Onur Soytürk ve Şehir Planlama Müdürü Fatih Doğan, vatandaşların sorularını yanıtlayarak kentsel dönüşüm hakkında bilgilendirmeler yaptılar.

Ümraniye Haldun Alagaş Konferans Salonu’nda kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantılarının ilki gerçekleşirken toplantıların devamının geleceği vurgulandı.

SACİT EYÜBOĞLU, “SİYASET ÜSTÜ BİR ANLAYIŞ GÖZETİYORUZ”

CHP İl Genel Meclis Üyesi Sacit Eyüboğlu, “Ümraniye halkımız imarla ilgili tüm sorularına cevap alabileceği bu toplantıda bütün meclis üyesi arkadaşlarımız ve büyükşehir belediyesi yetkililerimizle hiç siyasi parti gözetmiyoruz ve siyaset üstü bir anlayışla hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.  Uzun süredir üzerinde çalıştığımız kentsel dönüşüm hususunda bugün vatandaşlarımızla buluşurak bilgilendirmelerde bulunacağız. Büyükşehir belediyesi yetkililerimiz vatandaşlarımızın kafalarındaki tüm sorulara toplantılarımızda içtenlikle cevap verecektir” dedi.

İBB Meclis Üyesi Av. Filiz Öztürk Çelik, bilgilendirme toplantısında yaptığı açılış konuşmasında, amaçlarının öncelikli olarak vatandaşın bilgilendirilmesi ve imar hususunda hak ve hukuklarına sahip çıkılması olduğunu kaydetti.

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, Ümraniye’den başlattıkları imar ve mülkiyet konularına ilişkin bilgilendirme çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Kahraman, sabit kentsel dönüşüm ofisleri yerine mobil araçlarla vatandaşları bilgilendirerek yerinde çözümler için halkla birlikte hareket edeceklerinin altını çizdi. 

İBB Şehir Planlama Müdürü Fatih Doğan, “1/5.000 Nazım İmar Planı ve arkasından 1/1.000 ölçekli Nazım Uygulama İmar Planı yapılmıştı. 2017 senesinden başlayarak buradaki yapı stoğunu hızlı bir şekilde değiştirebilmek amaçlandı. Aslında mevzuatımızda olmayan fakat 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı anahtar paftası açılan bir dava ile iptal edildi. İlçe belediyede bunun üzerine anahtar paftanın bire bir aynısı şeklinde bir plan sunuldu. İBB’ye bizde bunu bu senenin Nisan ayında İBB meclisine ilettik. Planda dönüşümü destekleyici kararlar var. Belli bir miktar alanın bildiğini gibi donatı alanları okul, kreş ve benzeri alanları gibi vesaire sosyal alt yapı alanları eksik. Bu alanları elde etmek için bir miktar kesinti yapılarak bu ortak kullanılacak alanları üretmeye dönük ve aynı zamanda yapı stoğunu da yenilemeye dönük kararlar var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2021, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER