banner37

Ali Babacan'dan Abdullah Gül Açıklaması

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Abdullah Gül ile görüşüp görüşmedikleri sorusuna, "İnsani ilişkilerimiz sürüyor. Kendisi aktif siyasette olmayacağını söyledi. Dolayısıyla partimizle formel ya da informel bir ilişkisi yok" dedi.

Ali Babacan'dan Abdullah Gül Açıklaması

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Kayseri'de bir düğün salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Babacan, kuruluşunun üzerinden yaklaşık iki yıl geçen partinin örgütlenme süreciyle ilgili bilgi verdi.

Çeşitli eylem planları hazırladıklarını aktaran Babacan, tarım, afet yönetimi, sosyal politikalar ve dijital dönüşümler konusundaki eylem planlarını açıkladıklarını, 3 konuda da eylem planlarının hazır olduğunu ve çok kısa süre içinde paylaşacaklarını söyledi.

Bütün eylem planlarının tarihinin ve bütçesinin belirlendiğini anlatan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütçesini hesap edemediğimiz bir eylem planımız yok, tarih ve gün vermediğimiz bir eylem yok. 3 nesildir ticaretle uğraşan bir aileden geliyorum biliyorsunuz. Nasıl iş dünyasında bir söz verirken hem miktar hem de tarih vardır, sipariş alırken miktar ve tarih konuşursunuz, bu sözü yerine getirmek için uğraşırsınız. Seçimlerden sonra kurulacak hükümetin yapacağı bütün işlerin her bir maddesinin bütçesini hesap ediyoruz, tarih veriyoruz. Bugüne kadar hiçbir siyasi parti böyle bir çalışma yapmamıştı. AK Parti'de iken orada da planlama ve programlama alanında çok emeğim var. 3 tane 5 yıllık kalkınma planının koordinasyonunu yaptım. Hiçbir program bizim şu anda yaptığımız kadar detaylı olmamıştı. Bunlar tamamlanınca açıklıyoruz, kıskanma yok, birisi kopya çeker diye endişemiz yok."

PARLAMENTER SİSTEM ÇALIŞMALARI

Babacan, "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" ile ilgili çalışmaları 2020 yılının aralık ayında tamamladıklarını, kamuoyuyla paylaşmadıklarını, çünkü parlamenter sistemin bir anayasa değişikliğiyle, anayasa değişikliğinin ise parlamentoda nitelikli çoğunlukla mümkün olduğunu kaydetti.

Bu kapsamda diğer siyasi partilerle ikili görüşmelere başladıklarını anlatan Babacan, "Parlamenter sistem istediğini beyan eden 6 siyasi partinin temsilcileri eylül ayından bu yana bu çalışmaları bir araya getirmek için çalıştı. Güzel bir çalışma ortaya kondu. Salı akşamı yaptıkları son toplantıda çok önemli oranda bir mutabakat oluştu. Belki de yakın tarihimizde ilk defa çok sayıda partinin bir araya gelerek tek bir konu üzerinde mutabakat sağlayabilmesi demokrasi açısından sevindirici bir gelişme." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2022, 22:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER