Yerel Yönetimlerin Öncü Belediyeleri

Başkent’te yerel seçim hareketliliği başladı. Kulislerde, AK Parti’nin adaylarını, önceki seçimlere göre daha erken belirleyeceği konuşuluyor.

Milletvekili seçiminde partiler arası yapılan ittifaklar belediye seçimlerinde de devam edecek mi etmeyecek mi? Sorusu gündemi oyalarken inceden inceye adayların kim olacağı tartışılmaya başlandı. Erdoğan parti yönetimine yol haritasını anlatırken tarihi yerel seçimlerin üzerine vurgu üzerine vurgu yapmıştı. Erdoğan, parti yönetimine yeni döneme ve sürece ilişkin takvimi anlatırken kongreyi öne çektiklerini ve kongrede bir yenilenme yaparak Mart 2019 tarihinde yerel seçimlere gideceklerini dile getirmişti. Ak Parti, belediye başkan adaylarını önceki seçimlere göre daha erken belirleyecek ve açıklayacak bilgisi geçiliyor. Böylece belediye başkan adaylarının daha fazla çalışarak sahalarda olması hedefleniyor.

AK Parti’de ilk MYK toplantısının gündemini yerel seçim hazırlıkları oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Mehmet Özhaseki’den yerel seçimlerle ilgili hazırlıklarını yapıp ilk toplantıda bir sunum yapmasını istemişti. Büyükşehirlere baktığımızda AK Parti açısından İstanbul ve Ankara seçimleri hayati derecede önemli hale geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” demişti. Başkanlık sistemiyle birlikte Meclis’in siyasetteki ağırlığı azalırken yerel yönetimlerin etkinliği artacak. Artık yeni cumhurbaşkanlığının yolu parti liderliği ya da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan geçecek. İstanbul ve Ankara için mevcut kabineden bakanların aday olması dâhil, başarılı ilçe belediye başkanlarının da aday olması gibi her türlü formül üzerinde çalışılıyor.

Hasan Can İz Bırakmaya Devam Ediyor

Öte yandan İstanbul da ki belediyeler arasında Ümraniye’ye dikkat çekmek gerekir. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, çalışkan bir siyaset adamı ve başarılı bir yerel yönetici olduğunu 2004 yılından beri ilçesine yaptığı hizmetlerle gösterdi. 2004 yılında Ümraniye Belediye Başkanı olduğunda, Ümraniye’nin lebi derya çamur içinde sokaklar ve çöplerin patladığı bir ilçeyi aldı ve bugün örnek bir şehir haline getirdi. 400’den fazla kalıcı eser kazandırdığı Ümraniye’de ilçeler bazında tarihi bir başarı gösterdi. Kanaatim Ümraniye gibi başarılı belediye başkanlarının önümüzde ki yerel seçimlerde tekrar aday gösterilmesi ve hizmetlerinin katlanarak devam ettirmesidir.

YORUM EKLE