Çekmeköy Sevenler Platformu, Hasan Öztürk Öncülüğünde Doğa Park’da Buluştu

Çekmeköy Sevenler Platformu, yerel seçimlere az bir süre kala daha Güzel Bir Çekmeköy için Adayımız Hasan Öztürk dedi.

Çekmeköy Sevenler Platformu, Hasan Öztürk Öncülüğünde Doğa Park’da Buluştu

Günlerdir herkesin merakla beklediği o isim Hasan Öztürk sonunda konuştu. Doğa Park’ta platform üyeleri ve yerel basınla buluşan Öztürk, “Hiç aklımda yoktu ama artık bir yola çıkıldı ve bu yolda her türlü kararı birlikte vereceğiz” dedi.

Çekmeköy’ü Sevenler Platformu’nun ‘Daha Güzel Çekmeköy İçin Adayımız Hasan Öztürk’ sloganıyla haftalardır sürdürdüğü saha çalışmaları neticesinde oluşan toplumsal beklenti her geçen gün daha da büyüyor. Hayırsever işadamı ve eski belediye başkan yardımcısı Hasan Öztürk adına hafta içi 21 mahalledeki okul önlerinde onbinlerce öğrenciye simit ve meyve suyu ikramında bulunan platform üyeleri, hafta sonu da cadde ve sokaklarda broşür dağıtıp vatandaşlarla birarayageliyorlar. 
İlçe kamuoyunun merakla beklediği o isim Hasan Öztürk, hafta sonu Doğa Park’ta buluşan platform üyeleri ve yerel basınla buluşarak önemli açıklamalarda bulundu. Sabah kahvaltısında biraraya gelen Çekmeköy Platformu üyeleri ve vatandaşlara çiçek dağıtan Öztürk, muazzam bir sevgi seliyle karşılandı. Platform Başkanı Çiğdem Ekti, bazı STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı coşkulu programa ünlü sanatçı Mustafa Topaloğlu da katılımlarıyla destek verdi.

Yerel basının yoğun ilgisi altında gerçekleşen programda konuşan Hasan Öztürk, kendisinin belediye başkan adaylığı üzerine saha çalışmaları yapan Çekmeköy Platformu’nun Türk siyaset tarihinde çok önemli bir ilki gerçekleştirdiğini ifade ederek; “Aklımın ucundan dahi geçmiyordu. Ama artık bir yola çıkıldı ve bu yolda her türlü kararı birlikte vereceğiz” dedi. 
“Vakit henüz çok erken” diyen Öztürk, şunları kaydetti:

Hasan Öztürk; “Örgütlü toplumlar gelişmiş toplumlardır. Bir toplum, her hangi bir konuda örgütlenebiliyorsa bu onun gelişmişliğini gösterir. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Çekmeköy’üSevenler Platformu adı altında birleşerek, insanların kendilerini yönetecek ve kendilerinin de paydaş olduğu, katkı yaptığı ve şartlarını toplumun belirlediği siyasi vaziyet İstanbul hatta Türkiye’de ilk kez burada sergileniyor. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi. 


 

"Demokratik toplumlarda üstten dayatmalar Olmaz"

 aday göndermeler olmaz. Seçmene şunu seç, bunu seç denmez. Vatandaş da zaten partilisi ise o kişiye oyunu verir. Yukarıdan gönderme aday olursa gönderilen arkadaş; Çekmeköy’ün sınırını, yöresini, sokağını, iklimini, insanını tanımıyor veya ihtiyacını bilmiyor. Orada hiçbir gönül bağı olmayan insanı gönderiyorlar, efendim bunu seçin. Ben partiyim, benim isteğim. Al sana bunu seç diyorlar, böyle olmaz.

Değişik toplumlarda böyle bir şey yapamazsınız. Bugün buradaki bu durum, Türkiye ve Çekmeköy’e örnek olacak. Çekmeköy’ü Sevenler Platformu’nun kuruluş beyannamesi ve çalışmalarını takdir ediyorum. Çalışmalarınızda çok temalar var. Bunlardan birincisi Çekmeköy’ün belediye başkanı, Çekmeköy’den olsun. Çekmeköy’ün insanı ile istişare edebilecek doğru insan olsun. Artık, bundan sonra İstanbul’da ve Türkiye’de bunlar konuşulmaya başlanacak.

Çekmeköy ilçe olmadan önce belde belediye başkanlarımız vardı. Geçmişten bugüne belde ve ilçe kurucu Belediye Başkanımız Ahmet Poyraz bir çok hizmetler yaptı. Hayatta olan başkanlarımıza sağlık, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Çekmeköylüler’in siyasi partilerden beklentileri, “Aday buradan olsun” ben bu düşünceyi çok kıymetli buluyorum. Yakın zamanda Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlayacağız. Cumhuriyet seçme ve seçilme hakkını veren en kadim değerdir. Çekmeköy’ü Sevenler Platformu’nun çalışmalarını yakından takip ediyorum. Geçen süreçte, çok güzel telefonlar ve iyi dilekler ile temenniler aldım. Belediye başkanlığı ve adaylığı konusunda herhangi bir düşüncem, planlamam yoktu. Ama bir anda kendimizi bu işin içinde bulduk. Üzüldüğüm bazı durumlar da var tabi. Bazen rahatsız edici telefonlar da alıyorum. Bazıları adaylık konusunda rahatsızlık duymuşlar. Çekmeköy’de 10 yıl, Teknik Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. 7 yıl oldu görevi bıraktım. Bugün toplum beni adaylık noktasında görüyorsa, bana güven duyuyorsa bu benim sertifikamdır" dedi. 

Öztürk; “Parti içinde güçlüyüz, yetkiliyiz, seni aday yaptırmayız, adayımız başkası gibi” konuşmalar doğru değil. Bu ülkenin bütün evlatlarının bu makamları talep etme hakkı vardır. Hepimiz bu vatanın haklarına sahip vatandaşlarıyız. Tehditlerle, baskılarla adaylıklar engellenemez. O yüzden demokratik katılımlar için platformları önemsiyorum. Bu tür platformlarda duygusal, sosyal ve kültürel ilişkileriniz yoksa bir daha insan içine çıkamazsınız. Çıkartmazlar sizi. Çekmeköy’ü Sevenler Platformu’nun bizzat kendi evlatlarının yer almasından dolayı kutluyorum, halkımızın da bu anlamlı oluşuma katkı sunmalarından dolayı platformu kutluyorum. Millet iradesinin üzerinde kendisini görenlere de bu kırmızı kart olsun.

Adaylığımı sorgulayanlara karşı, ‘aday mısın’ sorusuna‘değilim’ diyorum. Ama bir gerçek var, insanlarımızın bu duyarlılığını da görmezden gelemem ben. Partizanlık bir yere kadar. Herkesin kendisine göre; gönülden ve dolaylı yoldan bağlı olduğu bir siyasi parti vardır. Ama adayda son derece önemlidir. Çekmeköy’ü Sevenler Platformu’na öncülük eden, katılan, emek veren ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Platformun yaptıkları her zaman örnek olacaktır. İlk olan bir şeyi başaran, platformumuzu kutluyorum.

Bugün sizlerle tanışmak, enerjinizle buluşmak istedim. Böyle bir planlamam yoktu. Bu iş sorumluluk, çaba isteyen bir iş. Şuan için çok erken, sizlerle tanıştığım için çok mutluyum. Anlamlı organizasyonunuz için teşekkür ediyorum. Bu şehre hepimizin ortak katkı sunması, birlikte çalışmaları ve birlikte başarmalıyız. Tüm başkanlarımızla istişareler yapmaya devam edeceğiz. Zaman var, enerjiyi düşürmemek için adımlarımızı doğru atmalıyız.”

Hasan Öztürk’ün konuşmaları sık sık “Başkan Hasan Öztürk” sloganlarıyla kesildi. Öztürk, konuşmasının ardından platform üyeleri ile birlikte Şahinbey Caddesi üzerinden Madenler Meydanı’na kadar yürüdü. Cadde boyu esnafların ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş Madenler Meydanı’nda basın açıklaması ve halka simit ve meyve suyu ikramıyla son buldu. Madenler Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında bir kez daha Çekmeköy’e Çekmeköy’lübelediye başkan adayı vurgusu yapıldı ve Hasan Öztürk ismi gündeme getirildi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2023, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER