İstanbul da Yaşayan Yozgatlılar Kınalı (Kuzu) Hasan ve Çanakkale Şehitleri İçin Bir Araya Geldi

Yozgat platformunun organize ettiği Bahçelievler Belediyesi Cemil Meriç Kültür merkezinde yapılan Kınalı Hasan ve Çanakkale üzerine çalışmaları olan Kınalı Hasan adlı kitabı Mili eğitim bakanlığınca Okullarda okunması tavsiye dilen ve 10.baskısı yapılan Eğitimci Yazar Yusuf Dursun ile Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel başkanı Sayın Halit Kanak ve Osmanlı Arşivleri Görevlisi ve tarih araştırmacısı Sayın Orhan Sakin katılarak Yozgat’ın gururu Kınalı Hasanı yad ettiler.

İstanbul da Yaşayan Yozgatlılar Kınalı (Kuzu) Hasan ve Çanakkale Şehitleri İçin Bir Araya Geldi

Programın kapsamında  ünlü tiyatro sanatçısı payitaht dizisinden Yusuf Eker’in özel olarak hazırlamış olduğu Kınalı Hasan belgeseli salonda bulunan tüm misafirleri gözyaşına boğdu. Geceye gençlik kolları başkanı  Eğitimci Yunus Emre Yıldız Çanakkale ile ilgili şiirler okuyarak geceye renk kattılar.

 Yozgat Platformu Başkanı Sayın Kazım Ekinci yaptığı açılış konuşmasında; “öncelikle İstanbul’da olumsuz hava şartlarının hâkim olduğu ve insanların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarılara rağmen geceye katılan Kınalı Hasan sevdalılarına ve ecdatta yâd etmek için katılım sağlayan tüm misafirlere ayrı ayrı teşekkür ederim. Çanakkale ve Kınalı Hasan üzerine yaptığı veciz konuşmada günümüzde x,y,z kuşaklarında bahsedilirken 1915 ruh halini hem Kınalı Hasan penceresinden bakılmasını hem de Annesi Hatice Hanım tarafından bakılması gerektiğine vurgu yaparken tarihimizi ve tarihe mal olan insanlarımızı unutturmamak ve gençlere yaşatmak istedik. Şehitler ölmezler ama unutuldukları zaman ölürler. Kınalı Hasan Çanakkale’ye gider ailenin son erkek çocuğu olmasına rağmen hiç çekinmeden Çanakkale mahşerine gitmiştir. Asıl önemli olan bir anne düşünün oğlunun şehit olacağını bile bile Ezan susmasın bayrak inmesin der canından öte sevdiği oğlunu kınalar ve Çanakkale’ye Hz. İsmail’e komşu ol der gönderir. Günümüzde hepimize bu ruhu yaşamak ve idrak etmek düşüyor. Bu kadar işin konusunda uzmanı varken benim söyleyeceklerim bundan ibaret olsun der genel başkan Kazım Ekinci geceye Katılan Tüm misafirlere ayrı ayrı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.”

Geceye damga vuran Konuşmayı Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği genel Başkanı Halit Kanak; “yaptığı Konuşmada Çanakkale ve Çanakkale savaşlarına nasıl gelinde hangi ruh hali vardı. Neler yapıldı görünen ve görünmeyen kahramanlar nelerdi bu konuda insanlarımız ilk defa duydukları olaylar karşısında hayretlere düştüler. Sayın Halit Konuşmasını Kınalı Hasan’ımız için kaleme alınan Kınalı hasan şiirini Hatice ananın ağzından dillendirerek konuşmasını sonlandırdı.”           

Geceye katılan İYİ Parti İstanbul il Başkan Yardımcısı Mümin Günler yaptığı konuşmada; “Kınalı Hasan’ın doğduğu yer olan Sarıkaya Karayakup beldesine mutlaka Kınalı hasan ı yaşatacak başta anıt olmak üzere müze ve külliye yapılmasını tüm yetkililerden talep ediyorum. Geceye Şiirleri ile renk katan Halk ozanımız Rüstem şahin beye ayrıca teşekkür ederiz” dedi.          

Boğazlıyan’lı Özel hareket polisi Mustafa Erdoğan’ın babası Emekli özel harekâtçı Ramazan Erdoğan gecede yaptığı konuşmada; “şehidimin 21 Mart 2012 şehitlik mertebesine ulaşmasını seneyi devriyesi olması geceye bir başka anlam katmış oldu. Şehit babasının vakar duruşu salonu duygulandırdı” dedi.

İstanbul Büyükşehir meclis Üyesi aynı zaman da Sivas Konfederasyonu ve Sivas Platformu Başkan Yardımcısı İsmail Demir’de selamlama konuşması yaparak geceye renk kattılar. Dünya Afrika İş adamları genel başkanı Recep Sarıkaya, Bağcılar Yozgatlılar Dernek Başkanı Nuh Öztürk, Genç Yozgatlılar Dernek başkanı Murat Yasin, İç Anadolu Platformu Başkanı Av. Mehmet Yalım, Kadın Kolları Başkanı Arzu Ekinci, Yedi Renk Tek Yürek Platformu İle Dernek yönetim kurulu üyeler katıldılar.              

Yozgat Platformu, program sonrası hatıra fotoğrafı çektirilerek etkinlik sona ererken, katkılarından dolayı Bahçelievler Belediye Başkanı Sayın Hakan Bahadır beye Yozgat platformu Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurettin Albayrak
Nurettin Albayrak - 2 yıl Önce

Bu vatan-ı bizlere emanet edenler RUHLARINIZ ŞAD olsun aziz hatıralarınız önünde hürmetle eğiliyorum ????????

SIRADAKİ HABER