Vali Yerlikaya: “İstanbul’da Salgınla Büyük Bir Kararlılıkla Mücadele Ediyoruz”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da korona virüs salgının ile tedbirler süresince yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Vali Yerlikaya: “İstanbul’da Salgınla Büyük Bir Kararlılıkla Mücadele Ediyoruz”

Vali Yerlikaya, “İnsanlığın dönüm noktalarından birisine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Koronavirüs salgını ile ilgili tedbirler bize geçici bir dönem olsa da farklı bir yaşam tarzını zorunlu kılıyor. Hep birlikte sabırla bu sürece uyum sağlamak için çalışıyoruz.” diyerek konuşmasına başladı.

Vali Yerlikaya, konuşmasına “İstanbul; dünyanın en büyük metropollerinden biri. 15 milyon 519 bin vatandaşımız; geçici koruma ve ikamet izinli 1 milyon 68 bin yabancıyla birlikte 16.5 milyonu aşkın nüfusa sahibiz. İstanbul genelinde; devletimizin tüm kurumları, yerel yönetimlerimiz, Meslek Odaları, özel sektör, Sivil Toplum Kuruluşları, özellikle sağlık çalışanlarımız. Hepimiz büyük bir kararlılıkla mücadele ediyoruz; etmeye devam edeceğiz.” şeklinde devam etti.

Salgınla mücadelede en önemli hususlardan birinin maske kullanmak olduğunu belirten Vali Yerlikaya, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla; tüm vatandaşlarımıza maskeleri ücretsiz olarak veriyoruz. Maske dağıtımında PTT’ler ve eczanelerimiz aktif bir rol üstleniyor. İstanbul genelinde bu güne kadar; PTT şubelerimiz, 500 bin maskeyi evlere teslim etti. Eczanelerimizden 7.5 milyon maske vatandaşlarımız tarafından teslim alındı. Bu akşama kadar 10 milyonu geçeceğiz inşallah.” dedi.

Maske Dağıtımlarının Kapsamı Genişliyor

Vali Yerlikaya, bugün yeni bir uygulamaya başlandığını anlattı: “İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine 100 bin, Pazarcılar Odamıza 150 bin, Taksiciler Odamıza 200 bin, Fırıncılar Odamıza 150 bin, Su Satıcıları Odamıza 10 bin, HAVAŞ çalışanlarına 200 bin, Emlak Konut şantiyelerinde çalışan işçilerimize 150 bin, Bayrampaşa ve Kadıköy Gıda Hallerine 150 bin olmak üzere, toplam 1 milyon 110 bin maskeyi teslim ediyoruz.

 “Sağlık Çalışanlarımıza Destek Vermeye Devam Edeceğiz”

Sağlık çalışanlarımızın mücadelenin en ön safında olduğunu ifade eden Vali Yerlikaya, “Gece gündüz demeden çalışıyorlar. Allah onlardan razı olsun. Sağlık çalışanlarımızın konaklaması için, otel, misafirhane, sosyal tesis ve yurtlarda, 5 bin 720 odayı onların hizmetine sunduk. Şuan 4 bin 924 sağlık çalışanımız bu imkânı kullanıyor. Özel sektöre, tüm kurum ve kuruluşlarımıza, çok teşekkür ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER