banner32

Kanser Farkındalık Ayında Ümraniye İlçe Sağlık Merkezin’den Önemli Uyarılar

Dr. Ayşe Keleş, “Günümüzde En Büyük Sağlık Sorunlarından Biri Kanser” 

Kanser Farkındalık Ayında Ümraniye İlçe Sağlık Merkezin’den Önemli Uyarılar

Dudullu Sağlıklı Hayat Merkezi ve KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) Sorumlu Hekimi Dr. Ayşe Keleş, kanser hastalığı konusunda hastalarımızın ve vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet etti.  

Son yıllarda obezite ve düzensiz beslenme nedeniyle, kanser hastalarının önemli ölçüde artış olduğunu belirten Dr. Ayşe Keleş, “bu konuda vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyorum.  Bilindiği üzere Ekim ayı kanser farkındalık ayı. Bu nedenle  ilçe sağlık merkezimiz ve tüm birimleri  kanser hastalığının tehlikesine dikkat çekmek ve arkındalık ayı kapsamında büyük bir kampanya düzenleyerek tüm vatandaşlarımızı sağlık taramasından geçirmek için davet ettik. Evlilikle  hasta olan olmayan tüm vatandaşlarımızı ücretsiz sağlık ocaklarımıza davet ediyorum. KETEM 1 doktor, 2 radyoloji teknikeri ve 1 ebe hizmet vermektedir. Ülke genelinde kanser taramaları KETEM, TSM SHM ve ASM lerde yapılmaktadır. 2016 yılındanitibaren Ümraniye KETEM Dudullu Sağlıklı Hayat Merkezi bünyesinde hizmet vermektedir.

Vatandaşlarımız İçin Erken Tarama Çok Önemli   

Kanser hastalıklarının son yıllarda eskiye oranla daha fazla yaygın olduğunun altını çizen Dr. Ayşe Keleş, dikkat edilmesi gereken en önemli sorunların başında sigaranın başı çektiğini söyledi. Keleş; “Düzensiz beslenme, düzensiz uyku ve obezitenin de kansere yakalanma  da önemli risk faktörlerinden. İş işten geçmeden hastalarımızın ilgili hekimlere ve sağlık ocaklarına bir an önce gelerek erken tarama yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Öte yandan taramalarımızı yaşa göre yapıyoruz. Yaşlara göre taradığımız kanser türleri farklılık göstermektedir. 3 tip kanser türünü tarıyoruz. Meme lanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak (kolon) kanseri. Meme kanseri tarama programı kapsamında 40-69 yaş arası kadınlarda 2 yılda bir mamografi çekimi, Rahim ağzı kanseri tarama programı kapsamında 30-65 yaş arası kadınlarda 5 yılda bir HPV-DNA/Smear testi. Kalın bağırsak (kolon) kanseri tarama programı kapsamında 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yıldabir gaitada gizli kan testi yapılmaktadır. Bu tarama programlarının hepsi ücretsiz olarak yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Ümraniye İlçe Sağlı Müdürlüğün'den Kanser Uyarısı

Ümraniye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cemal Karaağaç, “Kanser Farkındalık” ayında gazetemize değerlendirmelerde bulundu. 

Dr. Cemal Karaağaç, “196 Aile Hekimi ve 41 Adet Aile Sağlık Merkeziyle, Ümraniye İlçemizde hizmet vermekteyiz. İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak hedefimiz 41 adet Aile Sağlık Merkezi ve 196 Aile hekimi birimiyle, 713 bin 803 nüfusa sahip İstanbul'un en kalabalık 5. İlçesi arasında yer olan Anadolu   yakasının 2'inci büyük İlçesi Ümraniye’de, hastalarımıza en güzel hizmeti vermek için çaba sarfediyoruz. Yamanevler Mahallemizde içinde Verem Savaş Dispanseri, 8 birimlik Aile Sağlık Merkezi ve Sağlıklı Hayat Merkezi olarak hizmet verecek olan proje ihale aşamasındadır. Sağlık Hayat Merkezleri içerisinde Ketem Birimi, Çocuk Gelişimi Birimi, Psikolojik Danışmanlık Birimi, Fizyoterapi Birimi, Fiziksel aktivite Birimi, Beslenme Danışmanlığı Birimi, Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması danışmanlığı Birimi ile hizmet verilmektedir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER