Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en büyük Kütüphanesi olan Rami Kütüphanesinin açılış programına; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan , Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanvekili Celal Adan, TBMM 27. Dönem Başkanı İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Üyeleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Hatice Nur Yerlikaya Hanımefendi, milletvekilleri, il ve ilçe protokol mensupları, siyasi partilerin ve ilgili kurumların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Yaklaşık 250 yıllık bir geçmişe sahip olan Rami Kışlası 1,5 yıllık restorasyon çalışması sonrasında kütüphaneye dönüştürüldü. Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olan kütüphanede farklı yaş grupları için 2 milyondan fazla kitap yer alacak.

Programda; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katılımcılara hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler.

“Rami Sadece Bir Kütüphane Değil, Kültür Merkezi”

Kütüphanenin hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Rami'yi sadece bir kütüphane değil, pek çok faaliyetin de yapılabileceği bir kültür merkezi olarak planladık. Kütüphanemiz haftanın her günü, 24 saat gençlerimiz başta olmak üzere kitapseverlere hizmet verecektir. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını, 100 yeni kütüphane ile karşılama hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.

Yeni bir anlayışla dönüştürdüğümüz ve inşa ettiğimiz kütüphanelerimizin, gençlerimiz nezdinde gördüğü kabule gittiğim her yerde şahit oluyorum. Eskiler 'şerefü'l mekin bil mekân' derler. Yani bir mekânın şerefi, değeri, anlamı orada bulunanlarladır. Bu mananın bu sözün en iyi vücut bulduğu yerlerin kütüphaneler olduğuna inanıyorum. İşte burası böyle bir eserdir. Ülkemize ve İstanbul'umuza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Kütüphanemiz, İstanbul Gibi 7 Gün 24 Saat Hayatın İçinde Olacak”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise konuşmasında, “Bugün, İstanbul'un en büyüğü ve Avrupa'nın sayılı kütüphanelerinden biri olan Rami Kütüphanesi’ni açmakla yeni bir başlangıç yapıyoruz. Kütüphanenin koleksiyonunda 2 milyondan fazla kitap, dijital materyaller ve diğer yayınlar bulunuyor. 

Kütüphanemiz, bilimden kültür-sanat ve spora kadar farklı başlıklarda çok zengin etkinliklere ev sahipliği yapacak. Kışlanın 51 bin metrekarelik iç avlusunda, dünyanın en iyi örneklerine benzer bir millet bahçesi projesi hayata geçirildi. Bu sayede Rami Kütüphanesi, muhteşem bir doğal güzelliğin içinde vatandaşlarımızı ağırlayacak. İstanbul gibi 7 gün 24 saat açık ve hayatın içinde olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a günün anısına Rami Kütüphanesi'nin minyatürünü takdim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesi ile program sona erdi.

Editör: Haber Merkezi