banner31

İş İnsanı Halis Görken’in Yeni Kitabı Okuyucusuyla Buluşuyor

Lider Trafik ve HLS Filo Yönetim Kurulu Başkanı Halis Görken ile yeni çıkacak kitabı üzerine konuştuk.

İş İnsanı Halis Görken’in Yeni Kitabı Okuyucusuyla Buluşuyor

Girişimci ruhu ve başarılar ile dolu iş hayatı ile tanıdığımız Halis Görken ile yeni çıkaracağı kitabı hakkında Metropol Gazetesine açıklamalarda bulundu.  

Yakın bir zamanda her kitapevinin rafında yer alacak ve online kitap satış sitelerinde satışa sunulacak olan kitabının heyecanını yaşan Görken’den samimi açıklamalar geldi.  

  - Halis Bey daha önce iş dünyası ve ticari söylemler üzerine gazetemiz aracılığı ile sohbetlerimiz olmuştu. Bugün ise çok farklı bir konuda kapınızı çaldık; kitabınız. Öncelikle soralım; neden kitap yazma gereği duydunuz?

Aslında farklı bir konu yok. Kaleme aldığım, üzerinde yoğun bir çalıma yürüttüğüm, danışmanlarım ve editörlerimle günlerce içeriği ile satır satır, harf harf ilgilendiğim kitabımın konusu ve içeriği bakımından benim işimi, yaşantımı, girişimcilik ruhumu, gençlere olan güven ve onlara verdiğim değeri barındırıyor. Hayatımdan hikayeler, iş hayatına dair tavsiyeler ve önerileri barındırıyor kitabımız. Aslında gençlere "Lider" olmaya giden yolu tarif etmeye çalıştım. Herkes lider olmak ister ancak pek az kişi bunu başarabilir. Yalnızca minimum hata ve zarar ile yolu tamamlayanlar ve bunlardan ders çıkaranlar, işine, sektörüne, personeline ve işini sunduğu müşterilerine saygıyı içinde barındıranlar, işini özenle seçip güvenle yapanlar ve bunu herkese hissettirenler  lider olabilir. Unutulmamalı ki başak olmadan, buğday olunmaz. Önemli olan başak gibi açarken başımızı dik ve ileriye bakabilmemizdir.

Ben yazmayı seven biriyim. Bir yanımda şair ruhludur benim. Yıllarca kendimce notlar alırım. İşte aldığım bu notları ve hafızama kazıdığım iş hayatımız ile ilgili anıları birleştirerek gelecek nesile yol gösterecek, gençlere girişimcilik, yatırım ve iş başarısı yolunda rehberlik edecek  bir başucu kitabı yazmam gerektiğini düşündüm. Analitik düşünen, kendi yetileri ile karşılaştığı tüm problemleri sorunsuz çözen bir nesil yetişmesi için, sürece ben de kitabım ile destek sunmak istedim.  Bu konuda da profesyonel danışmanlar ve editörler ile çalışarak ortaya çok değerli bir eser çıkardığımızı düşünüyorum.

  - Peki Halis Bey ne zamandır kitabınız için yazıyorsunuz?

Aslında bakarsanız yaşamınızın her anı bir anı ile doludur. İşinizde ayrı, evinizde ayrı, arkadaş ve dost ortamında ayrı ayrı anılar biriktirirsiniz. Sizler bu anıları kaleme almasanız dahi hafızanız çoktan bu anıları kayıt altına almıştır. Yaşadıklarınız sizin hikayenizi, hayalleriniz ise geleceğinizi belirler. Bundan dolayı ben bu anıları kitabım için özenle ayırarak ve hayallerimi de içine katarak yaklaşık son 2 yıldır profesyonel anlamda kitabımı kaleme alıyorum.

  -Kitabınızı adını ve yayınlanma tarihini bize aktarabilir misiniz?

Kitabımın adı konusunda birçok alternatif ile karşılaşsam da vermek istediğim mesaj ve kitabın genel içeriğini kapsayan, kitabın içini dışına vuracak bir isim ile kitabımızı yayınlıyoruz; Halisane Liderlik. Kitabın editörlerce kontrolü tamamlandı, kapak tasarımı yapıldı, anlatıma görsellik katacak bazı küçük karikatür çizimleri istemiştim bunlar da tamamlandı. Çok kısa bir süre içinde baskının tamamlanacağını ve çok değerli kitap evlerinde yerini alacağını söyleyebilirim.

 - Kitabınızın hedef kitlesini ya da kitabınızı okumasını istediğiniz, hedeflediğiniz kitle nedir?

Kitabım adından da anlaşılacağı üzere  "Liderlik" kavramını, yaşanmış ve deneyim ile pekiştirilmiş hikayeler  ve tavsiyeler ile irdeliyor. Herkesin kendine has ve özel kişisel özellikleri olabilir. Çalışma stili, çalışma ortamı, hatta maddi durumu. Ancak ne olursa olsun liderlik için bir hedef ve o hedefe ulaşmak için ise bir plan ve bu planı hayata geçirecek yol arkadaşlarına ihtiyaç vardır. Beraber yürüdüğünüz yol arkadaşlarına ise sadece liderler yön verebilir. İşte siz o yani lider iseniz sorun yok. Ancak birileri size ite kaka iş yaptırıyorsa o vakit bir sıkıntı var demektir. İşte ben tam olarak bu iki kitleyi de kitabımı okumaya davet ediyorum. Yani ben işimde de, sosyal hayatımda da, aile hayatımda da lider olmak istiyorum diyenler ile, harekete geçmek için bir dokunuşa, uyanışa ihtiyacım var diyenler için bu kitap güzel bir başucu ve rehber kitap olacaktır.

 - Kitabınızı okuyan ve hayatına yazdıklarınızı katmayı hedefleyen bireylerin en büyük kazanımları ne olacaktır?

Unutmayınız ki kişi öncelikle kendi hayatına yön verecek liderlik vasıflarına sahip olmalıdır. Yani öncelikle kendi hayatımızın lideri olmalıyız. Ben kitabımı rehber edinen her bir bireyin en azından içinde gizli ve saklı kalan liderlik ruhunun uyanışına tanıklık edeceğini  düşünüyorum. Bakın herkes lider olamaz. Kitabımı alan  ve okuyan herkes kendi işinde lider olacak vasıflara sahip olacağını vaat etmiyorum. Ancak ben kitabımı hakkı ile okuyan, yaşantısına dahil eden, çalışma prensiplerini, hedeflerini ve hedefe yönelik planlarını gözden geçirenlerin artık değişim odaklı çalışacağını, hayatında başarıyı sürekli kılacağını düşünüyorum. İşinde başarılı birinin de zaten kendisine yön verecek, yolunu çizecek bir lidere ihtiyacı yoktur. O kişi zaten liderin bizzat kendisi olduğunu bilir.

Bu arada başarılı diye tanımladığımız her bir birey liderliğin bir amaç ya da bir unvan olmadığını, liderliğin bizzat kendi ruhunun olduğunu da bilir. 

   - Kitabınızın henüz yayınlanmadan ilgi gördüğünü, hatta bir çok kurum, ki bunlar arasında STK ve eğitim kurumları da mevcut seminer talebinde bulunduğunu biliyoruz. Bu süreç ile alakalı bir takviminiz ve planınız mevcut mu?

Bir kitabın yayınlanmadan ilgi görmesi ancak kitabın yazarının tanınmışlığı, çevresine ve okurlarına verdiği artı değerler ve elbette ki daha önce kitabınızı alanların beklentisini karşılamanız ile mümkünken sanırım ben bu anlamda da bir ilki yaşatıyorum sektörüme. Henüz ilk kitabım olmasına rağmen yayınlanmasını büyük bir heyecanla bekleyen bir kitle ve iş dünyasından dostlarımız var. Bunda iş hayatımda ki prensiplerim ile elde ettiğim, tabiri caizse tırnaklarım ile kazıyarak kendi sektörümde belli bir konum edindiğim iş hayatıma dair gizli bilgiler içerecek olmasının beklentisi önemli bir yer ediniyor olmalı.

Evet bu süreçte bir çok kurumdan kitap öncesi ve sonrası için görüşme sağladık. Ancak bilindiği üzere bir salgın ile mücadele sürecindeyiz. Kurumlar sunacağım seminer ve diğer çalışmalar ile ilgili sanal ya da yüz yüze eğitim planını hazırlıyor, etkinlik için çalışıyorlar. Bizlerde onlarla sürekli iletişim halinde kalarak, doğru zaman ve ortam da etkinliklerin gerçekleştirilmesini sağlamayı hedefliyoruz.

- Kitabınızın geliri ile ne yapmayı planlıyorsunuz Halis Bey?

Açıkçası bu konuda şeffaf olmaktan yanayım. Ben kitabımın gelirine hiç dokunmayacağım. Elde edilen gelirin tamamı STK ve hedefine ulaşabilen hayır kurumları ile paylaşılacak. Bu anlamda doyduğum topraklara,  gençlerine ve kadınlarına yatırım yapan, iş ve eğitim olanağı sağlayan kurumlar ile ülke genelinde bu felsefeyi taşıyan kurumları belirleyerek gelirimizi bağış olarak aktaracağız.

  - Güzel ve içten sohbetiniz için teşekkür ederiz Halis Bey. Ofisinizden yine bizleri heyecanlandıran bir proje ile uğurluyorsunuz. Kitabınız çıkar çıkmaz ilk alanlardan olacağımıza ve buradan okurlarımıza kitaba dair duygu ve düşüncelerimiz paylaşacağımızı, kısacası kitabınızı yorumlayacağımızı da söylemek isteriz. Kitabınız, iş hayatınız ve henüz bizlerle paylaşmadığını tüm hedeflerinizde sizlere başarılar dileriz.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER