banner22

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı; Tekliflerimizi hazırlıyoruz

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, 2 Haziran'da çalışmalarına başlayacak olan Meclis gündemine dair, "Meclis'in gündemi son derece yüklü.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı; Tekliflerimizi hazırlıyoruz

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, 2 Haziran'da çalışmalarına başlayacak olan Meclis gündemine dair, "Meclis'in gündemi son derece yüklü. Rekabet Kurumu yasası var. Yargı alanında atacağımız adımlar var. Tekliflerimizi hazırlıyoruz. Bir an evvel komisyonlara indireceğiz. Tarımsal üretime dair bazı yasal düzenlemelerimiz olacak. Meslek kuruluşlarının tercihine dair çalışmamız var" şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, DHA'ya yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını sebebiyle Meclis'te alınan tedbirlerin bir zaman daha devam edeceğini bildirdi. Pandemi sürecini takip ettiklerini, aşağı doğru inen bir trendi gördüklerini kaydeden Bostancı, "Peyder pey bir grup açılma girişimleri oluyor. Bir uygulama dahilinde. Onlar da kontrollüdür. Çünkü pandemi süreçlerinde çıkış; bir aşama atarsınız, orada durur, bir soluklanırsınız, bir çevreye bakarsınız. Atmış olduğunuz adımın maliyeti nedir? Bunu hesap edersiniz, sonra bir aşama daha atarsınız. Muhtemelen daha olumlu gelişmeler olacak. Hem toplum olarak hem de Bilim Kurulu, kanaatimce yapmış bulunduğu tartışmalarda mevcut bilgileri bu tür okuyor. Biz de Meclis'te, Meclis'in olağan bir şekilde çalışmasını, bir an evvel o günlerin geri gelmesini bekliyoruz. Ancak durumu hazırda o aşamada da olmadığımızı da biliyoruz. O yüzden, bir takım sınırlamalar ve kısıtlamalarla beraber  çalışmak durumundayız" dedi.

"ÖNEMLİ YASALAR ÇIKARDIK"

Bostancı, pandeminin zirvede olduğu dönemde mühim yasalar çıkardıklarını vurgulayarak, "Milletvekillerimiz maskeleri ile beraber uzun saatler süresince kapalı bir mekanda çalışmalarını sürdürmek mecburiyetinde kalmışlardı. O dönemde sosyal mesafeye ve mevcut kurallara özen gösterildi. Meclis Başkanlığımıza intikal etmiş herhangi bir olay olmadı. Ümit ediyoruz; bundan sonra da lüzumlu dikkat ve ihtimamla çalışmaları sürdürürken herhangi bir üzücü olayla karşılaşmayız" diye konuştu.

"TEKLİFLERİMİZİ HAZIRLIYORUZ"

2 Haziran'da çalışmalarına başlayacak olan Meclis'i yoğun bir gündem beklediğini kaydeden Bostancı, şunları kaydetti:

"Meclis'in gündemi son derece yüklü. Yine uzun saatler çalışacağız. Zaten açılmakla beraber komisyonlardan işlemiş ve genel kurul gündemine inmiş bekçi yasamız var. Onunla başlayacağız. Sonra da komisyonlara sevk edeceğimiz çok detaylı yasalar var. Rekabet Kurumu yasası var. Yargı alanında atacağımız adımlar var. Tekliflerimizi hazırlıyoruz. Bir an evvel komisyonlara indireceğiz. Tarımsal üretime dair bazı yasal düzenlemelerimiz olacak."

"MESLEK KURULUŞLARI ÇOK TARTIŞILDI"

Bostancı, meslek kuruluşlarının seçim sistemini değiştiren yasa öneriyi üstünde çalışmaların devam ettiğini belirterek, bu konunun çok tartışıldığını belirtti. Anayasa'nın 135'inci maddesine göre; meslek kuruluşlarının kamu kurumu niteliğinde olduğunu hatırlatan Bostancı, şu şekilde konuştu:

"Bunların bir meslek kuruluşu olarak faaliyet göstereceğini, aynı zamanda politika yapamayacaklarını ifade ediyor. Siyasetin nerede başlayıp, nerede bittiğine dair gri bir alan olduğu varsayımla, bu meslek kuruluşları politikanın içersinde mütalaa edilen alanları kendi meslek alanlarıymış gibi takdim ederek pozisyon alabiliyorlar. Siyasi polemiklerin de konusu olabiliyorlar. Bunları çok doğru bulmuyoruz. Esasen meslek kuruluşlarının bu şekildeki yaklaşımlarının esasında de demokrasinin usullerine çok uygun olmayan seçimlerinin ve mevcut yapılarının bulunduğu kanaatindeyiz. Esasen bu kurumlar seçimlerle teşekkül eden irade arasında tutarlı ve birbirini teyit eden bir yapıya sahip olsalar, tahmin ediyorum bu ölçüde spekülatif alanlara kaymazlar ve 'daha çok meslek kısmı ile temas çalışmalar bulunurlar' diye düşünüyoruz. O yönde de hazırlıklarımız var. Şu anda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İki türlü çalışma da masanın üstünde. Haziran ayı ile beraber bunları da intikal etmiş oluruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER