banner22

AK PARTİ ATAŞEHİR İLÇE BAŞKANI İSMAİL ERDEM’DEN MÜJDELİ HABER

Ataşehir’de İmar İskan Blokları’nda yıllardır beklenen dönüşüm başladığı bölgede, İlçe Başkanı İsmail Erdem basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

AK PARTİ ATAŞEHİR İLÇE BAŞKANI İSMAİL ERDEM’DEN MÜJDELİ HABER

Erdem, “Depreme dayanıklı sağlıklı konutlar şimdiden vatandaşımıza hayırlı olsun” dedi.

Geçtiğimiz 31 Mart yerel seçimlerinde Ataşehir Belediye Başkan Adayı iken bölgenin akıbeti hakkında Çevre, Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve TOKİ Başkanı ile çeşitli görüşmeler yaptığını kaydeden İsmail Erdem, Ataşehir İmar-iskan bloklarında TOKİ tarafından yıkımlar başladı.1072 konut yenilenecek,vatandaşlarımız depreme dayanıklı konforu yüksek, sosyal mekanları, spor alanları olan mülklerine sahip olacaklar. Sayın bakanımız .Sayın bakanımız Murat Kurum’a, TOKİ Başkanımıza ve emeği geçenlere şükranlarımı sunarım.”

İki yıl önce TOKİ ile dönüşümün sağlandığını ifade eden Başkan Erdem, “Yıllardır halkımızın beklentisi olan İmar İskan Blokları’nın yıkımıyla karşı karşıyayız. Ülkemiz genelinde TOKİ, 1 Milyonun üzerinde konut üretti. Başta Cumhurbaşkanımıza halkımız adına şükranlarımızı sunuyoruz. 1 Milyon konut ülke genelinde az bir rakam değil. Ülkemizin birçok noktasındaki konutlarda TOKİ’nin imzası var.2 yıl önce burada belediye başkan adayı iken halkımızın talepleri üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve dönemin TOKİ Başkanı ile görüşmeler yapmıştık. Daha öncede burada yaşayan vatandaşlarımız kendi imkanları ile mücadele vermiş ama netice alamamışlardı. 2 yıl önce Ankara ziyaretimizde 1072 konutlu İmar İskan Blokları sakinlerimizin buranın dönüşümünü istediklerini hem de buranın deprem riski ile karşı karşıya kaldığını beyan etmiştik. Sayın Bakanımız bölgeyi iyi bilen birisi olarak o gün TOKİ Başkanı ile birlikte o kararın alınmasını sağladık.” dedi.

ATAŞEHİR’DE İMAR VE MÜLKİYET SORUNU VAR

Başkan Erdem: “Bölgenin imar ve mülkiyet konularında buranın yerel yönetimi çok duyarsız kaldı. Vatandaşların kaybolan yılları var, bu açık ve seçik. Anadolu yakasının merkez ve gözde İlçesi Ataşehir’de hala binlerce konut depreme dayanıksız. Yenisahra, Barbaros, Aşık Veysel ve Örnek mahallesinin bir bölümü, İçerenköy’ün Çamaşırcı Dere boyundan Yeditepe Üniversitesi’ne kadar uzanan kısmı halen enkaz halinde imarsız duruyor. Yine Kayışdağı Mahallemizin bir bölümü. Yeni Çamlıca, Mevlana, Mimar Sinan ile unutulmuş Ferhatpaşa’da imar ve mülkiyet bekliyor” dedi.

TÜM İMAR PLANLARINI 5 AYDA ÇIKARDIK

Erdem, “Adaylık sürecinde 30 günde 2 mahallenin imar planını çıkardık. Yenisahra-Barbaros’ta 1989’dan beri aynı parti o bölgede hizmet ediyor. Kadıköy’de ve Ataşehir’deyken de aynı. Biz aday iken Ferhatpaşa’nın imar hakkını yukarı çıkarttık. Yerel yönetime ne düşer havza plan yönetmeliğine uygun imar planı meclisten geçirmek düşer. Çok zor mu değil. Esas olan istemek. 2009’da Ataşehir Belediye oldu. Bende Sancaktepe’de göreve başladım. Gittiğim 5 ay içerisinde 3 beldeden oluşan Sarıgazi, Samandıra ve Yenidoğan’dan oluşan ilçe bölge planını 5 ay içerisinde hem ilçemizden hem de İBB’den onayladık ve uygulamaya koyduk. Gittiğim yıl içerisinde oldu. Tüm imar planları ise 5 ayda çıktı” diye konuştu.

OLASI BİR DEPREMDE ATAŞEHİR’DE BİNALAR RİSK ALTINDA

Erdem, “İstanbul’da beklenen bir deprem var, Ataşehir’de binlerce konut deprem riski taşıyor. İşte bunların biran önce imar planlarının çıkarılması yıkılıp, yeniden yapılması gerekiyor. Eğer bunları yapabiliyorsanız makamınızda oturun, yapamıyorsanız yapacaklara bırakıp gidin. Kim olursanız olun. Halkımızın buna karar versin. Sancaktepe bugün İstanbul’un en genç konut yaşına sahip. Ataşehir’deki konut yaşları da 30-40’a sahip. O dönemin koşuluyla yapılan inşaatlar, vatandaşlarımız için risk taşıyor. İBB’de meclis çoğunluğa sahip parti olmamıza rağmen, halkın menfaati nerede ise AK Parti grubu oradadır. Ataşehir’deki bütün imar planlarının halkımızın menfaatleri doğrultusunda biran önce çıkarılacaktır.”

ANADOLU YAKASININ GÖZDE TİCARET MERKEZİ ATAŞEHİR  

Erdem “Bugün devlet geldi buraya vatandaşı ile yüzleşti her şey açık ve şeffaf. Nihai sonuç gördüğünüz gibi konutlar yıkılıyor, yerine yenileri yapılıyor. Laf üretmekten çok iş üretmek zorundayız. Çözümler yerel yönetimlerden başlar. Ancak yerel yönetim arzu eder, isterse, yolu açarsa yapılan projelere destek verirse halkımız hizmete daha çabuk ve kolay ulaşır. Burada özellikle az önce saydığımız mahallelerde imar planları konusunda İBB’de AK Parti Meclis grubu olarak vatandaşımızın menfaatine olan imar planları konusunda yardımcı olacağız. Bunu bizim temel felsefemiz olarak söylüyoruz. Sorunları konuşmak ve vatandaşın gündemine taşımak hepimizin ortak sorumluluğu. Sorunların çözümünde hepimizin de hepimizin sorumluluğu var. AK Parti grubu olarak; Ataşehir ve İBB Meclisi’nde veya Ankara’da halkımızın sorunlarını çözmek için üzerimize düşen ne varsa dünde bugünde yapmaya varız.”

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 01:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER