banner22

İstanbul'da 41 noktada kan bağışı seferberliği başlatıldı

14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla İstanbul'da kan bağışı seferberliği başlatıldı. Kampanya, 39 ilçede kurulan merkezlerde 3 gün sürecek.

İstanbul'da 41 noktada kan bağışı seferberliği başlatıldı

"Hayat Kurtarmak Kanımızda Var" sloganıyla yola çıkıldı. Binlerce kişi kolları sıvadı, 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla kan verdi.

Kan bağışı kampanyası Ümraniye'de Alemdağ Caddesinde yoğun katılımla başlarken, Ümraniye Kaymakamı Cengiz Ünsal, Ak Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Ümraniye Türk Kızılayı Şube Başkanı Cemali Ergül, Emniyet Müdürü Ali Coşkun Tuna, Ümraniye Müftüsü Muharrem Gül, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meclis üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla başladı. 

Ümraniye Kaymakamı Cengiz Ünsal; "Valiliğimizin koordinasyonunda;14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü  kapsamında düzenlenen ve üç gün sürecek olan 'Kan Bağışı Kampanyası' açılış programı için  bugün bir arada bulunmaktayız.Hepiniz hoş geldiniz."                           

"14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü, ihtiyaç sahiplerine kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmek amacıyla her yıl tüm dünyada kutlanmaktadır. Yaşamın devam etmesi için vazgeçilmez bir unsur ve tedavi aracı olan kan ve kan ürünleri, ihtiyaç sahibi hastaların daha uzun ve yüksek kalitede yaşamasına yardımcı olmaktadır.  Gerek anne ve çocuk bakımında gerek insan veya doğa kaynaklı afetlerde, kanın hayat kurtarıcı bir rolü bulunmaktadır.
Tıp ve teknoloji alanındaki tüm gelişmelere rağmen kan, kan bileşenleri ve kandan elde edilen ürünlerin yerine geçebilecek alternatif bir tedavi aracı halen bulunmamaktadır. Bu nedenle kan en büyük ihtiyaçlarımızdan biridir. Fakat ne yazık ki pek çok ülkede kana olan talep, arzdan fazladır. Kimi zaman birinci derece akrabalara kan grubu aynı olması durumunda bile kan verilemediği durumlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle bütün gelişmiş ülkelerde en güvenli kan, düzenli ve bilinçli gönüllülerden alınan kandır.
Dünya genelinde milyonlarca insan, hayatını, kanlarını özgürce ve hiçbir karşılık beklemeksizin bağışlayan “diğerkâm” insanlara borçludur. Diğerkâmlık, hiçbir menfaat gözetmeksizin bir başka insana yardım etmektir. Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ve başkalarının ihtiyacını kendi ihtiyacının önünde tutma, sorumluluk üstlenme, bağış yapma gibi birçok olumlu sosyal davranış biçiminde ortaya çıkan bu erdemin temelinde ise insan sevgisi bulunmaktadır. Karşılıksız kan bağışında bulunarak hiç tanımadığı insanların yaşama tutunmasına vesile olan nice vatandaşımız, bu davranışlarıyla diğerkâmlığın en güzel örneklerini sergilemektedir.


Gönüllü kan bağışı konusunda davranış değişikliği ve kalıcı bilinç yaratılmasını amaçlayan Türk Kızılayı, 2005 yılında hayata geçirdiği “Güvenli Kan Temini Programı” kapsamında düzenli kan bağışında bulunmanın önemini toplumun her kesimine ulaştırmaktadır. Bugün ülkemizin kan ihtiyacının tamamına yakın bir bölümünü karşılayan Türk Kızılayı, sürdürülebilir güvenli kan teminini sağlama hususunda kamu ve özel kurumlar, sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisinde hareket ederek saygın hizmetler sunmaktadır. Bu kapsamda bizlere düşen vazife de güvenli kan mevcudiyetini sağlamak amacıyla düzenli kan bağışında bulunmamız ve bu farkındalığı el birliğiyle toplum genelinde oluşturmamızdır. Küresel salgın etkisiyle kan bağışlarının azaldığı ve ulusal kan stoklarımızın alarm verdiği şu günlerde toplumsal dayanışmaya her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. İhtiyaç sahipleri için gereken kan stoklarındaki düşüşü önlemek için vatandaşlarımızı kendilerine en yakın Kan Bağışı Noktasına giderek kan bağışında bulunmaya davet ediyorum.Unutmayalım 1 ünite kan, 3 hayat demek! Böylesi bir sorumluluk bilinciyle gönüllü kan bağışında bulunan ve kan bağışını kendi hayatlarında bir sistematiğe kavuşturmuş olan vatandaşlarımızı da bu vesileyle tebrik ediyorum. Valiliğimizin koordinasyonunda;Kaymakamlığımız ve Türk Kızılay  işbirliği ile üç gün sürecek olan bu kan bağışı kampanyasına; Kaymakamlığımızın,                                 Belediyemizin, Kamu Kurumlarımızın, STK’larımızın, Mahalle muhtarlıklarımızın ve  değerli Ümraniyeli hemşehrilerimizin gerekli desteği en üst seviyede vereceklerine inanıyorum.     
Bu duygu ve düşüncelerle; Ülkemizdeki mevcut kan  bağışı seviyesinin  çok daha iyi düzeye ulaşmasını temenni ediyorum. Valiliğimizin koordinasyonunda düzenlenen ve üç gün sürecek olan bu Kan Bağışı Kampanyası programımıza katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum." şeklinde konuştu.

Vatandaşların kan bağışı konusunda daha bilinçli olmaları gerektiğini belirten Genel Sekreter Hüseyin Can, bağışta bulunan vatandaşlara farkındalıklarından dolayı teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2021, 23:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER