İMES’TEN SANAYİ-EĞİTİM İŞBİRLİĞİNE ÖNEMLİ ADIM

İstanbul Madeni Eşya Sanatkârları (İMES) Sanayi Sitesi ve Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen ’Mesleki ve Teknik Eğitim Okul – Yönetim Kurulu Çalışmaları İşbirliği Protokolü, Sultanbeyli Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde imzalandı.

İMES’TEN SANAYİ-EĞİTİM İŞBİRLİĞİNE ÖNEMLİ ADIM

Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin, Sultanbeyli Belediye Başkan vekili Fuat Ulaç ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar’ın hazır bulunduğu Protokol imza törenine Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürleri, çevre Mesleki Eğitim Lise müdürleri ve çeşitli STK üyeleri katılım sağladı.

İmza töreni, Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin, Sultanbeyli Belediye Başkan vekili Fuat Ulaç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar ve İMES Başkanı Kemal Akar’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin sözlerine bu projenin içerisinde yer almaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek başladı. Şahin; ‘’Bu işin aslı Sn. Millî Eğitim Bakanımız ve Sanayi Bakanımızın sanayi ve eğitimin buluşmasına büyük katkılar yapmasıdır.’’ İfadelerine yer verdi. Kemal Şahin istihdam sorununa değinerek ‘’Ahilik gelenekleriyle usta çırak ilişkilerini yaşatmak gerek’’ sözlerine yer verdi. Açılış konuşmacılarından İlçe Belediye Başkanvekili Fuat Ulaçlı ise ‘’Belediyemiz, İlçe Kaymakamlığımız ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ortak bir bilince çalışıyoruz, hedefimiz 700-800 kişilik bir kapasiteye ulaşmak gibi bir hedefimiz var’’ açıklamalarında bulundu.’’İstanbul Sanayi Odasının Sanayi – Eğitim ilişkilerine yönelik katkılarına değinen İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar ise Sultanbeyli Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin fiziki imkânları ve yapılan çalışmalara öncü olduğunu ifade etti. Çağlar, sözlerini ; ‘’ Bir ülke kurtulacaksa ancak eğitimle kurtulabilir. Ancak eğitimi de iyi planlamamız gerekiyor. Bu noktada Mesleki Eğitim Merkezleri önemli bir adımdır.’’ Diyerek sonlandırdı.

’Mesleki ve Teknik Eğitim Okul – Yönetim Kurulu Çalışmaları İşbirliği Protokolü ortağı İMES Sanayi Sitesi Başkanı Kemal Akar imza töreninde yaptığı konuşmasına İMES’in tarihi misyonuna dikkat çekerek başladı. ‘’Akar; Biz kökleri haliç kıyılarına uzanan, üretim ve çalışmayı tutku ve azimle birleştirmiş İMES ailesi olarak; sanayi – eğitim işbirliğine gönülden inanmaktayız’’ ifadelerine yer verdi. Üretim süreçlerinde aktif olarak başarı elde etmek için atılacak adımlara değinen Kemal Akar; ‘’Ülkemizin sahip olduğu iş gücü hacminin nitelikli manada artırılması için önemli çözüm noktasının mesleki eğitim merkezleri ve Teknik Liselerimizin olduğunu ifade etmeliyim.’’ Dedi.Kemal Akar sözlerini, Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘’Ekonomi demek, her şey demektir. Yaşamak için, mesut olmak için, insan varlığı için ne lâzımsa onların hepsi demektir. Ziraat demektir, ticaret demektir, çalışma demektir, her şey demektir. ’İfadelerine yer vererek noktaladı.

Eğitim-sanayi ilişkileri kapsamında İMES Sanayi Sitesi ve Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle imzalanan protokolden istihdam ve nitelikli iş gücü kapsamında verim alınması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2022, 00:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER