Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranının ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25'e yükseltildiğini açıkladı. Bakan Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak ek zamdan kaynaklı farkların, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra 1 hafta içerisinde ödeneceğini açıkladı.

Işıkhan, TRT Haber yayınında çalışma hayatına ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Aktif iş gücü programlarına ilişkin soru üzerine Işıkhan, İŞKUR aracılığıyla yürütülen aktif iş gücü piyasası programlarını daha etkili ve kapsayıcı hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

"İSTİHDAM TAAHHÜT ORANINI YÜZDE 60'A DÜŞÜRDÜK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, son Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nın ardından aktif iş gücü programlarında yapılacak yeni düzenlemeleri kamuoyuyla paylaştığını anımsatan Işıkhan, yapılan düzenlemelerle, işbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kurslarında, program süresinin 3 katı olarak uygulanan istihdam yükümlülüğünü 2 kata, kurs ve program sonrası istihdam taahhüt oranını ise yüzde 70'ten yüzde 60'a düşürdüklerini ifade etti.

Perakende ve çağrı merkezlerini de kurs ve program kapsamına aldıklarını belirten Işıkhan, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonrasında uygulaması duran kurs ve programların düzenlendiği iş yerlerine yönelik yaptırımların kaldırıldığını bildirdi.

Işıkhan, depremin etkilerinin yoğun hissedildiği 4 il ve 2 ilçede 2024 yılı sonuna kadar uygulanacak kurs ve programlarda istihdam yükümlülük süresini 3 kattan bir kata, işverenlerin istihdam taahhüt oranını ise yüzde 70'den yüzde 30'a düşürdüklerini anlattı.

Bunun yanında 4 il ve 2 ilçede açılacak kurs ve programlarda vatandaşlara ödenen cep harçlıklarının bu yıldan itibaren asgari ücretin yüzde 30 fazlası olarak belirlediklerini ifade eden Işıkhan, Adana, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa ve İslahiye ile Nurdağı ilçeleri hariç Gaziantep'te istihdam yükümlülük süresini 3 kattan 1,5 kata, istihdam taahhüt oranını ise yüzde 70'ten yüzde 40'a düşürdüklerini söyledi.

"GÜÇLÜ BİR İŞ GÜCÜ PİYASASI OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ"

Depremzedelerin istihdamına yönelik sunulan desteklerin de artırılacağını belirten Işıkhan, bu adımlarla deprem bölgesi başta olmak üzere güçlü bir iş gücü piyasası oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.

Işıkhan, İşsizlik Sigortası Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren yasa tasarısındaki düzenlemelere ilişkin soru üzerine, kısa çalışma ödeneğinden daha fazla vatandaşın yararlanması için son 3 senede gereken asgari prim ödeme gün sayısını 600 günden 450 güne indireceklerini kaydetti.

Teşvik ve başvuru sürelerini uzatacaklarını dile getiren Işıkhan, "Özellikle dezavantajlı grup olarak ifade ettiğimiz özel grupların istihdama katılması bizim için çok önemli. 31 Aralık tarihine kadar uygulamaya devam eden ve 54 aya kadar faydalanılan teşvik süresi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle 31 Aralık 2026 tarihine kadar uzatılabilecek." dedi.

"TÜM EMEKLİLERİMİZİN AYNI ORANDA ARTIŞ ALMASINI SAĞLADIK"

Emekli aylıklarına yapılan zamma ilişkin soru üzerine Işıkhan, 2024 yılının ilk yarısı için memur emeklilerinin aylıklarına yüzde 49,25, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına 5 puanlık ilaveyle birlikte yüzde 42,6 zam yapılmasına ilişkin düzenlemenin TBMM'ye sunulduğunu hatırlattı.

Editör: Haber Merkezi