Yozgat Tanıtım Günleri'nin Açılışını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Yaptı

Yozgat’ın yöresel lezzetlerinin ve tarihi değerlerinin tanıtıldığı “Yozgat Tanıtım Günleri" Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla Yenikapı’da başladı. Memleketi Yozgat’ın tanıtıldığı etkinliğin açılışını yapan Oktay, yöresel lezzetleri tattı, vatandaşlarla sohbet etti.

Yozgat Tanıtım Günleri'nin Açılışını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Yaptı

Yozgat’ın yöresel lezzetlerinin ve tarihi değerlerinin tanıtıldığı, Yozgat Belediyesi, Yozgat Valiliği, Yozgat Konfederasyonu işbirliğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) destekleriyle düzenlenen “Yozgat Tanıtım Günleri” Yenikapı’da başladı. Tanıtım günlerinin açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Yozgat Konfederasyonu Başkanı Mehmet Deniz, Genel Sekreter Aydın Baran, Yozgat İl Dernekler Fedarasyonu Başkanı Ali Haydar Tuncer, Yozgat Platform Başkanı Kazım Ekinci, Av. Satılmış Şahin, Belediye Başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik Ümraniye mehter takımının gösterisiyle başlarken Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Açılışta konuşan Oktay, memleketi Yozgat’ta önemli projelerin gerçekleştirildiğini belirtti. Oktay, İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilen tanıtım günlerinin önemli olduğunu ifade ederek tüm İstanbulluları Yenikapı’ya davet etti. Ardından Yozgat Tanıtım Günleri’nin açılış kurdelesi kesilirken Oktay’a Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma bir kılıç hediye edildi. Sonrasında Oktay ve beraberindekiler Yozgat’ı yansıtan birçok ürünün sergilendiği stantları gezerek, yöresel lezzetleri tattı. Yozgat’ın lezzetlerinin ve ürünlerinin sergilendiği stantları gezen vatandaşlar ise bol bol alışveriş yaptı.“Kapımız ve gönlümüz siz değerli hemşerilerimize her zaman açıktır”


Memleketi Yozgat’a son yıllarda önemli yatırımların gerçekleştiğini ve yatırımların artarak devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğin Yozgat’a gönül vermiş tüm hemşerilerimizin dayanışması içinde gerçekleştiriliyor olmasından dolayı memnuniyeti duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Yozgat tanıtım günleri etkinliğinin zengin mutfağımızla tüm ziyaretçilerin damak zevkine, özgün türkülerimizle de duygularımıza hitap edeceğine inanıyorum. Kapımız ve gönlümüz siz değerli hemşerilerimize her zaman açıktır, açık kalmaya da devam edecek. Yozgat’ımızın köklü geleneklerini sürdüren, yaşatan, yaygınlaşmasına vesile olan başta Yozgat Konfederasyonu olmak üzere Yozgat Valiliğine, Yozgat Belediyesine, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.“Yozgat’ın kalkınması için bir araya gelelim”


Açılışta konuşan Yozgat Valisi Kadir Çakır, Yozgat’ın kalkınması için birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekti. Tanıtım günleri sayesinde İstanbulluların Yozgat’ın yemek kültüründen tarihi dokusuna kadar birçok konuda bilgi sahibi olacağını ve etkinliği çok önemli bulduğunu ifade eden Çakır, “Gerek Yozgat’ta yaşayan hemşerilerimiz olsun gerek İstanbul’da yaşayan hemşerilerimiz olsun hepimiz Yozgat’ın kalkınması için bir araya gelelim, el ele verelim. İnşallah bundan sonra bunları hep birlikte yapacağız” diye konuştu.
Yozgat Tanıtım Günleri, Yenikapı’da 2 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.

Yozgat Konfederasyon Başkanı Mehmet Deniz; “Saygın Bir Yozgat İmajı Oluşturmak İstiyoruz”

Organizasyonu düzenleyen Yozgat Konfederasyon Başkanı Mehmet Deniz, “Yozgat Tanıtım Günleri’nin amacının Türkiye’de saygın bir Yozgat imajı oluşturma mücadelesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Deniz, “Tek hedefimiz tüm Yozgatlıları, tarihi, kültürel ve sosyal bağları ile kendini Yozgatlı görenleri bir aile halinde görmesini sağlamaktır. “ dedi.


Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can Yenikapı’daki Yozgat Tanıtım Günlerine Katıldı

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleşen Yozgat Tanıtım Günlerine katılarak Yozgatlı hemşehrilerle bir araya geldi.

Protokol konuşmalarının ardından Yozgat Tanıtım Günleri kapsamında, şehrin ilçe dernekleri tarafından kurulan stantları gezen Başkan Hasan Can, Yozgatlı hemşehrilerle sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER