VALİ YERLİKAYA: "BU ŞEHİR BARIŞIN, HUZURUN VE KARDEŞLİĞİN ŞEHRİDİR”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın katılımı ile Yeni Yıl Yortusu nedeniyle buluşma programı gerçekleştirildi.

VALİ YERLİKAYA: "BU ŞEHİR BARIŞIN, HUZURUN VE KARDEŞLİĞİN ŞEHRİDİR”

İstanbul Valiliğince düzenlenen programa; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Hristiyan dini ve ruhani temsilciler, başkonsoloslar,  yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Trio müzik dinletisi ile başlayan programda Vali Yerlikaya, katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

“Yeni Yıl Yortusu Kutlu Olsun”

Yeni Yıl Yortusu dolayısıyla davetlileri selamlayarak sözlerine başlayan Vali Yerlikaya konuşmasında, “Kadim medeniyetlerin mirasını gururla taşıyan, üç imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’umuz ışıltısıyla etrafını aydınlatan bir yıldız gibi. Bu güzel şehirde, yüzyıllardan beri camiler, kiliseler, sinagoglar hep yan yana durmuşlar. Aynı gök kubbenin altında, huzur ikliminde varlıklarını sürdürmüşler. Dün böyleydi, bugün böyle, yarın da böyle olacaktır. Bu şehir, barışın, huzurun ve kardeşliğin şehridir.

Fatih Sultan Mehmet Han, 1453’te bu kutlu şehri fethettiğinde, İstanbul’da bulunan farklı inanç topluluklarına ’Bu andan itibaren, ne hürriyetiniz ne de hayatlarınız hakkında korkmayınız. Kimseye zulüm yapılmayacaktır. Hiç kimse dini inanışlarından dolayı cezalandırılmayacaktır" demişti.  Bu tarihi söz; 569 yıldır İstanbul’un sözüdür ve mührüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve 100. yılını kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyetimiz de aynı tarihi anlayışın bir tezahürüdür.” dedi.

Vali Yerlikaya konuşmasını, “Bundan sadece 1 ay önce, 13 Kasım günü, İstiklal Caddesi’ndeki hain terör saldırısında 6 vatandaşımızı kaybettik. Bu hain saldırıdan hemen sonra İstanbul’umuzdaki ruhani liderler ve dost ülkelerin başkonsolosları, sadece taziyelerinizi iletmekle kalmadınız.  O hain patlamanın olduğu noktaya bıraktığınız karanfillerle seslerinizi yükselttiniz ve acımızı paylaştınız.

Tüm insanlığa verilen o mesaj, kötülere ve kötülüklere karşı aynı duruşu sergilemek, bir olmak ve beraber olabilmektir. Bu vesileyle, acımızı paylaşan ruhani liderler ve saygıdeğer diplomatlara bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.  Noel'in ve Yeni Yılın, Hıristiyan yurttaşlarımıza, siz değerli misafirlerimize, Hıristiyan âlemine ve tüm dünyaya huzur, barış ve mutluluk getirmesini diliyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum” ifadeleriyle tamamladı.

Program, günün anısına hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER