banner22

Gazeteci Can Ataklı’ya 58 Dernek ve Federasyon Adına Suç Duyurusunda Bulunuldu

Geçtiğimiz günlerde Rizeliler, Başkan Erdoğan'ı çocuk katili Netanyahu'ya benzeten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e tepki göstermiş, Can Ataklı da Rizelileri "Sonu çok kötü olacak. Sokağa çıkamayacaksınız" ifadelerini kullanarak adeta tehdit etmişti. Gazeteci Can Ataklı hakkında Rizelilere hakaret ettiği iddiasıyla 58 dernek ve federasyon adına, savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Gazeteci Can Ataklı’ya 58 Dernek ve Federasyon Adına Suç Duyurusunda Bulunuldu

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen dernek ve federasyon temsilcileri, Can Ataklı'nın televizyon programında bir parti genel başkanının Rize ziyaretinde gerçekleşen olayları yorumlarken Rize halkını kapsayacak şekilde ağır hakaretler içeren, ayrıştırıcı ve tahrik edici beyanlarda bulunduğunu öne sürdükleri dilekçelerini savcılığa verdi.

58 dernek ve federasyondan birer üye tarafından verilen dilekçelerde, Ataklı'nın haber verme ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı kaydedilerek, hakaret' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Suç duyurusunun ardından adliye önünde basın açıklamasında bulunan Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği Vakfı (RİDEVA) ve Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Başkanı Recep Albayrak "Can Ataklı, 21 Mayıs tarihinde, bir televizyon kanalında yayınlanan programda, bir parti genel başkanının Rize'ye ziyaretinde gerçekleşen hadiselerle ilgili haberi yorumlarken önce olay bölgesinde şiddete hiç bulaşmadan sadece demokratik tepkilerini ortaya koyan şahıslar hakkında açıklamalarda bulunmuş, daha sonra ise tüm Rize halkını kapsayacak şekilde Rizeli vatandaşlarımıza yönelik ağır hakaretler içeren, ayrıştırıcı, aşağılayıcı, tahrik edici ve tehdit edici bir üslupla beyanlarda bulunmuştur.

Tarihten bugüne devlet ve millet hizmetinde bulunmuş birçok devlet adamı, asker, halk kahramanı, başbakanlar, TBMM başkanları ve cumhurbaşkanı yetiştirmiş, ülkemizin diğer tüm illeri gibi, her daim milli birlik ve bütünlüğü savunan insanların memleketi olan Rize'mize yapılan bu hakareti kabul etmemiz mümkün değildir. Bu minvalde, haber verme ve ifade özgürlüğü sınırlarını aşan, Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilmesi gereken fiilleri için hakkında suç duyurusunda bulunmak gereği hasıl olmuştur. Sivil toplum kuruluşları olarak hukuka aykırı fiilleri ile hemşerilerimizin mağduriyetine sebebiyet veren Can Ataklı'yı, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama, hakaret ve tehdit eylemlerinden dolayı kınıyor, kamu vicdanına ve yüce Türk adaletine havale ediyoruz" dedi.

Üsküdar Rizeliler Dernek Başkanı Hasan Tek; “Rize Üzerinden Gündem Yapmaya Müsaade Etmeyiz”

Dernek Başkanı ve iş insanı Hasan Tek; "Rize’nin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a olan muhabbeti ve aldığı oy oranını baz alarak nefret dili ve hakaretleriyle Rizelileri hedef alan Can Ataklı’yı şahsım ve derneğimiz adına şiddetle kınıyorum. Meslek ilkelerini unutmuş, sözde bir gazeteci tarafından gerçekleri yansıtmayan, bu eylemler karşısında sesizimi daha gür çıkaracağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2021, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER