banner22

Ümraniye'de Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programına Yoğun İlgi

Bir milletin verdiği mücadele ile “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe altın harflerle yazarak bir ülkenin ve milletin kaderinin değiştiği zafer olan 18 Mart; bu yıl da Ümraniye’de çeşitli programlarla anıldı.

Ümraniye'de Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programına Yoğun İlgi

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen anma programı İshak Danış’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Dursun Ali Erzincanlı’nın Çanakkale Zaferi üzerine okuduğu şiirlerle devam eden program, Mavera Müzik Topluluğu’nun kahramanlık türküleriyle devam etti. Çanakkale Zaferi’ni yansıtan eserlerin sergilendiği resim sergisi de konuklar tarafından yoğun ilgi gördü.

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı’nda bir konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Belediye olarak yıllardır Çanakkale’ye gezi düzenliyoruz. Binlerce insanımız bu sayede Çanakkale ruhunu yerinde teneffüs ediyor. Ancak son dönemlerde ortaya çıkan pandemi sebebiyle bu sene geziyi gerçekleştiremiyoruz” dedi.

“Çanakkale ruhunu öğrenip benimsememiz lazım” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Yıldırım, “Malazgirt Savaşı’ndan itibaren tarihimizi bilmeliyiz. Bugünümüzü geçmişimizle birlikte yoğurmalıyız ki düşmanlarımızı iyi tanıyalım. Bunları yaparken de eğitim, teknoloji alanlarında da çalışmalarımıza devam ederek ülkemizi geliştirelim” dedi.

Ümraniye Kaymakamı Cengiz Ünsal; "Bu zaferle, vatanımızı istila etmeye çalışan işgal kuvvetlerine  “Çanakkale geçilmez” dedirten Anadolu’nun her yerinden gelen kahramanlarımız, birlik ve beraberliğimizin ne kadar sağlam temellere dayandığını bütün dünyaya ilan etmişlerdir. Milletimizin ortaya koyduğu bu destan neticesinde adeta yeni bir tarih yazılmıştır. Çanakkale Destanının ölümsüz kahramanları, Türk Milleti’nin azminin, vatan aşkının, bayrak sevgisinin, hür ve bağımsız yaşama kararlılığının önünde hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha kanıtlamışlardır." dedi. 

Son olarak Başkan Yıldırım, “Kuran-ı Kerim tilaveti ile şehitlerimizi andığımız bu program vesilesiyle bir kez daha başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.  

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER