İSTAD BAŞKANI KARAKOYUNLU” TEK SUÇLARI TÜRK OLMAKTI”

İSTAD BAŞKANI KARAKOYUNLU” TEK SUÇLARI TÜRK OLMAKTI”

31 Mart Dünya Azerbaycanlılar Soykırım günü dolayısı ile basın açıklaması yapan İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği(İSTAD)Başkanı ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu(TADEF) Genel Başkan Yardımcısı Sefer Karakoyunlu; " sokırımcı zihniyetleri kınıyoruz 31 Mart 1918’de Azerbaycan’ın Bakü Şamaxı Quba Kürdemir Salyan və Lenkeran yerleşim yerlerinde ve Türkiye’nin doğu Anadolu bölgesinde binlerce insanı katledilmiştir.  Bu soykırım Mart ayında başlamış Eylül ayına kadar devam etmiş ve Nuru Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusunun müdahalesi ile son bulmuştur. Bu Soykırımda binlerce Azerbaycan Türkü ve Türkiye’de yaşayan soydaşımız katledilmiştir.

31 MART SOYKIRIMI BİR İNSANLIK SUÇUDUR

Tarihin en büyük vakalarında biri olan 31 Mart Soykırımı bir insanlık suçudur” diyen başkan Karakoyunlu, “Bu soykırım sadece Azerbaycan Türklerine karşı yapılmış bir soykırım değil, bu soykırım aynı zamanda tüm insanlığa karşı işlenmiş bir cinayettir. Tarihimizi bilerek ve idrak ederek yaşamalıyız geçmişini bilmeyen toplumların geleceği zayi olmuş sayılır bu vesile ile geçmişimizden ders alarak geleceğimize sahip çıkmalıyız. Tarih de Türklere karşı Ermeniler ve yandaşları beş defa soykırım yapmıştır kıssaca hatırlatmak isterim. (1905-1906; 1918-1920; 1948-1953 ve 1988-tecritle başlayan1992 de Karabağ/Hocalı’da soykırıma dönüşen bir vahşet. 1918 yılının Mart ayından itibaren Bolşevik devrimini tesis etme adına Azerbaycan topraklarında toplu katliamlarla soykırım yapılmıştır” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

120 BİN İNSANIN ÜÇ GÜNDE HAYATINA SON VERİLMİŞTİR

Yapılan soykırımı şiddetle kınadığını belirten Karakoyunlu, “Özellikle 1918 yılının Mart ayının son üç gününde zirve noktasına ulaşan soykırım sadece Bakü'de 30 bin masum insan amansızca katledilmiş, bu katliamlar Bakü'yle beraber Azerbaycan'ın Şamahı, Guba, Karabağ, Nahçivan vilayetleri ile bugün Ermenistan sınırında olan ama tarihsel Azerbaycan topraklarının Zengezur kazası ve İrevan vilayetlerinde de gerçekleştirilmiş, yaklaşık 120 bin insanın üç günde hayatına son verilmiştir.  Aynı soykırım Kars, Iğdır, Erzurum, Ardahan, Van ve Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde devam etmiştir. Bu Soykırımları şiddetle ve nefretle kınıyoruz bu vesile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER