Tolstoy, zengin bir ailenin çocuğu olarak 190 yıl önce bugün Rusya’da dünyaya geldi. Çok küçük yaşlarda anne ve babasını kaybetti ve yakınları tarafından büyütüldü.

Tüm bu yaşadıkları onun çok iyi bir gözlemci olmasına sebep olmuştu. Fransızcasını ilerletip Voltaire ve J. J. Rousseau okudu; onların etkisinde kaldı. Doğduğu konağa geri döndü ve bu sırada ilk eseri “Çocukluğum”u yazdı. Hayatı boyunca yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalıştı. Eserlerine yansıyan bu amaç, onu en büyük Rus yazarlarından biri olarak dünyaya tanıttı. Onu doğum gününde işte bu eserlerinden alıntılarla anıyoruz…

Tolstoy'dan insana ve yaşama dair 16 alıntı 

(Gençliği)


 
- Evlendiğini kabul edelim. Eşini seviyorsun, fakat bir başka kadına kapılmış olasın...

- Afedersin ama bunu anlayamıyorum. Yemekten sonra, bir fırının önünden geçerken ekmek yemek istemek gibi birşey bu.

(Anna Karenina)

*

- Şunu sakın unutmayın: Önemli olan bir tek an vardır. O da “şimdi"dir. Çünkü bir tek ona sözümüz geçer.

(İnsan Ne İle Yaşar)

*

- Mutlu olmak için gereken bir tek şey vardı: Sevmek... Özveriyle sevmek... Her şeyi, herkesi sevmek, sevgiyi bir örümcek ağı gibi çevreye yayarak bu ağın içine her geleni almak...

(Kazaklar)

*

- Ayağınızın altındaki zemin yerine, gökyüzüne bakarsanız, tüm bunları anlar ve güneşin sadece sizi ve sizin ülkenizi aydınlatmadığını görürsünüz.

(İnsan Neyle Yaşar)

*

- Bir insan yüregi ile yasamıyorsa beynin pek önemi yok Anna.

(Ölüm Manifestosu)

Tolstoy'dan insana ve yaşama dair 16 alıntı 

- "Koş-keldin" dedi. Bu Tatarca "Merhab" demektir; onlar birbiriyle karşılaştıklarında böyle derler. Bu "Sağlıklı olun, barış içinde olun" demektir.

(Kazaklar)

*

- Haydi git Vanya, erteleme. Kıvılcımı söndürmezsen ateşi zapt edemezsin.

(İnsan Neyle Yaşar)

*

- Birinden kötü bir söz işitirsen sessiz kal, kendi vicdanı rahat bırakmasın o kişiyi.

(İnsan Ne İle Yaşar)

*

- “Adam bir yıl sonrasına hazırlanıyor, ama akşama varmadan öleceğini bilmiyor'' diye düşündüm...

(İnsan Ne İle Yaşar)

*

- En önemli an, şu andır. Çünkü bir tek ona sözümüz geçer. İnsana en gerekli olan kişi, şu an yanında olan kişidir. Çünkü hiç kimse günün birinde bir başkasına işinin düşüp düşmeyeceğini bilemez. Ve insan için en önemli olan uğraşı o an yanında olan kişiye iyilik yapmaktır. Zira bu insanın yeryüzüne gönderiliş gayesidir.

(İnsan Ne İle Yaşar)

Tolstoy'dan insana ve yaşama dair 16 alıntı 

- İnsan öldürmek kolay, ama kan ruhuna da sıçrar. İnsan öldürenin ruhu kanar. Kötü bir insanı öldürünce kötülüğü de yok ettiğini sanırsın, sonra bir bakarsın ki yok ettiğini sandığın kötülükten daha beteri senin içinde büyüyor. Musibete boyun eğersen gün gelir musibet de sana boyun eğer.

(İnsan Neyle Yaşar)

*

- Öyle zaman olur, koca bir ayını elli kapiğe verirsin; öyle zaman olur, bir yarım saati kaç para versen alamazsın.

(Anna Karenina)

*

- Yapmacıklık, ne şekilde olursa olsun en akıllı, en sağgörülü adamı bile kandırabilir; ama yapmacıklık ne kadar büyük bir ustalıkla gizlenirse gizlensin en kıt anlayışlı çocuk bile onu anlar ve tiksinir.

(Anna Karenina)

*

- Sevilmek de, sevmek kadar büyük bir mutluluktur, insan bu mutluluğa bir defa erişti mi, artık ömrünün sonuna kadar onunla yetinmeli.

(Kazaklar)

*

- İki insan arasındaki kötülük sadece birinden mi çıkar? Kötülük iki taraflıdır. Onun yaptığı kötülüğü görüyorsun ama kendininkine gözlerin kapalı. Sadece o kötü olsa, sen hep iyi olsaydın ortada kin olmazdı.

(İnsan Neyle Yaşar)

*

- Pahom'un adamı kazmayı aldı ve Pahom'un içine sığabileceği bir mezar kazıp, onu içine gömdü. Pahom'un ihtiyacı olan toprak parçası sadece bir metre seksen santimetreydi.

Editör: Haber Merkezi